Josei – co to znaczy?

Określenia „josei” używa się w stosunku do mang opowiadających o codziennym życiu kobiet, zwykle tych dorosłych. Bardzo często zawierają one wątki miłosne, w których główne bohaterki wdają się w -  burzliwe, tragiczne lub komediowe - romanse. Jeśli taka tematyka wydaje Wam się inetersująca, to mamy dla Was kilka ciekawych propozycji włąśnie z tego gatunku! Dorzucimy też kilka innych komiksów, w których uczucia odgrywają pierwszoplanową rolę!

Mangi-romanse – wybór tytułów!

  • „Długo i szczęśliwie?!”

Nasz przegląd rozpoczynamy od mangi stworzonej przez Maki Enjouji skierowanej do czytelników powyżej 16 roku życia. „Długo i szczęśliwie?!” to historia Chiwy Takanashi, która aby spłacić długi musi pracować na dwa etaty. Pewnego dnia, dorabiając jako hostessa, oblewa naprzykrzającego się klienta drinkiem, za co zostaje zwolniona. Szybko okazuje się, że mężczyzna jest jej szefem w drugiej pracy. O dziwo zamiast się na nią wściekać proponuje jej układ – spłaci wszystkie jej długi, jeśli zgodzi się zostać jego żoną. Postawiona pod ścianą przyjmuje warunki.

I choć jej nowy mąż szybko okazuje się wyrachowanym egoistą, to Chiwa zaczyna się w nim zakochiwać, a i on zmienia się pod jej wpływem. Jak jednak zakończy się ta przygoda? Musicie przekonać się sami. Od razu jednak ostrzegam – to nie jest komedia romantyczna, a poważna obyczajówka o głębszym przesłaniu.

 

Długo i szczęśliwie?! Tom 1

 

  • „Klątwa Haru”

Kolejną mangową propozycją jest kilkukrotnie nagradzany dramat psychologiczny „Klątwa Haru”. Jego główną bohaterką jest Natsumi, która po śmierci ukochanej siostry poada w depresję i zaczyna mieć nadzieję, ze sama wkrótce odejdzie z tego świata. Tymczasem dostaje propozycję, aby wyjść za mąż za narzeczonego swej siostry – Togo. Dzięki temu mężczyzna mógłby stać się członkiem jej rodziny, co bardzo odpowiadałoby jej rodzicom. Kobieta zgadza się na aranżowane małżeństwo, jednak stawia pewne niecodzienne warunki. Przy okazji zaczyna też odkrywać sekrety swego małżonka oraz jego zmarłej narzeczonej.

 

Klątwa Haru Tom 1

 

  • „Wotakoi. Miłość jest trudna dla otaku”

Tym razem mamy dla Was komedię romantyczną, na podstawie której powstało zarówno anime jak i film aktorski. Seria początkowo powstała jako komiks internetowy na jednym z portali. Bardzo szybko stała się najczęściej czytaną pozycją serwisu, przez co trafiła na ramy czasopisma „Comic Pool”, a następnie wydano ją w formie niezależnej mangi. Kolejne egzemplarze zaczęły rozchodzić się w nakładzie ponad 630 tysięcy sztuk!

A o czym jest „Wotaki. Miłość jest trudna dla otaku”? Ta josei-manga Opowiada ona o Narumi Momose, miłośniczce anime i gier, która od dawna nie potrafi znaleźć prawdziwej miłości. Dotychczas mężczyźni porzucali ją z najróżniejszych powodów, w tym różnież ze względu na jej zainteresowania. Dziewczyna postanawia więc zacząć ukrywać swoje hobby. Pech chce, że w nowej firmie spotyka znajomego znającego jej pasje. Chcąc utrzymać swój sekret, Narumi zgadza się udawać jego dziewczynę.

 

Wotakoi. Miłość jest trudna dla otaku Tom 1

 

  • „Po deszczu”

Z kategorii „josei” przechodzimy do mang „seinen”, jednak nadal pozostaniemy w romantycznym nastroju. „Po deszczu” to manga o niezwykle popularnej i bardzo lubianej siedemastoletniej Akirze, która odrzuca zaloty rówieśników. Jej serce skardł bowiem pewien dużo starszy rozwodnik, a przy okazji właściciel kawiarni, w której dziewczyna dorabia sobie po szkole. Bohaterka ma jednak ogromny dylemat, czy powinna wyjawić mu swoje uczucia.

Ta romantyczna Manga stała się na tyle popularna, że na jej podstawie stworzono serial animowany, a także film, w którą główną rolę zagrała słynna japońska modelka i aktorka Nana Komatsu. Tytuł zdobył też wiele wyróżnień, w tym Nagrodę Shogakukan Manga w kategorii ogólnej. Czy słusznie? Koniecznie powinniście przekonać się sami!

 

Po deszczu Tom 1

 

  • „Twoje imię”

W przypadku mang często bywa tak, że stają się one inspiracją dla reżyserów i zostają następnie zekranizowane – czy to w formie anime, czy filmu live-action. „Twoje imię” stanowi tu pewien wyjątek, ponieważ w tym przypadku wpierw mogliśmy tytuł ten obejrzeć, a dopiero później przeczytać. „Kimi no Na wa” to jedna z najbardziej dochodowych japońskich produkcji wszech czasów! Zdobył też kilkanaście nagród i był nominowany do Saturna. Nic wiec dziwnego, że postanowiono wydać go także w formie komiksu.

 Historią z pewnością zainteresują się nie tylko miłośnicy romansów, ale także fani fantastyki. Manga opowiada historię Mitsuhy i Takiego, którzy (dzięki przelatującej nad Ziemią komecie) zamieniają się ze sobą ciałami! Jak poradzą sobie w tej nowej i niecodziennej sytuacji?

 

Twoję Imie Tom 1

 

  • „Zapach miłości”

Czytelnicy japońskich komiksów doskonale wiedzą, że niektóre tytuły bywają dość… dziwne. Tak też jest w przypadku „Zapachu miłości”. Jego główna bohaterka, Asako, ma problemy z nadmiernym poceniem się. Nieprzyjemnego zapachu jest w stanie pozbyć się jedynie za pomocą mydła produkowanego przez firmę, w której pracuje. Jednak pewnego dnia jeden z producentów, stwierdza, że dziewczyna pachnie wręcz wspaniale i od tego czasu zaczyna ją regularnie obwąchiwać! I choć sytuacja wydawać się może niepokojaca, to dzięki temu bohaterka zaczyna coraz bardziej akceptować samą siebie, wyzbywać się kompleksów i przy okazji nawiązywać romantyczną relację z nietypowym adoratorem.

 

Zapach Miłości Tom 1

 

  • „Sposób na Pięcioraczki”

Mamy dla Was jeszcze propozycje dwóch romantycznych mang z gatunku „shonen”, w których także kluczowymi są uczucia głównych bohaterów. Pierwsza z nich to „Sposób na Pięcioraczki”. Komiks został stworzony w 2017 roku przez Negiego Herubę i stał się inspiracją nie tylko dla filmowców, ale także dla twórców gier komputerowych.

Główną rolę odgrywa tu niezwykle zdolny, ale jednocześnie ubogi uczeń Futaro Uesugi. Aby poprawić sytuację finansową rodziny dorabia jako korepetytor sióstr Nakeno. Niestety żadna z pięciu dziewczyn nie chce przykłądać się do nauki, przez co chłopak jest bliski utraty pracy. Zaczyna więc przekonywać każdą z nich z osobna, aby poprawiły swoje stopnie, a przy okazji nawiązuje z nim bliższe relacje. Na jego nieszczęście, każda z nich zaczyna się w nim podkochiwać, licząc, że zostanie jego żoną. I jak tu wybrnąć z takiej sytuacji?

 

Sposób na pięcioraczki Tom 1

 

  • „Mistrz romansu Nozaki”

Na zakończenie mamy dla Was spotkanie z „Mistrzem romansu Nozakim”! To niezwykle zabawna komedia romantyczna, pełna pomyłek i niedomówień. Tytułowy bohater jest licealistą, a także  autorem mang z gatunku „shojo”. Pewnego dnia zakochana w nim dziewczyna imieniem Sakura, wyznaje swe uczucia, jednak artysta źle odczytuje jej słowa i bierze ją za swoją fankę. Postanawia przy okazji uczynić z niej swoją asystentkę. Wkrótce kolejni uczniowie chcą dołączyć do jego ekipy, a sam chłopak wykorzystuje sytuację i czerpie inspiracje z życia kolegów i koleżanek do tworzenia kolejnych komiksów.

 

Mistrz romansu Nozaki Tom 1

 

A wy jakie mangi z gatunku joei najbardziej lubicie? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej artykułów (o mangach i nie tylko!) znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com