W dniach 25 czerwca – 3 lipca 2010 w Poznaniu odbędzie się poznański festiwal Malta, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie!

Impreza, która u swych źródeł była festiwalem ulicznym – a według niektórych ludycznym – świętującym nowo odzyskaną wolność bycia razem w przestrzeni publicznej, stała się dzisiaj jednym z najważniejszych festiwali artystycznych w naszej części Europy. Skupiająca się początkowo na spektakularnych pokazach plenerowych wokół poznańskiego sztucznego jeziora (od którego zaczerpnęła swoją nazwę), Malta zaczęła stopniowo wzbogacać i różnicować swoją artystyczną ofertę, wchodząc jednocześnie w coraz to nowe przestrzenie miejskie: dziedzińce, rynki, place, parki, ale także hale, fabryki i inne zamknięte sale, adaptowane do potrzeb teatralnych.

Po raz pierwszy w historii festiwalu wprowadzony zostaje temat wiodący. W tegorocznej edycji będzie nim teatr flamandzki. Teatr flamandzki, podobnie jak tożsamość tej grupy narodowej, charakteryzuje dwuznaczny stosunek do postulowanej przez nią jedności – dystans do własnego języka i tradycji, a jednocześnie afirmacja wspólnego zaplecza kulturowego. Idiom ten jest więc kilkuwymiarowy – narodowy, mentalny, estetyczny. Jest próbą przyjrzenia się jednemu z najbardziej oryginalnych w Europie fenomenów teatralnych. Flandria – niewielka wspólnota o silnych wpływach na kulturę Zachodu, wydała wielu artystów niepokornie i przenikliwie komentujących współczesność. W idiomie tym nie chodzi jednak tylko o sam fakt przynależności do tej grupy, leczo unikalny język, którym mówią do nas zaproszeni twórcy. W sposób nierzadko ostry i bezkompromisowy, a zarazem niebywale poetycki, porusza on tematy samotności i „naddostatku” świata Zachodu, który przeżywa wciąż na nowo swój upadek – deklarowane wartości i wzniosłe idee są niweczone w wyniku polityczno-społecznych decyzji, którym towarzyszy powszechna bierność i hipokryzja. W tym świecie mity spełniają się na nowo jak złowróżbne historie bez morału. Artyści flamandzcy (o różnych, często pozaeuropejskich, rodowodach i pochodzeniu) tworzą wielogłos otwarty na dialog z innymi kulturami, szukający w nich resztek utraconej na Starym Kontynencie niewinności prawdy.

Wydarzeniem, które otworzy tegoroczny festiwal, będzie dwugodzinny koncert piosenek Jacquesa Brela, zatytułowany „In Search of the Soul of Jacques Brel”, który odbędzie się w poznańskiej Arenie. Styl Brela jest wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego do udziału w koncercie zostali zaproszeni artyści, którzy sami są charakterystyczni i rozpoznawalni, interesuje nas bowiem nie imitacja, lecz ciekawa i różnorodna interpretacja piosenek Brela. Tak więc podczas koncertu wystąpi 6 artystów z 6 krajów: Brytyjczyk Marc Almond – były wokalista duetu Soft Cell, Belg Arno Hintjens, Niemka Dagmar Krause, Włoszka Milva, Francuzka Mouron oraz Czesław Śpiewa. Muzycznie nad całością czuwa osiadły w Paryżu słoweński muzyk Izidor Leitinger, a koncert poprowadzony zostanie przez kuratora projektu Nicka Hobbsa i jego alter ego Nikolaia Galena.

Kolejnym ciekawym koncertem będzie występ austriackiej aktorki, wokalistki i autorki piosenek Renate Jett, która w towarzystwie muzyków grających w „(A)pollonii“ Krzysztofa Warlikowskiego zaśpiewa zarówno utwory z tego spektaklu, jak i wcześniejsze piosenki ze swojego repertuaru oraz znanej aktorki i piosenkarki Charlotte Gainsbourg - córki Serge'a Gainsbourga i Jane Birkin, która zaśpiewa między innymi utwory ze swojej najnowszej płyty.

Na zakończenie festiwalu zaproponujemy diametralnie inne doświadczenie muzyczne, a mianowicie koncert Izabelli Skrybant i Tercetu Egzotycznego, reżyserowany przez Cezarego Studniaka, który będzie nieco humorystycznym ukłonem w stronę początków festiwalu, czyli imprez masowych i popularnych. Niebiletowany koncert odbędzie się nad Jeziorem Maltańskim i będzie swego rodzaju powrotem do tej pierwotnej lokalizacji festiwalowej, po zeszłorocznej nieobecności.

Poza tymi dwoma dużymi koncertami, podobnie jak w zeszłym roku, codziennie odbywać się będą koncerty oraz imprezy „Silent Disco” w studiu festiwalowym w „Pasażu kultury” przy Galerii Arsenał na Starym Rynku.

www.malta-festival.pl/K.P.


Dołącz do nas na Facebooku