Enigmatyczni twórcy

Nie zdradzają swojej tożsamości. Ukryci pod pseudonimami zyskują rzeszę fanów, w wokół nich samych powstają liczne legendy. Ich najlepszą wizytówką jest twórczość, która przyciąga ze względu na swoje walory artystyczne, ale także właśnie z powodu tajemnicy, która otacza jej autora. Funkcjonowanie znanych – nieznanych twórców to w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne zjawisko. W Polsce wśród tych, których znamy tylko z pseudonimów czy nicków jest wielu internetowych autorów z Malcolmem XD, Piotrem C. i Pauliną Świst na czele. Za granicą jedną z najbardziej znanych nieznanych jest Elena Ferrante – włoska powieściopisarka (lub powieściopisarz), której tożsamość od lat pozostają wielką niewiadomą.

 

Kim jest Malcolm XD?

Malcolm XD to najbardziej popularny autor copypast w Polsce, czyli powstałego w internecie gatunku literackiego”. Młody twórca od kilku lat dzieli się z fanami internetowymi wpisami, pozostając przy tym całkowicie anonimowy. Nazwa „copypasty” pochodzi od słów „copy – past”, czyli z angielskiego „kopiuj – wklej”, co oddaje istotę funkcjonowania internetowych historyjek, które są bardzo chętnie kopiowane i udostępnianie, przez co zaczynają żyć własnym życiem. W przypadku Malcolma XD sława miała efekt śnieżnej kuli. Jego copypasty były przekazywane przez internautów dalej, co sprawiło, że obecnie jego fanpage śledzi 41 tys. osób. Największą sławę przyniosła mu słynna historyjka o ojcu – fanatyku wędkarstwa, którego hobby odbija się na całej rodzinie. Humorystyczna narracja, a także balansowanie pomiędzy realizmem, a absurdem, sprawiły, że opowieść „O ojcu wędkarzu” szybko podbiła internet. W 2017 roku na podstawie tej słynnej copypasty powstał pełnometrażowy film, do którego scenariusz napisał sam Malcolm XD. Reżyserii natomiast podjął się Michał Tylka. Sukces obrazu, a także bardzo dobre opinie krytyków pokazują, że internetowa twórczość autorów copypast ma w sobie wielki potencjał i może przekraczać ramy mediów społecznościowych.

Łatwość, z jaką każdy internauta może stać się autorem copypasty jest również bardzo ważna. Ukrywanie się pod nickiem ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ pozwala dzielić się swoją twórczością, poddawać ją ocenie innych, a jednocześnie pozostawać anonimowym, co dla wielu twórców jest bardzo odblokowujące. To, czy dana historyjka działa czy nie, widoczne jest w jej zasięgach. Dobre opowieści rozchodzą się jak świeże bułeczki i potrafią w jednej chwili „rozsławić” ich autora, a raczej... jego nick. Wolność, którą przypisuje się twórcom internetowych historii przekłada się na ich styl, który nie ma żadnych ograniczeń. W przypadku copypast jest to bardzo zauważalne w specyficznym, często potocznym, języku i narracji, po które sięgają autorzy. Malcolm XD w posługiwaniu się absurdalnym tonem doszedł do perfekcji, czego najlepszym dowodem jest jego najnowsze dzieło, czyli książka „Emigracja” – sama w sobie będąca jedną wielką copypastą. „Emigracja” przedstawia historię chłopaka, który po ukończeniu liceum w małym, polskim miasteczku wyrusza do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Jego doświadczenia pełne są absurdów, a jednocześnie bardzo trafnie oddają klimat wyjazdów zarobkowych. Publikacja, złożona z różnych, pozornie niełączących się ze sobą opowiastek, tworzy mozaikę emigracyjnego życia. Słodko – gorzka opowieść, otulona charakterystycznym dla Malcolma XD sarkazmem nie jest pozycją wobec, której można przejść obojętnie. Już w pierwszych, przedpremierowych recenzjach, widać, że o tej książce będzie głośno tej wiosny. – Tak, jest to jedna z najśmieszniejszych książek jakie czytałem nie tylko ostatnio, ale w ciągu ostatnich lat, ale też – dla mnie, subiektywny jestem – odkrycie literackie, petarda nowej polskiej prozy, językowe cuda na kiju, nieskrępowana anarchistyczna radość pisania i czytania, powieść łotrzykowska XXI wieku. Bomba, bomba, bomba. – tak literacki debiut Malcolma XD podsumował dziennikarz Marcin Meller.

Emigracja - Malcolm XD

 

Piotr C. prawdę Ci powie

– Rocznik 1976. Mieszkam na Ochocie. Lubię słuchać historii. Owszem lubię cycki. Podobają mi się rude kobiety. Ale, szukam inspiracji nie seksu. – tak siebie na swoim blogu przedstawia Piotr C. – bloger i pisarz znany ze swoich trafnych i do bólu szczerych copypast i książek „Pokolenie Ikea”.  Jego fanpage „Pokolenie Ikea” na facebooku śledzi ponad 370 tys. fanów. Podobnie jak w przypadku Malcolma XD, jego twórczość jest bardzo chętnie udostępniana i komentowana. Piotr C. swoje copypasty opiera bardzo wnikliwych obserwacjach pokolenia współczesnych trzydziestolatków. W jego wpisach nie brakuje poczucia humoru, ale zdecydowanie częściej króluje w nich dotkliwa szczerość. Umiejętność uchwycenia stanów emocjonalnych i opisania ich w sposób, który daje do myślenia to wielka zaleta tego autora, który ukrywa się pod pseudonimem Piotr C.

# to o nas - Piotr C.
 

Paulina Świst autorka, która nie jest Remigiuszem Mrozem

Paulina Świst to pseudonim, pod którym ukrywa się prawniczka z Wrocławia, pisarka powieści kryminalno – prawniczych: „Komisarz”, „Prokurator”, „Podejrzany”, „Karuzela”. I choć w przypadku tej twórczości wiemy o jej autorce całkiem sporo, bo rok temu, po raz pierwszy udzieliła wywiadu  dziennikarce Wysokich Obcasów, który odbył się twarzą w twarz i dziennikarka poświadczyła, że Paulina Świst jest naprawdę kobietą, to i tak jej tożsamość jest bardzo zagadkowa. Pisarka nigdy nie pokazała się publicznie, a przed wspomnianym wywiadem, odpowiadała na pytania dziennikarzy jedynie mailowo. Ponadto, przez długi czas czytelnicy podejrzewali, że Świst to kolejny pseudonim, pod którym ukrywa znany z zamiłowania do tematyki kryminalnej autor – Remigiusz Mróz. Świst jednak stanowczo temu zaprzeczyła, a nieujawnianie swojej tożsamości argumentuje potrzebą oddzielenia świata swojej pasji, czyli pisania od kariery adwokackiej. 

Podejrzany - Świst Paulina

 

Międzynarodowa sława Eleny Ferrante

Elena Ferrante to jedna z najbardziej tajemniczych postaci literatury ostatnich czasów. Pod tym pseudonimem ukrywa się od lat i nie ma nawet pewności, czy odnosi się on do kobiety czy mężczyzny. Na temat jej tożsamości powstało wiele teorii, ale żadna nie została potwierdzona. Elena Ferrante już na samym początku swojej współpracy w wydawnictwem, zaznaczyła, że nie będzie udzielać żadnych wywiadów i choć z biegiem czasu zmieniła zdanie, bo zgadzała się na wywiady mailowe to bardzo uważała, aby nie zdradzić w nich za dużo informacji. Pisarka ma na swoim koncie dziewięć powieści, z czego na podstawie dwóch powstały pełnometrażowe filmy, a w oparciu o pierwszy tom cyklu neapolitańskiego – „Genialna przyjaciółka” został stworzony 8-odcinkowy serial o tym samym tytule, który od razu po premierze w listopadzie 2018 roku zyskał ogromną popularność na całym świecie.

 

A Wy znacie jeszcze innych autorów piszących pod pseudonimami?