Magiczne drzewo to seria niezwykła pod wieloma względami. Przede wszystkim Andrzej Maleszka ma wielki talent do tworzenia fantastycznego świata, osadzonego we współczesnych realiach, a także budowania bardzo ciekawych i charyzmatycznych bohaterów. Ponadto w każdej książce ukryty jest więcej niż jeden morał, co czyni jego twórczość jeszcze bardziej wartościową dla młodych czytelników.

 

Andrzej Maleszka umie malować słowem, ale to nie jedyny jego talent. Autor ma na swoim koncie wiele sukcesów w dziedzinie reżyserii, w tym nagrodę Emmy Award, czyli telewizyjnego Oscara za serial „Magiczne drzewo”, na podstawie którego kilka lat później powstała seria książkowa o tym samym tytule.

 

 

Na początku było drzewo

Seria „Magiczne drzewo” rozpoczyna się od historii starego magicznego dębu, który w trakcie burzy został trafiony przez piorun i przez to powalony na ziemię, a następnie przerobiony

w tartaku na różne drewniane przedmioty. Jednym z tych przedmiotów było czerwone krzesło, potrafiące spełniać wszystkie życzenia. Pierwsza część cyklu opowiada o przygodach trójki rodzeństwa, dzieci stają się posiadaczami tego zaczarowanego krzesła i muszą przejść wiele prób, aby odzyskać swoich rodziców, ofiar nieopatrznie wypowiedzianego życzenia. Co ciekawe, na podstawie powieści Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło powstał pełnometrażowy film, w którym rolę rodziców zagrali: Agnieszka Grochowska i Andrzej Chyra, a reżyserii podjął się sam autor książki – Andrzej Maleszka.

 

Magiczne przedmioty

Każdy kolejny tom serii nawiązuje do przedmiotów, które powstały z magicznego drzewa. Niektóre części łączą się ze sobą lub posiadają tych samych bohaterów, jednak nie ma konieczności czytania tomów po kolei, ponieważ każdy z nich tworzy odrębną całość. Niezmiennie, we wszystkich książkach głównymi bohaterami są dzieci, chociaż autor lubi też zaskakiwać i wprowadzać nieoczywiste postaci, czego najlepszym przykładem jest pies Kukiego – Budyń, który potrafi mówić ludzkim głosem.

 

10 tom serii

26 sierpnia 2009 roku odbyła się premiera serii, rozpoczynająca się od  Czerwonego Krzesła . Teraz, 9 lat od wydania pierwszego tomu, doczekaliśmy się 10 już części z cyklu „Magiczne drzewo” – Czas robotów. Tym razem, Alik, mała Julka i pies Budyń będą musieli zmierzyć się potężnym Androidem, który stworzył armię stalowych os, użądleniem przemieniających ludzi w roboty. Aby go powstrzymać i zamienić roboty z powrotem w ludzi, bohaterowie muszą odnaleźć magiczny przedmiot.

 

 

Kolejne ekranizacje? To możliwe.

Andrzej Maleszka pytany o kolejne ekranizacje „Magicznego drzewa” nie zaprzecza, jednak podkreśla, że pojawienie się w książkach androidów wiąże się z wieloma trudnościami realizacyjnymi. Nie pozostaje więc nic innego niż cierpliwie czekać, a oczekiwanie umilać lekturą i spotkaniem z bohaterami najnowszej części.