Geografia na planszy

Wśród planszówek edukacyjnych znajdziemy całkiem sporo takich, które ułatwią naukę charakterystyki danych regionów, nazw miast czy państw oraz fauny i fory właściwych dla określonego miejsca na Ziemi. Jedną z nich jest „Mapa Świata”. To tytuł przeznaczony dla dzieci już od szóstego roku życia.

 

 

Gra edukacyjna „Mapa Świata”

 

W pudełku znajdziemy mapę z puzzli. Po jej złożeniu zobaczymy wszystkie kontynenty, a na nich zaznaczone najbardziej charakterystyczne dla danego regionu zwierzęta czy zabytki. Dodatkowo otrzymujemy pytania, pozwalające sprawdzić wiedzę o tych elementach. Najciekawszy jest tu jednak mówiący długopis, który opowie najmłodszym o różnych zakątkach świata, pokaże jak ryczy lew czy jak szumi dżungla. Zna on także odpowiedzi na wszystkie zadane w grze pytania. W związku z tym wasze pociechy będą mogły bawić się i uczyć nawet samodzielnie. Polecamy także wersję zawierającą informacje dotyczące wyłącznie kraju nad Wisłą, czyli planszówkę „Mapa Polski”!

 

Gra edukacyjna „Mapa Polski”

 

Kolejną, jakże ciekawą, grą edukacyjną dla najmłodszych (nawet dla dzieci poniżej 5 r.ż.), dzięki której najmłodsi będą mogli dowiedzieć się więcej o świecie, jest tytuł „Wszystkie Dzieci Świata”. Dzięki tej planszówce poznamy nowe kraje oraz ich tradycje i kultury. Początkujący planszówkowicze-podróżnicy będą mieli okazję do zaznajomienia się z takimi pojęciami jak „paszport” czy „bilet” i poznania sposobów przemieszczania się po globie. Kolorowa plansza z figurkami z pewnością znakomicie przyciągnie uwagę graczy.

Co jednak najważniejsze, gra „Wszystkie Dzieci Świata” będzie stanowiła okazję do uświadomienia najmłodszym, że wszyscy ludzie, bez względu na kolor skóry czy wierzenia, są sobie równi i zasługują na szacunek.

 

Gra edukacyjna „Wszystkie Dzieci  Świata”

 

Jeszcze jedną geograficzną propozycją są „Państwa Świata”. To planszówka dla nieco starszych graczy, ale ma bardzo proste zasady. Naszym zadaniem będzie przyporządkowanie flagi do państwa, a następnie umieszczenie jej na odpowiednim kontynencie. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymamy punkty. Wygra ten, kto zbierze ich najwięcej. Czeka więc nas bardzo emocjonująca rywalizacja z naszymi najbliższymi.

 

Gra edukacyjna „Państwa Świata”

 

Matematyka i planszówki?

Królowa nauk ścisłych z pewnością budzi respekt w uczniowskich sercach. Tymczasem, trenowanie wykonywania działań, może być świetną przygodą! Zacząć warto już od najmłodszych lat, a pomoże nam w tym gra edukacyjna „Plus minus. Nauka liczenia”. Ta jednoosobowa planszówka, po którą sięgnąć może nawet sześciolatek, utrwali wiedzę dotyczącą dodawania i odejmowania do 10. Posiada także trzy poziomy trudności, dzięki którym wasze pociechy szybko się nią nie znudzą i będą miały okazję, aby się rozwijać.

 

Gra edukacyjna „Plus minus”

 

Solowe rozgrywki czekają także na dzieciaki w grze „BrainBox – Matematyka dla najmłodszych”. Tym razem wasi podopieczni nauczą się nie tylko liczyć, dodawać i odejmować do 20, ale także poznają podstawy systemu metrycznego czy wagowego. Ten tytuł pomoże też rozwijać pamięć oraz spostrzegawczość. Pięknie wydane karty z kolorowymi obrazkami z pewnością zachęcą dzieci do zabawy oraz umilą rozgrywkę.

Jeśli ten tytuł przypadnie im do gustu, to będziecie mogli sięgnąć po kolejne części serii BrainBox, takie jak chociażby „Świat”, „ABC” czy „Przyroda”.

 

Gra edukacyjna „Matematyka dla najmłodszych”

 

Jeżeli chcecie, aby dzieciaki miały szansę na planszową rywalizację z matematyką w tle lub sami chcielibyście spędzić z nimi więcej czasu na takich naukowych potyczkach, to polecamy „Grę liczbową”. Jest ona przeznaczona dla 2 do 4 graczy w wieku od lat ośmiu. Dostajecie w niej karty, na których znajdują się proste działania matematyczne. Waszym zadaniem będzie liczenie i wykładanie kart, na których znajduje się odpowiednia suma lub różnica. Wygra ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki. Emocje oraz nabywanie wiedzy gwarantowane!

 

Gra edukacyjna „gra liczbowa”

 

Liczenie i logiczne myślenie pozwalają szkolić też mniej oczywiste tytuły. Należą do nich dwa absolutne klasyki, czyli kostka Rubika oraz „Rummikub”. W pierwszym przypadku kluczowe jest myślenie przestrzenne i umiejętność załapania schematu ruchów. Natomiast drugi tytuł to rozgrywka polegająca na sprawnym gromadzeniu punktów i dokonywaniu matematycznych obliczeń w pamięci.

 

„Rummikub”

 

Nauka języka polskiego dzięki grom planszowym

„Sylabuję i główkuję” to gra edukacyjna, w którą zagrać będą mogły nawet trzylatki aspirujące do miana mistrza planszówek. Znajdziemy tu kilka wariantów rozgrywki, w tym zabawę typu „memory”. Odnajdując i dopasowując elementy, dziecko będzie mogło nauczyć się rozpoznawania liter, łączenia sylab i wreszcie, wypowiadania całych wyrazów.

To znakomity sposób na naukę czytania, ale także na rozwijanie zdolności logicznego myślenia czy spostrzegawczości. Dzięki wysokiemu współczynnikowi regrywalności i różnym stopniom trudności z tytułu będzie można korzystać nawet do siódmego roku życia!

 

Gra edukacyjna „Sylabuję i główkuję”

 

Nie można zapomnieć o najbardziej charakterystycznej grze słownej wszech czasów. „Scrabble” to absolutny klasyk i świetny kompan do nauki literowania oraz spostrzegawczości. Dzięki konieczności tworzenia wyrazów z ograniczonej liczby kostek oraz mechanice sprawdzania poprawności słówek zaproponowanych przez współgraczy, łatwiej jest zapamiętywać wymyślone sekwencje, a w konsekwencji, uczyć się znaczenia poszczególnych słów.

 

„Scrabble”

 

Plastyka w grze planszowej?

Kreatywność i wyobraźnia dzieci przekraczają wszelkie granice. A jeśli chcecie pomóc im uzewnętrzniać się, rozwijać ich talent, a przy okazji sprawić, by mogły przy tym się uczyć, to polecamy wam „Rysostwory”. Wasze pociechy będą mogły tworzyć własne, zabawne stworki, nadawać im cechy, trenować nazywanie uczuć i ćwiczyć małą motorykę. W tym celu wykorzystają specjalne karty, ale także kartki i ołówki. Oprócz rysowania rozwiną także umiejętność pisania, gdyż każdy nowopowstały potworek musi przecież mieć imię!

 

Gra edukacyjna „Rysostwory.  Zabawa w rysowanie”

 

Biologia – edukacyjne gry przyrodnicze i nie tylko

Ludzkie ciało skrywa różne sekrety, a odkrywanie ich stanowi bardzo istotną gałąź edukacji. „Było sobie życie” to gra, która w oparciu o fabułę słynnej animacji, przeprowadza najmłodszych (i nie tylko!) graczy przez skomplikowany świat układów naszego organizmu. Wraz z bohaterami będziemy wędrować po jego wnętrzu, wystrzegać się wirusów, zbierać niezbędne do życia surowce i opierać się mechanizmom losowości aż stworzymy… własnego człowieka. Przy okazji dowiemy się wielu faktów na temat naszej budowy, które okażą się niezbędne na dalszych etapach rozgrywki.

 

Gra edukacyjna „Było sobie życie”

 

Inną grą edukacyjną traktującą o ludzkim organizmie jest „Ciało człowieka”. To planszówka, łącząca w sobie elementy wyścigu oraz quizu. Przy okazji rozgrywki poznamy mnóstwo faktów i ciekawostek dotyczących naszego ciała. Bo czy wiecie dlaczego dostajemy tzw. „gęsiej skórki”? Jeśli nie, to koniecznie musicie usiąść do stołu wraz ze swymi pociechami i poprzez zabawę odkryć odpowiedź na to i wiele innych pytań.

 

Gra edukacyjna „Ciało człowieka”

 

Fizyka, czyli obliczanie prędkości kostki w locie

Grawitacja to pojęcie odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki podczas wieloletniej nauki w szkole. Warto dobrze pojąć jej działanie i zrozumieć, na czym polegają inne podobne zjawiska fizyczne. Co powiedziecie na sprawdzenie praw fizyki poprzez zabawę? Z zestawem z serii Gravitrax będziecie mogli wspólnie dziećmi odświeżać sobie wiadomości z uniwersum kosmicznego i wcielać w życie poznane mechaniki.

 

Gra edukacyjna „Gravitrax”

 

Po przećwiczeniu sobie zasad grawitacji, możecie śmiało udać się na wycieczkę w kosmos. Gra edukacyjna „Kosmos” marki Discoveria to wspaniała okazja do nauki astronomii – młodzi adepci sztuki planszówkowej, którzy nie opuścili jeszcze szkolnych murów, będą mieli możliwość powtarzania wiedzy o układzie słonecznym wprost z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która znajduje się na puzzlowej planszy tego tytułu. A to wszystko wzbogaci mówiący długopis, który zna tajniki przestrzeni kosmicznej jak własną… skuwkę.

 

Gra edukacyjna „Kosmos”

 

Wyciągamy karteczki! To znaczy… kostki!

Jeśli już wszystkie lekcje zostały odrobione, to pora na mały sprawdzian! Tu proponujemy aby młodsi gracze zmierzyli się ze starszymi w grze „Dzieci kontra Rodzice: Nauka i życie”. Przygotujcie więc drużyny i zadawajcie sobie wzajemnie pytania. W grze znajdziecie 54 karty podzielone na te „dla rodziców” i „dla dzieci”. Ten, kto zgromadzi więcej punktów, wygra! To kto okaże się lepszy?

 

Gra edukacyjna „Nauka i życie:  dzieci kontra rodzice”

 

Na zakończenie pora przekonać się, jak dużo wiecie na temat naszego pięknego kraju. Sprawdzicie to w trakcie zabawy z grą „Quiz o Polsce”. Twórcy przygotowali dla was aż 338 pytań i odpowiedzi dotyczących naszej historii, fauny i flory czy kultury. Tytuł przeznaczony jest dla graczy od ósmego roku życia. Śmiało będziecie wiec mogli usiąść w rodzinnym gronie i przekonać się jak bliska jest wam Polska.

 

Gra edukacyjna „Quiz o Polsce”

 

Więcej inspiracji planszówkowych znajdziecie w dziale Gram.