Dlatego przygotowaliśmy zestawienie gier edukacyjnych dla dzieci i wskazujemy, co oprócz zabawy uczestnicy dzięki nim zyskują. Sprawdź, po jakie edukacyjne gry dla dzieci warto sięgnąć i dlaczego.

OPPI „Kreatywne karty Stix”

Zestawy kreatywne Stix to nowoczesna odsłona znanych od lat drewnianych klocków. Młodzi użytkownicy mogą z nich układać przeróżne konstrukcje, a „Kreatywne karty Stix” pomagają im rozbudzić wyobraźnię. Zaznaczmy jednak, że karty to jedynie dodatek do zestawu klocków, zatem jeśli obdarowane dziecko nie ma jeszcze zestawu podstawowego Stix, koniecznie sprezentuj mu kompletny prezent.

Czego uczy zabawa z klockami i kartami Stix? Oprócz podstawowych zasad na temat budowania prostych konstrukcji, dzieci uczą się także praw fizyki oraz pobudzają swoją wyobraźnię.

 

OPPI, Zestaw 24 kart kreatywnych Stix, 2+

 

Adamigo „Flora Polski”

Prawdopodobnie każdy z nas w dzieciństwie zetknął się z przynajmniej jedną grą typu memory, gdzie zakryte karty trzeba było łączyć w pary, opierając się na swojej pamięci krótkotrwałej. „Flora Polski” to jednak rozbudowany i edukacyjny wariant tej popularnej rozgrywki.

 

Adamigo, Gra Memory - Flora Polski, 80 elementów

 

Po pierwsze zestaw składa się z 80 tafelek (40 par), zatem zapamiętanie umiejscowienia par jest trudniejsze. Po drugie, każda roślina przedstawiona na ilustracji jest podpisana. W ten sposób młodzi gracze poznają florę, jaka występuje naturalnie na terenie Polski. W efekcie oprócz ćwiczenia pamięci, gra dla dzieci edukacyjna „Flora Polski” pozwala przyswajać nowe informacje.

 

Adamigo, Gra Memory - Owady i pająki Polski, 40 elementów

 

Dla nieco młodszych dzieci można wybrać inny wariant od Adamigo. Proponujemy grę memory „Owady i pająki”, która składa się z 40 elementów, a same owady i pająki łatwiej odróżnić dzieciom niż chociażby poszczególne gatunki kwiatów. Jeśli jednak owady nie są ulubioną grupą żyjątek dla Twojego malucha, możesz sięgnąć po kolejny wariant gry edukacyjnej dla przedszkolaków memory, czyli „Farma”, również od Adamigo. Ten zestaw składa się z 48 elementów.

 

Adamigo, Gra Memory - Farma, 48 elementów

 

Adamigo „W literkowej krainie”

Sposobów na naukę czytania może być wiele. Zamiast jednak ślęczeć z dzieckiem nad podręcznikiem, może warto zagrać z nim w edukacyjną grę dla dzieci „W literkowej krainie”. Rozgrywka w tym tytule oparta jest na prostych zasadach planszówki, w której liczba oczek na kostce odpowiada liczbie pól pokonywanych przez pionki.

Po drodze do mety gracze uczą się jednak dzięki mieszkańcom literkowej krainy. Gra jest skrojona pod dzieci w wieku od 4 lat, które stawiają swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

 

Adamigo, Gra W literkowej krainie, 100 elementów

 

Kapitan Nauka „Licz dobrze, bobrze!”

Po czytaniu czas na liczenie. Tutaj niezastąpiona będzie gra edukacyjna dla dzieci „Licz dobrze, bobrze!” od wydawnictwa Kapitan Nauka. Tytuł przewidziany jest dla maluchów w wieku 3-6 lat, które coraz częściej starają się policzyć wszystko, co ich otacza.

Nieskomplikowana rozgrywka ćwiczy u młodych graczy umiejętności logicznego myślenia, ale również pamięć i spostrzegawczość. Dzięki licznym ilustracjom zrozumienie i obliczenie zadań będzie bardziej przystępne. Gra zawiera również element rywalizacji, gdyż kto pierwszy ułoży trzy poziomy tamy wygrywa!

 

Kapitan Nauka, gra matematyczna Licz dobrze, bobrze!

 

Edgard Games „Bójka na dodawanie”

Kolejna propozycja, jeśli chodzi o matematyczne gry edukacyjne dla dzieci to „Bójka na dodawanie”. Od razu uspokajamy, celem gry nie jest liczenie ciosów przeciwnika. „Bójka na dodawanie” na nauczyć uczestników trudnej sztuki dodawania w pamięci.

W zestawie znajdziemy trzy warianty rozgrywek, które można stosować na trzech poziomach trudności. Dzięki temu przyjemność z rozgrywki znajdą zarówno przedszkolaki, które potrafią liczyć pojedyncze cyfry, jak i starsze dzieci, dodające w zakresie 1–100.

 

Edgard Games, gra edukacyjna Bójka na dodawanie

 

Rebel „BrainBox Obrazki”

Na koniec rozgrywka, która łączy elementy nauki czytania i liczenia. „BrainBox Obrazki” to szybka, ale dla najmłodszych dość wymagająca gra, w której uczestnicy trenują pamięć oraz koncentrację. Na czym polega rozgrywka? Gracz musi wybrać kartę z pudełka, po czym ma zapamiętać jak najwięcej informacji (czas reguluje klepsydra). Następnie przekazuje kartę drugiemu graczowi i rzuca kostką.

Liczba na kości oznacza numer pytania, na które trzeba odpowiedzieć. Jeśli ta będzie poprawna, gracz zachowuje kartę. Wygrywa ten, kto po 10 minutach zgromadzi więcej kart. „BrainBox” może być ciekawym uzupełnieniem wiedzy, którą dzieci nabywają w przedszkolu.

 

Rebel, Gra planszowa BrainBox Obrazki druga edycja

 

Edukacyjne gry dla dzieci to przyjemny sposób na wspólne spędzenie czasu, połączone z nauką. Rodzicom polecamy rodzinną zabawę, gdyż wbrew pozorom niektóre z tych gier edukacyjnych dla dzieci mogą okazać się świetną rozrywką także dla starszych. A po więcej planszowych inspiracji odsyłamy do sekcji Gram.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock