Lubisz czytać? Chwalisz się doskonałą znajomością literatury? Jeśli tak, są tytuły, które po prostu musisz znać. Nie tylko dlatego, że „wielką literaturą są” (parafrazując starego, dobrego Gombrowicza), ale ponieważ są naprawdę wartościowymi dziełami, które zmieniły perspektywę patrzenia na świat niejednej osoby.

Które literackie klasyki muszą się znaleźć na każdej liście "must read"? Oto nasze subiektywne top 10. Kolejność lektur przypadkowa. Sprawdź, co możesz „odhaczyć” już jako przeczytane. Większość z tych wybitnych dzieł doczekała się fenomenalnych ekranizacji. Jeśli pokochasz dane tytuły w formie papierowej, zapoznaj się także z ich wizualnymi realizacjami.

1.      Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski

Młody student zabija starą lichwiarkę. Zbrodnia, popełniona niejako w ramach eksperymentu społecznego, prowadzi go na skraj szaleństwa. Czy uda mu się znaleźć ukojenie i czy zbrodnia może się obyć bez kary?

 

Kadr z krótkometrażowej animacji Piotra Dumały „Zbrodnia i kara”

Kadr z krótkometrażowej animacji Piotra Dumały „Zbrodnia i kara”



2.      Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow

Intrygująca, kontrowersyjna i wciągająca w wir akcji powieść, która bawi się konwencjami i jest utkana z sieci kulturowych nawiązań, a przede wszystkim… opowiada o wizycie Szatana w komunistycznej Moskwie. Gdy magia miesza się z rzeczywistością, może być co najmniej ciekawie!
 

Kadr z serialu „Mistrz i Małgorzata Piotra Wojtyszki”

Kadr z serialu „Mistrz i Małgorzata” Piotra Wojtyszki


3.      Rok 1984” George Orwell

Skąd wziął się popularny na przełomie XX i XXI wieku telewizyjny „Wielki Brat” z reality show? Właśnie z wstrząsającej powieści Orwella o dystopijnym świecie przyszłości, w którym każda sekunda życia ludzkiego jest kontrolowana, a totalitarne państwo nie toleruje nawet najmniejszej swobody myśli. Przeraża i zmusza do refleksji.

 

Kadr z filmu Michaela Radforda „1984”

Kadr z filmu Michaela Radforda „1984”



4.      Proces” Franz Kafka

Życie Józefa K. pewnego dnia zmienia się w prawdziwe piekło. Zostaje aresztowany i oskarżony. Sęk w tym, że nie wie, o co i dlaczego, a wyjaśnień brak. Pasmo posuniętych do granic surrealistycznego absurdu zdarzeń pozbawionych sensu staje się jego codziennością. Czy to opowieść o totalitaryzmie, samotności, odpowiedzialności za swoje życie czy o czymś innym? Zadecyduj po lekturze zam.

 

Kadr z filmu Orsona Wellesa „Proces”

Kadr z filmu Orsona Wellesa „Proces”



5.      Makbet” William Shakespeare

Odwieczny problem władzy, która sprawia, że moralność przestaje mieć znaczenie. Widowiskowy dramat Szekspira, mimo że ma już pięć stuleci, jest nadal aktualny tak jak w czasach teatru elżbietańskiego. Czyż nie on zainspirował choćby tak bardzo współczesny serial „House of Cards”? Claire Underwood to wręcz lustrzane odbicie Lady Makbet!

 



6.      Duma i uprzedzenie” Jane Austen

Absolutna klasyka literatury obyczajowej i schematy, które znajdują odbicie w świecie popkultury po dziś dzień. Angielska prowincja, miłość, która musi pokonać przeszkody i… uprzedzenia oraz świetnie nakreślone portrety kobiet (bynajmniej nie potulnych i posłusznych) inspirują. Jeśli bawił Cię „Dziennik Bridget Jones” – Jane Austen i jej powieści do dla Ciebie absolutne "must read"!

 



7.      Alicja w Krainie Czarów” Lewis Caroll

Wbrew pozorom, nie tylko dla dzieci. Pełna odwołań i symboli powieść, która poprowadzi Cię przez cienką granicę między magią a rzeczywistością (i pozwoli zrozumieć, o co chodziło z tatuażem białego królika w pierwszym „Matrixie”).



8.      Jądro ciemności” Joseph Conrad

Paraboliczna przypowieść – o przechodzeniu z ludzkiego w nie-ludzkie i postawach człowieka w obliczu doświadczeń wojennych i nie tylko. Czy tytułowe „Jądro ciemności” to piekło, które sami sobie stworzyliśmy? Powieść, nota bene, polskiego autora (prawdziwe nazwisko Conrada to Korzeniowski) stawia trudne pytania i przynosi jeszcze trudniejsze odpowiedzi. A jeśli czytałeś, koniecznie obejrzyj „Czas Apokalipsy”, będący luźną interpretacją historii literackiej.

 



9.      Buszujący w zbożu” J.D. Salinger

16- latek, próbujący wyrwać się z marazmu i beznadziei małomiasteczkowego zakłamania i podłości, wyrywa się na kilka dni ze swojego świata, „buszując” po Nowym Jorku i wkraczając w dojrzały świat. Czy tak pożądana dorosłość jest rzeczywiście idyllą, a może sztucznym światem pełnym pozorem? Pod przykrywką zabawnej, fenomenalnie utkanej fabuły, Salinger zadaje naprawdę ważne pytania.

10.  Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien

Fantastyczny świat Śródziemia, inspirowany skandynawskimi mitami i staro angielskimi legendami. Zabawny, wzruszający i wciągający. Tolkien nakreślił go tak, że aż nie chce się wracać do szarej rzeczywistości!

 

 

Co dodalibyście do naszej listy? Podzielcie się opinią w komentarzach. A jeśli szukacie więcej książek, które warto przeczytać, zajrzyjcie do stworzonego przez naszych jurorów i czytelników Rankingu 100 książek, które trzeba przeczytać – literackie inspiracje czekają! Na empik.com znajdziecie też wiele literackich klasyków i nowości.