Spis treści:
- Łatwe szlaki – Zakopane. Jak zakochać się w górach i przygotować się do trekkingu?
- Trasy w Tatrach dla każdego
- Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących
Chociaż z całej powierzchni Tatr zaledwie nieco ponad 22% to tereny należące do Polski, to właśnie to pasmo cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Rekreacyjnych wczasowiczów przyciąga bogata infrastruktura i różnorodność szlaków, natomiast bardziej doświadczeni miłośnicy wspinaczki mogą tutaj zaatakować najwyższy szczyt w kraju, czyli Rysy. Dziś jednak skupimy się na tym, jakie są najpiękniejsze szlaki w tatrach dla początkujących.
Łatwe szlaki – Zakopane. Jak zakochać się w górach i przygotować się do trekkingu?
Piękne widoki, bezpośredni kontakt z przyrodą, monumentalność masywnych wzniesień, a jednocześnie uniknięcie palących bólem mięśni, zakwasów czy zbytniego ryzyka – to właśnie najprostsza definicja łatwego szlaku. Zakopane i okolice to znakomita baza noclegowa, z której jest bisko do wielu malowniczych, a jednocześnie niezbyt wymagających szlaków. To właśnie one każdego roku zapierają dech w piersiach rzeszom turystów.
Oczywiście pojęcie „łatwego szlaku” jest subiektywne, gdyż każdy doświadczony miłośnik gór przyzna, że bez odpowiedniego przygotowania nawet najprostsza ścieżka może okazać się trudna choćby przy braku odpowiedniego obuwia. Dlatego przed wyruszeniem na szlak warto wyposażyć się w kompleksowy ekwipunek zawierający m.in.:
- wygodne i trwałe buty trekkingowe,
- raczki, jeśli istnieje ryzyko wystąpienia oblodzeń,
- oddychającą bieliznę termoaktywną,
- wytrzymałą kurtkę przeciwdeszczową,
- ergonomiczny plecak,
- podręczne przyrządy oraz apteczka pierwszej pomocy,
- kijki trekkingowe,
- czapkę z daszkiem,
- zapasy żywności i wody.
Właściwie przygotowani będziecie mogli spędzić znacznie więcej czasu na podziwianiu widoków i otaczającej was przyrody, niż na zaklejaniu plastrami odcisków czy regulowaniu niewygodnych pasków przy plecaku.
Trasy w Tatrach dla każdego
Jeśli myślicie o szlakach z minimalnym poziomem trudności, na które można zabrać np. całą rodzinę, w tym dzieci czy osoby starsze, warto sprawdzić zarówno długość danego szlaku, jak i przewyższenie. Czasami bowiem trasa, która wygląda na łagodną i przyjemną, w dłuższej perspektywie okazuje się męcząca, gdyż cały czas idzie się w górę, obciążając w większym stopniu poszczególne partie mięśni i stawów. W Tatrach kwestia przewyższenia ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie pasmo znajdujące się w Karpatach Zachodnich jest najwyższymi górami w Polsce.
Górskie szlaki mają naturalnie swoje oznaczenia, które często podpowiadają, jaki jest charakter danej trasy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie informują one jednak turysty o stopniu trudności szlaku (choć czasem mogą sugerować w pewnym stopniu, z czym będziecie mieli do czynienia). Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że kolorem czerwonym oznacza się szlaki główne, a zielonym – prowadzące do charakterystycznych miejsc. Z reguły niezbyt wymagające są również szlaki niebieskie, jednak warto pamiętać, że są to szlaki dalekobieżne. Będzie zatem mniej stromych podejść, jednak automatycznie wydłuża się dystans. Z kolei szlaki czarne to tzw. krótkie szlaki dojściowe, jednak zazwyczaj owe skróty oznaczają trudną przeprawę dla niedoświadczonego turysty (wynikającą m.in. ze sporych przewyższeń).
Więcej o kolorach szlaków górskich możecie przeczytać w naszym artykule: Kolory szlaków górskich – co oznaczają?
Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla początkujących
Wiecie już, jak przygotować się do wyprawy w góry, a także jak samodzielnie szukać interesujących, a jednocześnie niezbyt wymagających szlaków. Pora na konkretne polecenia, czyli łatwe szlaki w Tatrach, dzięki którym pokochacie górskie wycieczki.
1. Wejście na Nosal (1206 m n.p.m.)
Pewnie zgodnie z waszymi przypuszczeniami, jeśli celujecie w łatwe szlaki, Zakopane będzie najlepszym wyborem na początek. To właśnie z tej popularnej miejscowości można wejść na szlak na Nosal, który charakteryzuje się niskim poziomem trudności. To świetny wybór, jeżeli wyprawę w góry chcecie połączyć ze zdobyciem jednego z tatrzańskich szczytów. Co więcej, dotarcie na wierzchołek zazwyczaj zajmuje około godziny, co nie zniechęci nawet sceptyków. A co dostajecie w zamian? Piękną panoramę Zakopanego oraz widok na inne pobliskie szczyty jak Giewont, Kasprowy Wierch, Świnica czy Kościelec.
2. Łatwe szlaki w Tatrach na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję (1489 m)
Ponownie trasa, którą można pokonać w nieco ponad godzinę. Tym razem startujecie z parkingu na Wierch Porońcu i już przy okazji pierwszego przystanku możecie podziwiać malowniczą tatrzańską panoramę. Waszym oczom ukażą się m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach czy Rysy.
Z Rusinowej Polany można ruszyć dalej na Gęsią Szyję. Tutaj trudności na szlaku mogą pojawić się jedynie na szczytowych Waksmundzkich Skałkach, które bywają śliskie. Generalnie szlak może poprowadzić pętlą, dzięki czemu na żadnym etapie nie będzie nudno. Cała wyprawa powinna zająć poniżej 4 godzin.
3. Dolina Małej Łąki
Dwa wymienione wyżej łatwe szlaki w Tatrach są stosunkowo popularne i uczęszczane przez wielu turystów, dlatego teraz propozycja dla tych, którzy w górach szukają ucieczki od zgiełku i ciszy. Dolina Małej Łąki nie jest głównym celem turystów, a jednocześnie ma wiele do zaoferowania. Z pewnością powinniście rozważyć ten szlak, jeśli planujecie wędrówkę z dziećmi. Nie należy on do najbardziej wymagających zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i podwyższeń. Jednocześnie daje okazję do podziwiania panoramy na Giewont, Przełęcz pod Kopą Kondracką i Wielką Małołącką Turnię. W zależności od miejsca rozpoczęcia wędrówki, przejście może zająć od 2 do ponad 3 godzin.
4. Dolina Strążyska i wodospad Siklawica
Wracamy do szlaków, o których sporo możecie wyczytać w różnego rodzaju poradnikach czy przewodnikach po tatrzańskich szlakach. Dlaczego Dolina Strążyska i wodospad Siklawica to dobry pomysł na wycieczkę dla początkujących? Dużą zaletą jest rozbudowana infrastruktura – nie brakuje miejsc, w których można odpocząć, coś zjeść czy wypić ciepły napój. Możliwość podejścia do wodospadu Siklawica to również niemała atrakcja i okazja do zrobienia ciekawej fotki z wakacji. Jeśli sprzyja pogoda, właściwie trudno mówić w przypadku tego szlaku o trudnościach. Latem przemarsz przez dolinę trwa około 2 godzin.
5. Dolina Kościeliska
Znów można by rzec „oczywistość”, ale jeśli szukacie możliwości zaplanowania dłuższej, aczkolwiek niewymagającej trasy, przejście Doliną Kościeliską może być fantastycznym pomysłem. Wszystko za sprawą różnorodnych atrakcji, na jakie można się natknąć na szlaku. Poza zjawiskowymi widokami można zatrzymać się w Schronisku na Hali Ornak, zobaczyć Smreczyński Staw czy zwiedzić 5 z 6 dostępnych turystycznie tatrzańskich jaskiń (Jaskinia Mroźna jest otwarta od 26 kwietnia do końca października). Suma wzniesień jest stosunkowo niska (170 m), a czas przejścia uzależniony jest oczywiście od tego, do ilu z tych miejsc planujecie dotrzeć (łącznie do 4 godzin wędrówki).
Wiecie już, gdzie Tatry nie zaskoczą Was stromymi podejściami, groźnym oblodzeniem czy wyczerpującymi podejściami pod górę. Przypomnijmy jednak, że nawet wybierając się na stosunkowo łatwe szlaki w Tatrach, należy zachować ostrożność i unikać brawury.
Gotowi? Teraz wystarczy tylko dobrze się przygotować, zaplanować trasę i cieszyć się pięknem gór. Więcej poradników znajdziesz w dziale Turystyka.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)