Jaką kuwetę dla kota wybrać – otwartą czy zamkniętą?

Od czego zacząć wybór kuwety? Najlepiej od rozmiaru. Musi on zostać dopasowany do wielkości twojego kota. Wewnątrz zwierzak powinien mieć tyle miejsca, by mógł się swobodnie poruszać.

Małe kuwety oraz te z niskim progiem najlepiej sprawdzą się u kociąt i seniorów, ponieważ łatwiej będzie im się do nich dostać. Minusem może być jednak fakt, że rozkopywany przez kota żwirek szybciej wydostanie się na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest model modułowy, np. kuweta dla kota Bella marki Rotho, która ma niskie wejście, ale wysokie ścianki, a także można ją zakryć.

 

Kuweta dla kota modułowa Bella - Rotho

 

Otwarta kuweta dla kota – wady i zalety

Otwarta kuweta dla kota jest najbardziej podstawowym rodzajem. Sprawdzi się w przypadku większych kotów (np. rasy ragdoll), ponieważ dzięki otwartej przestrzeni nic nie ogranicza ich ruchów. Zaletą kuwet otwartych jest niska cena (w przypadku najbardziej podstawowych wersji) oraz dostępność w większości sklepów.

Do wad zalicza się zapach, który bez stosowania specjalnego pochłaniacza sypanego pod żwirek może być bardzo intensywny. Warto mieć też na uwadze, że koty często rozkopują żwirek poza obszar kuwety, co utrudnia utrzymanie czystości.

Jeżeli planujesz zakup modelu otwartego, poznaj ich dostępne rodzaje:

  • Prosta kuweta otwarta – podstawowy model występujący w wielu kształtach i rozmiarach. Kuwety tego typu są najlepsze dla małych kotów, które dopiero uczą się z nich korzystać, ponieważ zwierzę bez problemu dostanie się do środka. Dobrym wyborem będzie kuweta Iriz marki Savic, która dzięki wysokim brzegom zapobiega nadmiernemu wysypywaniu żwirku przez kota.

 

Kuweta z rantem Iriz - Savic

 

  • Kuweta z podwójnym dnem – to coraz popularniejszy model, który niezwykle ułatwia sprzątanie kuwety. Nad jej dnem zamontowane jest specjalne sito, które przy czyszczeniu wystarczy nieco unieść, by przesiać czysty żwirek na dno. Taki model ma w swojej ofercie marka Stefanplast.

 

Kuweta dla kota z sitkiem FURBA - Stefanplast

 

  • Kuweta samoczyszcząca – najdroższy rodzaj kuwety, którą wyróżnia duża wygoda i wysoki poziom higieny. Posiadacze tego sprzętu nie muszą martwić się o codzienne sprzątanie, ponieważ kuweta robi to sama. Na bieżąco zgarnia nieczystości do specjalnego pojemnika, który opróżnia się dopiero po jego zapełnieniu. Minusem jest wysoka cena takiej kuwety, która może wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

 

Kuweta dla kota samoczyszcząca SK-BB - Smart Kitty

 

Zamknięta kuweta dla kota – wady i zalety

Zamknięta kuweta dla kota różni się od otwartej przede wszystkim tym, że ma zadaszenie uniemożliwiające kotu rozsypywanie żwirku poza jej obszar. To rozwiązanie daje też pupilowi trochę prywatności i zakrywa widok nieczystości. Dodatkową zaletą kuwet zamkniętych jest dostępna w większości modeli możliwość włożenia w obudowę filtru pochłaniającego zapachy.

Choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ma ono kilka minusów. Po pierwsze, kuweta zamknięta zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo czyszczenie jej zabiera o wiele więcej czasu, niż w przypadku kuwety otwartej. Jej nietypowa budowa może też zniechęcić kota do korzystania, dlatego lepiej wybrać ten rodzaj dopiero, gdy twój zwierzak w pełni opanuje zasady korzystania z jej wersji otwartej. Możesz też kupić kuwetę zamkniętą, a na pierwsze miesiące zdjąć zadaszenie i dać kotu czas na oswojenie się.

Podobnie jak kuwety otwarte, zamknięte również podzielone są na rodzaje, które warto poznać przed zakupem:

  • Prosta kuweta zamknięta – ten typ kuwety opiera się na budowie standardowego modelu otwartego, ale dodatkowo posiada nakrycie zasłaniające zawartość i często wyposażona jest w drzwiczki, np. kuweta marki Rotho.

 

Kuweta zamykana dla kota Bailey - Rotho

 

  • Kuweta z wyjmowanym pojemnikiem – wyposażona w wysuwany pojemnik, dzięki któremu  nie musisz zdejmować zadaszenia podczas wymiany żwirku. Sprzątanie takiej kuwety przebiega sprawnie i wygodnie.

 

Kuweta dla kota - Curver

 

  • Samoczyszcząca kuweta zamknięta – działa dokładnie tak, jak jej wersja otwarta, ma jednak zadaszenie. Dobrym wyborem będzie samoczyszcząca kuweta dla kota SmartKitty SK-BB-CW.

 

Kuweta dla kota samoczyszcząca SK-BB-CW - Smart Kitty

 

Zapoznaj się z różnymi modelami kuwet i wybierz odpowiednią dla twojego kota. Pamiętaj, żeby kierować się przede wszystkim rozmiarem i wiekem swojego pupila, a dopiero potem innymi funkcjami.

Więcej porad znajdziesz w zakładce Mam zwierzęta.  

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock