Nie wiem, jak wy, ale ja spędzałam w dzieciństwie całe dnie, zagrywając się z rodzeństwem, rodzicami i przyjaciółmi w gry, do których potrzeba było tylko kartki i ołówka, albo zwykłej talii kart. Dzisiaj, gdy na moich półkach stoją rzędy pięknych, nowoczesnych gier planszowych, cały czas z radością wracam do tamtych tytułów, chociaż często w wersji upiększonej przez nowoczesne ilustracje i technologie.

 

  • Kalambury w nowej wersji

Kalambury mają chyba tyle wersji, ile grających w nią osób. Twórcy planszówek chętnie sięgają do tej sprawdzonej mechaniki i przerabiają ją na swoja modłę, sprawiając, że możemy się cieszyć nimi zupełnie na nowo. Dobrym przykładem jest Koncept, czyli takie kalambury, tylko przeniesione na planszę. Ciekawy pomysł, śliczne wykonanie i pudełko, które naprawdę ładnie prezentuje się na regale. Do tego hasła podzielone pod względem trudności i możliwość grania drużynowego! Co ciekawe, istnieje także wersja dla dzieci - polecam!
Równie fajnie wśród dzieci Time's Up: Kids, czyli drużynowe kalambury, w których w trzech rundach staramy się jak najszybciej przekazać naszym współgraczom specjalnie przygotowane hasła. Jest to dziecięca wersja „dorosłej” wersji Time’s Up, różniąca się tylko poziomem trudności haseł.

Koncept Kids okładka
Rebel, gra planszowa Koncept Kids Zwierzaki 

 

  • Mafia - nowa wersja gry karcianej

Pamiętacie grę, w której trzeba było zgadnąć, kto czyha na nasze życie? Jeśli tak, to koniecznie spróbujcie Mamy Szpiega! 30 lokalizacji. Jeden szpieg. Kto nim jest? Popytajmy, bo kto pyta, ten może trafić tego, kto zbłądził! W grze może brać udział od 3 do 8 osób, a jedna partia trwa dosłownie dziesięć minut. Gracze dostają po jednej karcie z zestawu, na wszystkich oprócz jednej widzimy lokalizację – np. szpital. Na jednej jednak jest wyłącznie napis „szpieg”. Zabawa polega na zadawaniu pytań dotyczących wylosowanej lokalizacji w taki sposób, by upewnić się, czy pytana osoba wie, gdzie jesteśmy, czy może nie ma pojęcia, bo jest szpiegiem. Jednocześnie nie możemy zbyt ułatwiać zadania szpiegowi, który musi odgadnąć, gdzie się znajdujemy. Kto wygra? Szpieg czy pozostali gracze? Tego nie wiem, ale wiem, że przy „Mamy Szpiega!” będziecie się po prostu rewelacyjnie bawić!

Mamy szpiega okładka
Rebel, gra towarzyska Mamy szpiega! 

 

  • Klasyka gatunku - kółko i krzyżyk, statki, inteligencja

Kółko i krzyżyk w wersji magnetycznej prześlicznie prezentuje się na stole, a dzieciaki wprost piszczą z zachwytu na widok małych zwierzątek. To naprawdę piękna wersja kultowej gry, która może stanowić prawdziwą ozdobę małej kolekcji.

Kółko i krzyżyk okładka
Small Foot Design, gra planszowa Tic Tac Toe Kółko krzyżyk


Ciekawą wersją kółka i krzyżyk są też Gobblety, które trochę naginają zasady rozgrywki, ponieważ tutaj możemy zjadać pionki przeciwników, by potem odkryć je w najmniej spodziewanym momencie. Gra jest w pełni turystyczna, do pudełka dołączono nawet woreczek, dzięki któremu możemy ją spakować i zagrać nawet na plaży! Gra z tych, które warto polecić na wakacje i wyjazdy.

 

Statki znają chyba wszyscy, a w tej przenośnej, naprawdę wygodnej wersji, możemy zabrać je na przykład od wiozącego nas na wakacje pociągu. A może wolicie trzymać się wersji rysowanej? Żaden problem - rysowana wersja gry w statki zawiera zmywalne plansze i markery, dzięki którym możemy wielokrotnie rozgrywać, zmazywać i zaczynać kolejne partie bez marnowania papieru!

Statki okładka gra
Small Foot Design, gra planszowa w statki 

 

Inteligencja, albo państwa-miasta, to gra, w którą rozegrałam pewnie z pięćset partii. Niektóre hasła potrafiłam wyrzucać z siebie z pamięci, więc w pewnym momencie zaczęliśmy grać na bardzo dziwne kategorie. Zamiast miast i państw pojawiały się na przykład „bohaterka bajki” albo „zwierzę morskie” i tak dalej. Dzisiaj z rozrzewnieniem siadam do inteligencji, a w tym wydaniu mam jeszcze bardzo praktyczny kręciołek, który pozwala wylosować litery na daną rundę. Super!

Gra Inteligencja okładka
Granna, gra logiczna Inteligencja 

 

A wy jakie kultowe gry z dzieciństwa chcielibyście zobaczyć na planszy, usprawnione nowymi technologiami, pachnące nowością - i może z dodanymi nowymi zasadami? Jest coś, za czym naprawdę tęsknicie? Więcej artykułów o grach planszowych i poleceń najciekawszych gier znajdziecie w naszej Pasji Gram.