Co prawda, istotą świąt Bożego Narodzenia, nie są kulinaria, jednakże nie można radować się z Narodzenia Dzieciątka z pustym żołądkiem. Jedzenie i dzielenie się pokarmem od wieków towarzyszyło różnym uroczystościom. Na wigilijnym stole tradycyjne pokarmy mają wręcz symboliczne znaczenie i nie można się bez nich obejść.

Jak przygotować wieczerzę wigilijną?

Wieczerza wigilijna to jedyna w roku kolacja, która wygląda podobnie we wszystkich polskich domach. Obowiązuje ustalone przed kilkoma wiekami menu: zupa grzybowa z łazankami, czerwony barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, karp i śledzie pod kilkoma postaciami. Do tego kompot z owocowego suszu i na deser makowiec, sernik czy piernik. Gdzieniegdzie pojawia się zupa migdałowa czy rybna, kutia i inne smakołyki. Jak przygotowywać wigilijne potrawy,zwykle uczymy się od swoich babć i mam. Warto jednak wprowadzać małe urozmaicenia na świątecznym stole. W tym pomogą książki kucharskie.

Wiele przepisów na uroczystą wieczerzę, a także na pozostałe świąteczne dni zawiera poradnik „Boże Narodzenie. Przepisy i inspiracje”. Podobną zawartość, uzupełnioną o opisy zwyczajów świątecznych i porad w sprawie dekoracji stołu i salonu, zawiera książka „ Potrawy i zwyczaje Bożego Narodzenia”.

Domowe wędliny na świąteczny stół

Chociaż w święta preferujemy polską kuchnię, a ta bywa tłusta i ciężka, staramy się ją nieco zmodyfikować, by dania były tak samo smaczne, ale bardziej dietetyczne. Wędliny należą do żelaznego zestawu na świąteczne śniadania. Warto je przygotować w domu, wtedy jest pewność, że nie zawierają konserwantów i innych niezdrowych dodatków. O tym, jak w domu zrobić apetyczne wędliny, informuje Robert Winckiewicz w poradniku „Domowe wędliny, czyli nowe przepisy na tradycyjne wyroby”.

Słodkie wypieki pod choinkę

W święta pozwalamy sobie na trochę „grzeszków” kulinarnych. Smakowity sernik, pyszny tort makowy, keks rozpływający się w ustach, aromatyczne pierniki i pierniczki muszą być ukoronowaniem każdego posiłku. Obok tych tradycyjnych ciast chętnie przygotowujemy słodkości z innych krajów. Dużo przepisów na polskie i nie tylko polskie ciasta znajdziemy w książce Doroty Świątkowskiej „Moje wypieki. Całkiem nowe przepisy”.

Przepisy na serniki orzechowe, dyniowe czy kajmakowe, torty karmelowe i czekoladowe, szarlotki, muffinki i wiele podobnych rarytasów przygotowała Joanna Niedobecka w poradniku „Domowe wypieki”. Pycha, nie tylko na święta.