Twórcy „Małej Syrenki” oraz „Alladyna” przedstawiają nową, wyjątkową bajkę Disneya, w której tradycja łączy się z nowoczesnością.
Dzięki zaskakującej wariacji na temat najsłynniejszego pocałunku świata dowiesz się, co tak naprawdę się stało, gdy księżniczka pocałowała żabę. Oszałamiająca animacja, porywająca muzyka i niezapomniane postaci sprawiają, że ta zabawna przygoda wręcz wyskakuje z ekranu!Gdy księżniczka pocałuje żabę, zamieni się ona w wymarzonego księcia. Tak przynajmniej być powinno – wszyscy znamy tę historię. Ale co się stanie, gdy dziewczyna pocałuje żabę, a rezultat tego czynu będzie… hm… trochę inny?
Miejmy nadzieję, że miłość mimo wszystko znajdzie dla siebie drogę, choćby to było naprawdę trudne! Akcja filmu toczy się w latach dwudziestych, w tętniącym rytmami jazzu Nowym Orleanie. A głównymi bohaterami są: pragmatyczna dziewczyna, której nie w głowie amory – Tiana oraz lekkoduch Naveen, wielbiciel jazzu, książę z dalekiej Maldonii. Tajemniczy doktor Facilier wciągnie tę dwójkę w ciąg niezwykłych, magicznych wydarzeń…
Oto krótkie charakterystyki bohaterów „Księżniczki i Żaby”. Twórcy starali się odwołać do tradycji, a jednocześnie podjąć z nią zabawną polemikę.
Tiana – nie jest typową baśniową księżniczką. To młoda, wielce atrakcyjna Afroamerykanka, obdarzona silną wolą i pracowitością, marząca o prowadzeniu własnej restauracji. Jest bardzo ambitna i zdeterminowana, nie ma więc czasu i ochoty na romanse, ale… Animator Mark Henn zwracał uwagę, że główne kobiece postaci z filmów Disneya przez lata przeszły znaczącą ewolucję; obdarzano je coraz większą wolą działania i rozbudowanymi motywacjami. Tak jest i w tym przypadku. – Królewna Śnieżka była po prostu „księżniczką, której grozi niebezpieczeństwo”, Tianę zaś można nie tylko pokochać, ale i zrozumieć, ma przecież własne ambitne dążenia. I wielki wdzięk – tłumaczył Henn.
Książę Naveen – rozpieszczony i niezbyt odpowiedzialny, ale niezwykle uroczy. W dodatku kocha tradycyjny jazz w stylu Louisa Armstronga czy Carla Hinesa. Randy Haycock odpowiedzialny za animację tej postaci zauważył, że jest to książę z charakterem, a stosunki między nim a Tianą przypominają mocno te z komedii romantycznych. Wady bohatera stanowią zarazem o jego zaletach. W tym filmowcy upatrywali oryginalność tej postaci w porównaniu z baśniowymi poprzednikami. Pomaga on Tianie zatrzymać się w pędzie, docenić piękno chwili i odczuć radość życia.
Doktor Facilier – przebiegły łajdak posługujący się z wprawą magicznymi sztuczkami, niepozbawiony przy tym uwodzicielskiego wdzięku. – Jest wysokim przystojniakiem, jest muzykalny, ma w sobie podejrzaną słodycz. Myślę, że to naprawdę nie byle jaki złoczyńca. A przecież wiadomo, że bez przykuwającego uwagę czarnego charakteru każdy film, a zwłaszcza animacja wiele traci – komentował animator tej postaci, Bruce Smith.
Mama Odie – ma 197 lat i magiczne moce, których używa jednak w dobrych celach. Jest królową bagnistych rozlewisk Luizjany. Pomaga Tianie i Naveenowi przezwyciężyć czar rzucony przez Faciliera. – Ta niewidoma ekscentryczka mieszkająca na starej łodzi w niesamowitym otoczeniu miała sprawiać wręcz hipnotyzujące wrażenie – tłumaczył animujący jej postać Andreas Deja. – Wszystko, co ją otacza, jest niezwykłe. Inspirację dla stworzenia tej postaci filmowcy czerpali po części z utworów dla dzieci znawczyni miejscowego folkloru i profesor literatury na University of New Orleans, Colleen Salley.
Ray – zakochany świetlik, który nie wstydzi się mówić głośno o swych uczuciach do niejakiej Evangeline. W dodatku obdarzony południowym czarem. Animator Mike Surrey mówił: – On najmocniej wyraża w filmie myśl o sile miłości. Romantyczny, choć bardzo mały.
Louis – czarujący aligator, którego największą radością są jazzowe rytmy, a jego życiową pasją jest… gra na trąbce. Choć jest pełen kompleksów i neuroz, dzięki muzyce najpełniej wyraża siebie. Wprowadza do filmu zdecydowany ton komediowy.
Tatko La Buff – niezwykle bogaty południowiec, który wydaje wielki bal z okazji święta Mardi Gras. Uczyni wszystko, żeby uszczęśliwić swą córkę, ukochaną „księżniczkę”, Charlottę. Filmowcy przyznawali, że chcieli się nieco przewrotnie odnieść do wielkiej amerykańskiej tradycji literackiej portretowania patriarchów z Południa, którzy z reguły swą niepohamowaną ambicją i umiłowaniem władzy niszczyli swe dzieci. W tym przypadku motywem działania bohatera nie jest pragnienie potwierdzenia swego autorytetu, lecz ślepe uczucie do córki.
Charlotta – nieco zwariowana, wymagająca i bogata panna. Zawsze chce mieć to, czego sobie zażyczy. Jej wielkim marzeniem jest małżeństwo z prawdziwym księciem - choćby nawet miała pocałować żabę. Jej długoletnią przyjaciółką jest Tiana, córka najlepszej szwaczki w Nowym Orleanie, która ani myśli o całowaniu żab.
James – ojciec Tiany, jej wielki wzór jeśli chodzi o niezłomnie uczciwe postępowanie, marzyciel. Także wielbiciel dobrego jedzenia i wyznawca poglądu, że łagodzi ono obyczaje i wiąże ludzi, pomaga przełamać bariery. Marzy o otwarciu własnej restauracji.
Eudora – wzór dla Tiany, kobieta biznesu, bardzo pragmatyczna. W przeciwieństwie do swego męża Jamesa, nie jest skłonna do bujania w obłokach. Uważa, że w ciężkich czasach Tiana powinna być niezależna.
Forum Film Poland/K.P.
.

Komentarze (0)