Już 6 lutego poznamy laureatów Bestsellerów Empiku 2017. Jak co roku wiele emocji wywołuje dyskusja wokół tego, do kogo powędrują statuetki w kategoriach książkowych. Przyjrzyjmy się tegorocznym nominowanym.

Na kogo stawiacie?

 

Literatura polska

Nowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego nie przeszkodziło w dostaniu się na listę nominowanych wydanie jej jesienią. „Jak zawsze” ma ogromne szanse na zwycięstwo, chociaż nie jest powieścią sensacyjną jak nagrodzony w 2013 r. „Bezcenny”, ani kryminałem jak „Gniew” – laureat roku 2014, lecz historią alternatywną połączoną z powieścią obyczajową i romansem z wyraźnie gorzkim posmakiem. Ale niczego nie można być pewnym. Gdy twórca cyklu o prokuratorze Szackim przez ponad dwa lata pracował spokojnie nad nową książką, na swoją autorską pozycję budował Remigiusz Mróz, który tempem pracy dorównuje już chyba Norze Roberts. Efektem tego jest „Wotum nieufności”, wśród tytułów pretendujących do Bestsellera Empiku. O statuetkę walczy również tegoroczna debiutantka Paulina Świst, na co dzień wrocławska adwokat, której pierwsza powieść „Prokurator” idealnie trafiła w czytelnicze gusta. Kolejną kandydatką do tytułu najbardziej pracowitej i najchętniej czytanej polskiej pisarki jest Katarzyna Michalak, autorka kilkunastu popularnych powieści, która „Gwiazdką z nieba” otworzyła nowy cykl i drzwi dla coraz większego grona czytelników. Wciąż niemała jest też rzesza fanów literackiego wiedźmina. Z okazji 30 rocznicy premiery pierwszego opowiadania z tym bohaterem ukazał się zbiór krótkich fabuł „Wiedźmin. Szpony i kły” napisanych przez autorów oddających hołd Sapkowskiemu i Geraltowi z Rivii. To jesienna nowość, która błyskawicznie wspięła się na szczyt listy bestsellerów, w czym niemała jest zasługa i literackiego pierwowzoru, i komputerowej wariacji na tematy wiedźmińskie.

 

Literatura zagraniczna

W kategorii „literatura zagraniczna” pewniakiem wydaje się najnowsza powieść Dana Browna „Początek”, trzykrotnego laureata Bestsellerów Empiku (za „Kod Leonarda Da Vinci” w 2004 i 2005 r. oraz „Zaginiony symbol” w 2010). Ale może pokonać ją świetna „Czarownica” Camilli Läckberg lub piąty tom historii genialnej hakerki Lisbeth Salander czyli powieść Davida Lagercrantza „Mężczyzna, który gonił swój cień”. A jest jeszcze wstrząsający thriller autorstwa B. A. Paris „Za zamkniętymi drzwiami” oraz – największe zaskoczenie w tym zestawieniu – tomik poezji autorstwa Rupi Kaur „Mleko i miód. Milk and honey”. To pierwszy zagraniczny zbiór poezji nominowany do nagrody empiku. Wcześniej zdarzyło się to jedynie polskim poetom: Janowi Pawłowi II, księdzu Twardowskiemu, Wisławie Szymborskiej i twórcom erotyków (ciekawa rozpiętość, nieprawdaż?). Wiersze Rupi Kaur podbiły najpierw serca amerykańskich czytelników, a w tym roku trafiły nad Wisłę, gdzie też nie pozostawiają czytelników obojętnymi. Czy zadziałały na nas mocniej niż thrillery i powieści kryminalne, dowiemy się podczas gali Bestsellerów Empiku.

.

 

Literatura faktu

To chyba największa niewiadoma, bo jak wskazać prawdopodobnego zwycięzcę w zestawie tak różnych, a jednocześnie tak popularnych i głośnych książek? Najwięcej kontrowersji wywołała w 2017 r. publikacja Tomasza Piątka o obecnym ministrze obrony narodowej – „Macierewicz i jego tajemnice”. Ale o wstrząsającej książce „Mali Bogowie” Pawła Reszki czyli o bezdusznym systemie opieki zdrowotnej w Polsce też mówiło się wiele, tym bardziej, że temat braku empatii w służbie zdrowia dotyka prędzej czy później każdego z nas. „Wanda” to kolejna po „Simonie” znakomita biografia Anny Kamińskiej, a „Ania” to opowieść o aktorce Annie Przybylskiej, postaci wciąż otaczanej ogromną miłością fanów. Stawkę zamyka niemiecki leśnik, którego polscy czytelnicy pokochali rok temu za cudowną książkę o drzewach. Tym razem Peter Wohlleben opowiedział im o bardziej ruchliwych organizmach niż połączone systemem korzeniowym drewniane kolosy. Czy „Duchowe życie zwierząt” okaże się czarnym koniem wyścigu po statuetkę za literaturę faktu? Jeszcze można pogdybać, a wszystko wyjaśni się w lutym podczas 19. gali Bestsellerów Empiku.

 

Literatura dla dzieci i dla młodzieży

Podczas gali poznamy również laureata w kategorii „literatura dla dzieci”. W tym przypadku sytuacja jest prosta: wygra książka Neli Małej Reporterki lub Jeffa Kinneya, który wielokrotnie był nominowany w tej kategorii za kolejne tomy „Dziennika Cwaniaczka”, a statuetkę zdobył raz – w 2014 r. Nela, fenomen na polskim rynku wydawniczym, medialnym i turystycznym, ma szansę na trzecie zwycięstwo i gdyby wygrała, zostałaby laureatką trzeci rok z rzędu. Trójka wyjątkowo sprzyja Neli – wśród nominacji są trzy książki jej autorstwa: „Nela i polarne zwierzęta”, „Nela i skarby Karaibów” oraz „Nela i tajemnice oceanów”! Listę uzupełniają dwa tomy „Cwaniaczka” – „No to lecimy” i „Ryzyk-fizyk”.

Na liście nominowanych w kategorii „literatura dla młodzieży” jest dwóch zdecydowanych liderów: J.K. Rowling i John Green. Oboje są autorami superbestsellerów, które doczekały się popularnych ekranizacji. Kto wygra? Autorka cyklu o Harrym Potterze, która znowu wróciła do świata magii, tym razem oryginalnym scenariuszem „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” czy autor wzruszającej powieści „Gwiazd naszych wina” ze swoim nowym utworem „Żółwie aż do końca”? Odpowiedź nie jest oczywista, tym bardziej, że obojgu może zagrozić Rick Riordan z „Mroczną przepowiednią” (i dwiema ekranizacjami ze świata Percy’ego Jacksona na koncie). Do rywalizacji stanęły też dwie opowieści o trudnej miłości – „Światło” Jaya Ashera z gatunku young-adult i kosmiczna love story autorki „Niezgodnej” czyli powieść „Naznaczeni śmiercią” Veroniki Roth.

Magdalena Walusiak