Przed początkiem pandemii o niebezpiecznych wirusach pisali jedynie twórcy literatury z gatunku fantasy, sci-fi i horrorów. Kiedy jednak świat opanowany został przez SARS-COV-2, rzeczywistość pełna obaw o nasze zdrowie i życie zmieniła się w literaturę faktu. Zebraliśmy dziesięć książek, które pomogą wyjaśnić najważniejsze aspekty związane z koronawirusem, a także przygotują do życia w czasie pandemii.

„Niewidzialny front” – Tomasz Rezydent

Ta książka to dziennik lekarza, który relacjonuje nierówną walkę z koronawirusem. Od momentu wykrycia pierwszych zachorowań w Polsce, do początku lipca 2020 roku, kiedy to szpital, w którym pracuje autor, przestał być placówką jednoimienną.

 

„Niewidzialny front” 	Tomasz Rezydent

 

„Niewidzialny front” to zapiski z obserwacji zmieniającej się rzeczywistości, w której personel medyczny ma jedno z najtrudniejszych zadań do wykonania: przygotować się do walki z nieznanym wrogiem w realiach, które są nieprzystosowane do zaistniałej sytuacji. Panika, dezorganizacja, błędy, ale też sukcesy – o tym wszystkim pisze w swojej książce Tomasz Rezydent.

„Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć” – Ewa Krawczyk

W dobie dezinformacji, fake newsów i pseudospecjalistów, rzetelne wiadomości na temat koronawirusa są na wagę złota. Biolog, doktor nauk medycznych Ewa Krawczyk przygotowała zbiór sprawdzonej dotąd wiedzy na temat COVID-19.

 

„Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć” 	Ewa Krawczyk

 

W książce „Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć” znajdziemy wyjaśnienia dotyczące tego, jak wirus się rozprzestrzenia, kiedy jesteśmy na niego najbardziej narażeni i jak się przed nim zabezpieczyć. To też informacje na temat symptomów lub ich braku – to szczególnie ciekawe, gdyż niektórzy mogą przechodzić chorobę bezobjawowo. Wszystkie sprawdzone przez naukowców metody i zalecenia znajdziemy właśnie w tym poradniku.

„Przez Chiny w ogniu koronawirusa” – Adam Miller

Kiedy już opanowaliśmy pierwszy strach związany z nadciągającym z Azji zagrożeniem, zaczęliśmy się zastanawiać nad źródłem pochodzenia SARS-COV-2. Wszystkie tropy prowadzą do Chin, a konkretnie miasta Wuhan, gdzie zarejestrowano pierwsze przypadki koronawirusa.

 

„Przez Chiny w ogniu koronawirusa”  Adam Miller

 

Adam Miller pracował w Chinach w momencie wybuchu epidemii. Obserwacje dotyczące wydarzeń postanowił zebrać i spisać w formie książki. Tak oto w ręce czytelników trafiły egzemplarze „Przez Chiny w ogniu koronawirusa”. Dzięki lekturze dowiecie się, jak zareagował azjatycki kraj na nagły wzrost chorych i czy agendy rządowe dobrze poradziły sobie z kryzysem.

„Wirus. Jak przewidziano pandemię” – Michael Osterholm i Mark Olshaker

Chociaż pandemia COVID-19 zaskoczyła cały świat, nieprawdą jest, że nie można było przewidzieć takiego zagrożenia. Co więcej, ktoś już to zrobił trzy lata temu. Wtedy słowa jednego z epidemiologów nie wywarły na nikim większego wrażenia. Dziś traktuje się go jak proroka. Niestety jest już za późno, żeby przygotować się na trudne czasy, ponieważ nastały one bardzo szybko.

 

„Wirus.  Jak przewidziano pandemię”  Michael Osterholm,  Mark Olshaker

 

Autorzy książki „Wirus. Jak przewidziano pandemię” przewidzieli obecną sytuację, choć jak sami przyznają, chcieliby się wtedy mylić. Cały proces oraz wszelkie konsekwencje wypowiedzenia swoich słów opisali w tej poruszającej publikacji. Osterholm i Olshaker pokazują m.in. jakie trudności napotyka medycyna, kiedy zetknie się z polityką.

„Koronawirus – jak przeżyć pandemię” – Barbara Mietkowska

Książka Barbary Mietkowskiej to kolejna pozycja, która pozwala oddzielić opinie na temat koronawirusa od faktów. Znajdziemy tu wypowiedzi największych specjalistów w kraju, pod którymi podpisują się takie autorytety jak profesor Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego, doktor habilitowany nauk medycznych Mariusz Gujski, psychiatra, specjalista zdrowia publicznego czy doktor nauk farmaceutycznych Leszek Borkowski.

 

„Koronawirus – jak przeżyć pandemię?”   Barbara Mietkowska

 

Jeśli szukamy rzetelnej wiedzy na temat COVID-19, zamiast przeglądać strony internetowe poświęcone teoriom spiskowym, lepiej sięgnąć po książkę „Koronawirus – jak przeżyć pandemię”.

„Wirus resetuje świat” – Jędrzej Bielecki

Przez dziesiątki ostatnich lat żyliśmy w spokoju i dostatku. Byliśmy przekonani, że zbudowany ład będzie trwał przez kolejne dekady, a o zagrożeniach takich jak epidemia czy wojna można poczytać co najwyżej w historycznych lub fantastycznych książkach. Pandemia SARS-COV-2 brutalnie zmieniła ten obraz. Zarażają się nie tylko oddaleni o setki kilometrów anonimowi ludzie, ale członkowie rodziny, sąsiedzi czy osobistości znane z pierwszych stron gazet.

 

„Wirus resetuje świat”  Jędrzej Bielecki

 

O tym, jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość, opowiada książka Jędrzeja Bieleckiego „Wirus resetuje świat”. Czy COVID-19 zweryfikował nasz światopogląd? Czy po pokonaniu wirusa świat wróci do dawnego porządku?

„Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę” – Iwan Krastew

Esej Iwana Krastewa to analiza obecnej sytuacji w Europie w skondensowanej formie eseju. Pandemia dotykająca każdy zakątek naszego kontynentu wymaga od nas natychmiastowych działań, tymczasem wielu z nas nadal nie pojmuje do końca, co właściwie dzieje się na świecie.

 

„Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę” 	 Iwan Krastew

 

Autor książki „Nadeszło jutro” pomaga zrozumieć nową rzeczywistość, a także zastanawia się, jak będzie wyglądała przyszłość Europy i świata, jeśli uda się pokonać zagrożenie.

„Pandemia. Kompendium przetrwania” – Paweł Frankowski, Wojciech Majczyk

Kiedy w ostatnich latach nasilała się aktywność prepersów, czyli osób, które przygotowywały się na niespodziewane zagrożenia jak katastrofa nuklearna, III wojna światowa czy globalna pandemia – traktowano ich z przymrużeniem oka. Teraz jednak przezorność tych ludzi wydaje się zupełnie uzasadniona.

 

„Pandemia.  Kompendium przetrwania”  Paweł  Frankowski  Wojciech Majczyk

 

Jeśli chcecie przygotować się na czarny scenariusz albo lubicie być zabezpieczeni na każdą ewentualność, sięgnijcie po książkę „Pandemia. Kompendium przetrwania”, gdzie znajdziecie szereg porad na temat wytrwałości, budowania odporności, czy np. fachowej terminologii, której znajomość jest teraz szczególnie przydatna.

„Nie znam się na epidemiach. Raport z czasów kwarantanny” – Marek Kędzierski

Autor książki „Nie znam się na epidemiach. Raport z czasów kwarantanny” jest ekonomistą oraz ekspertem z dziedziny polityki publicznej. W jego zapiskach nie znajdziemy praktycznych porad, ani ważnych wskazówek. Jego publikacja jest za to ciekawym spojrzeniem na zmieniającą się drastycznie rzeczywistość, a także analizą zachowań społecznych w obliczu nieznanego zagrożenia.

 

„Nie znam się na epidemiach. Raport z czasów kwarantanny”   Marcin Kędzierski

 

Warto sięgnąć po książkę Marka Kędzierskiego, chociażby po to, żeby skonfrontować swoje przeczucia dotyczące koronawirusa z socjoekonomiczną analizą rzeczywistości.

„Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy” – James Rawles

Pandemia COVID-19 to nie tylko zagrożenie zarażeniem się niebezpieczną chorobą. To również gwałtowne reakcje rządów, trzęsienie na rynku finansowym, upadki małych i wielkich biznesów. Warto pamiętać, jak wielu aspektów naszej codzienności dotyka koronawirus.

 

„Jak przeżyć  koniec świata.  Plan na niepewne czasy” James Wesley Rawles

 

Autor książki „Jak przeżyć koniec świata” wyjaśnia, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także przygotować się na skrajne sytuacje, o które otarliśmy się na początku pandemii. Jak chronić zdrowie, żywność, a także pieniądze podpowiada James Rawles – były oficer wywiadu armii Stanów Zjednoczonych i założyciel survivalowego bloga.

Zagłębiając się w te książki, poznamy wiele aspektów związanych z pandemią koronawirusa. Polecamy te tytuły także dlatego, że opierają się na wiarygodnych źródłach i sprawdzonych informacjach, dzięki czemu możemy uchronić się przed rozpowszechnianiem nieprawdziwych komunikatów na temat COVID-19. Miejmy nadzieję, że wiedza survivalowa zawarta w niektórych z przedstawionych książek, pozostanie tylko teoretyczna.