Serie „Szkoła przy cmentarzu” oraz „Gęsia skórka”

Absolutna klasyka powieści grozy dla młodszego odbiorcy, która zawitała do Polski w połowie lat 90. „Szkoła przy cmentarzu” ukrywającej się pod pseudonimem Tom B. Stone Noly Thacker to aż 28 tomów przygód dzieciaków doświadczających zjawisk paranormalnych. „Gęsia skórka” R. L. Stine’a, nazywanego „Stephenem Kingiem literatury dziecięcej”, od czasu premiery pierwszego tomu w 1992 roku sprzedała się w ponad 400 milionach egzemplarzy na całym świecie, stając się tym samym drugą w historii najpopularniejszą książkową serią.

 

 

Powieści Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego i Zbigniewa Nienackiego

Chociaż wydawane od początku lat 60. do połowy lat 90., niezmiennie cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, do dziś znajdując wiernych czytelników. Z wypiekami na twarzy śledziliśmy przygody Pana Samochodzika, czyli polskiej odpowiedzi na Indianę Jonesa i MacGyvera, marzyliśmy o wstąpieniu do Klubu Włóczykijów i przeżywaliśmy ekscytujące „Wakacje z duchami”. Bogactwo wydawnicze polskiego nurtu przygodówek dla dzieci i nastolatków wciąż fascynuje i zapewnia rozrywkę kolejnym pokoleniom.

 

 

„Gra Endera”, Orson Scott Card

Pierwsze amerykańskie wydanie ukazało się w 1985 roku, do Polski jednak najpopularniejsza książka Orsona Scotta Carda trafiła dopiero sześć lat później. Chociaż dzisiaj motyw nastolatków zmuszonych do walki na śmierć i życie jest żyłą złota zarówno w literaturze, jak i filmie (od „Harry’ego Pottera” po „Igrzyska śmierci”), nie wszyscy wiedzą o tym, że gros fantastyki czerpie właśnie z powieści Carda. „Gra Endera” doczekała się również kinowej ekranizacji.

 

 

„My, dzieci z dworca ZOO”, Christiane F.

To przejmująca opowieść Christiane F., młodej narkomanki z zachodnioberlińskiego dworca ZOO, spisana przez dziennikarzy „Sterna”, Kaia Hermanna i Horsta Riecka. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie lat 70., pierwsze, niemieckie wydanie ukazało się w 1979 roku, polskie zaś sześć lat później. Na fali ogromnej popularności tematyki narkomanii wśród młodzieży w Polsce ukazały się także „Pamiętnik narkomanki” oraz inne Barbary Rosiek o podobnej tematyce.

 

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Harry Potter i więzień Azkabanu

Powieści JK Rowling miały zainspirować całe pokolenie dzieci i nastolatków do sięgania po książki i zaszczepić w nich bakcyla czytelnictwa. Faktycznie, był taki czas, kiedy na szkolnych korytarzach widziało się głównie uczniów zaczytanych w kolejnych częściach sagi, ewentualnie odgrywających ulubione scenki z powieści o młodych czarodziejach. Pierwsze trzy tomy ukazały się jeszcze w latach 90., a histeria na punkcie Harry’ego, Hermiony i Rona sięgnęła zenitu, kiedy do kin trafiła ekranizacja światowego bestselleru.

 

 

„Piotruś królik” oraz inne książki Beatrix Potter

W latach 90. nie było chyba w Polsce domu, w którym na dziecięcej półeczce z książeczkami nie stałaby chociaż jedna część przygód królika w niebieskim wdzianku. Historia wydania klasycznych opowieści Beatrix Potter w naszym kraju jest niesamowita – w Wielkiej Brytanii ukazały się po raz pierwszy w 1902 roku, zaś nad Wisłą… dokładnie 89 lat później, w 1992 roku. Oczywiście z oryginalnymi, przepięknymi ilustracjami samej autorki.

 

 

„Modlitwa Żaby”, Anthony de Mello

Klasyczna dzisiaj pozycja, na którą składają się filozoficzne opowieści z morałem, pochodzące z różnych krajów, kultur i religii. Lekkie, dowcipne teksty zachęcają do zadawania pytań i zgłębiania zagadnień o uniwersalnych prawach rządzących naszym światem. Lektura, która mimo upływu prawie 30 lat od pierwszego wydania wciąż nie traci na aktualności i która nadaje się zarówno dla czytelnika młodszego, jak i dorosłego.
 

 

Trylogia w pięciu częściach, czyli „Autostopem przez galaktykę”, Douglas Adams

Nieco zwariowane połączenie kosmicznej sagi i absurdalnego humoru, a przede wszystkim niezwykle wciągająca, niesztampowa przygoda. Pierwsza jej część ukazała się w Wielkiej Brytanii w 1979 roku, zaś w Polsce sześć lat później; w 1994 roku wydano też jej wznowienie. Chociaż nazywana przez autora „trylogią”, w istocie jest serią pięciu tomów.

 

 

Cykl „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin

Światowy bestseller, szalenie popularny również w Polsce. Chociaż chronologicznie pierwsze było opowiadanie „Magiczne słowo”, komercyjny sukces odniosła dopiero pierwsza powieść pt. „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, wydana u nas w 1983 roku – aż 15 lat po amerykańskiej premierze - w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Uniwersum stworzone przez Le Guin to utopijna fantastyka, opowiadająca o dziejach fikcyjnego archipelagu Ziemiomorza, usłanego magicznymi mocami i stworami. Twórczość autorki była wielokrotnie nagradzana, w tym prestiżowymi w świecie fantastyki literackiej statuetkami Hugo i Nebula.