Kryminały, komedie, fantastyka oraz literatura faktu. Przekrój gatunkowy całkiem spory, jednak te książki mają również pewien wspólny mianownik. Wzbudzą w nas takie emocje, z którymi trudno będzie po prostu zamknąć oczy i spokojnie położyć głowę na poduszce.

 

„Zjawa” Max Czornyj

Zjawa - Czornyj Max

Seria thrillerów o komisarzu Deryło pozwoliła nam poznać Maxa Czornyja jako pisarza, który nie należy do najdelikatniejszych reprezentantów swojego gatunku. Autor nie stroni od wszelkich form brutalności. Jednocześnie to właśnie bezwzględność prezentowana przy okazji opisów wyróżnia Czornyja na tle kolegów i koleżanek po piórze. Nie jest to też tylko sztuka dla sztuki. Skoro w „Zjawie” pojawia się krew, od razu mamy wrażenie, że jej obecność jest istotna dla fabuły. W najnowszej powieści poznajemy kolejne sekrety komisarza Deryły, choć na samym początku główny bohater jest w śpiączce. W tym miejscu warto dodać, że najnowsze dzieło Czornyja warto polecić tym, którzy dobrze znają już Deryłę. Ci, którzy zetkną się z tym bohaterem po raz pierwszy, mogą czuć się nieco zagubieni. Nowicjuszy w świecie lublińskiego komisarza odsyłamy do „Grzechu”, czyli pierwszej powieści z cyklu.

 

„Lot 202” Remigiusz Mróz

Lot 202 - Mróz Remigiusz

Sensacyjne historie z samolotem w tle kojarzą się nam głównie z amerykańskimi filmami akcji, gdzie Samuel L. Jackson albo Liam Neeson ratują wszystkich w ostatniej chwili. „Lot 202” Remigiusza Mroza to coś zupełnie innego. Nowa powieść najbardziej płodnego pisarza nad Wisłą w ciekawy sposób, przy pomocy lotów, łączy wątki kryminalne. Z nimi musi poradzić sobie nowa postać w panteonie bohaterów Mroza, czyli podkomisarz Agnieszka Oliwa. „Lot 202” rozpoczyna się podobnie jak wiele innych powieści tego autora, gdzie wiemy mniej niż niewiele. Jednak z czasem zaczynamy łączyć ze sobą kolejne fakty, a pewne wydarzenia zaczynają nabierać nowego sensu, by finał pozwolił nam zrewidować swoje podejrzenia. Zdecydowanie warto wejść na pokład tego samolotu.

 

„Diuna” Frank Herbert

Diuna. Tom 1  - Herbert Frank

Pod koniec roku w kinach premierę będzie miała najnowsza adaptacja kultowego dzieła Franka Herberta, tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Chociażby z tej okazji warto sięgnąć po klasykę science-fiction, która wciąż fascynuje miłośników fantastyki. Walki wielkich rodów, niesamowicie rozbudowane uniwersum oraz tajemnicza substancja przedłużająca życie, a także umożliwiająca jasnowidzenie – to tylko niektóre składniki, które tworzą wyjątkowy klimat „Diuny”. Książka rozpoczyna cykl Kroniki Diuny – jedną z wielu części tego niesamowitego świata, który zrodził się w 1965 roku.

 

„Dom Ziemi i Krwi” Sarah J. Maas

Dom Ziemi i Krwi. Księżycowe Miasto. Tom 1.1 - Maas Sarah J.

Niezwykle popularna amerykańska pisarka young adult fantasy startuje z nowym cyklem. Po niezwykle poczytnych seriach „Szklany tron” oraz „Dwór cierni i róż”, przyszedł czas na powieści spod znaku „Księżycowego Miasta”. Oba tomy, które właśnie ukazały się w polskim przekładzie, zapowiadane były jako pierwsze książki Maas skierowane do dorosłych czytelników. Dotychczas pisarka czerpała inspiracje do swoich powieści z klasycznych baśni („Kopciuszek” i „Piękna i Bestia”). Czy w „Domu Ziemi i Krwi” również doszukamy się nawiązań do jakiegoś znanego tytułu?

 

„Teściowe muszą zniknąć” Alek Rogoziński

Teściowe muszą zniknąć - Rogoziński Alek

Mistrz kryminałów z przymrużeniem oka znów prezentuje swoją nową powieść. Po niezwykle udanej serii „Róża Krull na tropie”, od początku ubiegłego roku Rogoziński wydaje już swoją piątą książkę. Tym razem niezwykłą dawkę zbrodni i czarnego humoru serwuje w kryminalnej komedii „Teściowe muszą zniknąć”. Dwie zupełnie różne pod względem charakteru oraz przekonań starsze panie, muszą na chwilę odłożyć na bok światopoglądowe niesnaski, żeby zapobiec skazaniu ich dzieci za domniemane morderstwo. Jest więc dość tajemniczo, ale przy tym zabawnie.

 

„Rozmowy z psychopatami” Christopher Berry-Dee

Autor „Rozmów z psychopatami” Christopher Berry-Dee to prawdopodobnie jeden z najodważniejszych literatów na świecie. Niewielu pisarzy usiadłoby do wywiadu z mężczyzną, który ma na koncie zabójstwa nieokreślonej liczby osób. Jeszcze mniej włączyłoby dyktafon, usłyszawszy, że ów psychopata wie, jak wygląda oraz gdzie znajduje się rodzina pisarza. Christopher Berry-Dee ma jednak doświadczenie jako kryminolog śledczy, a jego wcześniejsza książka „Rozmowy z seryjnymi mordercami” jest lekturą obowiązkową w akademii FBI. Dlatego właśnie ten autor stworzył trzymające w napięciu dzieło, które zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych lektur. Jednak „Rozmowy z psychopatami” umożliwiają nam wejrzenie do umysłów ludzi, którzy popełnili okropne zbrodnie i nie mają w sobie w ogóle skruchy.

 

„Lekarz wojenny” David Nott

Lekarz wojenny - Nott David

Jeszcze jedna pozycja literatury faktu, która nie powoli wam zasnąć. Uczyni to jednak z zupełnie innego powodu. Historia jej autora, Davida Notta może wzruszyć i zainspirować. Nott to światowej sławy chirurg, który jako wolontariusz bierze udział w misjach ratujących życie w regionach ogarniętych wojną. Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Darfur, Kongo, Irak, Jemen, Libia, Strefa Gazy i Syria – to miejsca, w których Nott narażony na niebezpieczeństwo ratował ludzkie życie. Ale książka „Lekarz wojenny” to nie tylko wspomnienia autora z licznych wypraw. Pokazuje też godną uznania życiową postawę, gdzie najważniejsze jest życie drugiego człowieka. Aby ocalić jak najwięcej istnień, David Nott wraz z żoną założyli fundację, której celem jest upowszechnianie jego wiedzy i doświadczenia, by uratować jak najwięcej osób w rejonach działań zbrojnych.

Historie z przedstawionych książek z pewnością nie ułatwią zaśnięcia. Ale może jednak warto zaryzykować, żeby zagłębić się w któryś ze światów, dowiedzieć się kto zabił, albo zajrzeć do umysłu niebezpiecznego człowieka?
 

promo banner