Początkowo dla dziecka najważniejsi są rodzice i pluszowi przyjaciele, potem rodzice i prawdziwi przyjaciele. Przychodzi moment, gdy rodzice schodzą na drugi plan. I choć w pewnym momencie mama i tata wracają „do łask”, to przez całe dzieciństwo i czas nastoletni przyjaciele są niezastąpieni. Logiczne jest więc by o przyjaźni mówić, czytać, uczyć się ją rozumieć i o nią dbać. I to już od samego początku!

Większość dzieci chętnie zawiązuje przyjaźnie i wcześnie dąży do intensywniejszego rozwijania jednej czy dwóch wybranych znajomości. Posiadanie przyjaciela jest bardzo ważne zarówno w przedszkolu, jak i w późnej fazie nastoletniej. Związki te są najczęściej intensywne, a ich powodzenie często ma realny wpływ na życie dziecka. Jestem pewna, że każdy rodzic nie raz spotkał się z sytuacją, gdy maluch nie chciał iść do przedszkola, bo jego przyjaciel jest chory. Albo rezygnował z wycieczki czy obozu, nie chcąc jechać bez swojego „BBF”. Nie mówiąc już o dramatach, gdy przyjaźń się rozpada.

Dlaczego przyjaźń u dzieci jest taka ważna?

Wszyscy mówimy dzieciom, że warto mieć przyjaciół a przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości życia. Ale, czy wiemy co konkretnie się za tym kryje? Podobno człowiek jest w stanie utrzymywać średnio do 150 znajomości, ale tylko kilka z nich przekształca w głębokie relacje. Ludzie mający przyjaciół znacznie wyżej oceniają swoje zadowolenie z życia, pewność siebie i sprawczość. Maluchy mające przyjaciół są bardziej otwarte, odważniej eksplorują otoczenie a nawet uczą się nowych rzeczy.

6 książek o przyjaźni dla dzieci, które warto przeczytać

Przyjaźń ma różne oblicza i przechodzi lepsze i grosze fazy. Przyjacielem może być koleżanka z ławki, kolega z trzepaka, ale też babcia czy brat. Im więcej dzieci czytają książek o przyjaźni, tym wiedzą o tej cudownej relacji. Oto kilka książek dla dzieci, po które szczególnie warto sięgnąć!

„Wszystko o przyjaźni”, Felicity Brooks, Frankie Allen

Przewodnik po przyjaźni dla dzieci przedszkolnych. Porządkuje emocje, wyjaśnia pojęcia, pomaga odpowiedzieć na pytania „Kim jest przyjaciel?”, „Dlaczego warto mieć przyjaciół?”, „Czy przyjaźń zawsze jest łatwa?”, „Jak być dobrym przyjacielem?”. Tytuł doskonały do czytania i omawiania również w większych grupach np. w przedszkolu. Masa ilustracji i mądre uporządkowanie tematów sprawia, że najmłodszym łatwiej jest przyswajać nowe pojęcia, a rodzicom – tłumaczyć je.

wszystko o przyjazni

„Basia. Wielka księga przyjaźni”, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Dzieci bardzo lubią cykl Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak o przygodach małej bohaterki Basi, a rodzice cenią tematy poruszane w książkach z tej serii. „Wielka księga przyjaźni” to zbiór opowiadań, w których mały czytelnik znajdzie historie o różnorodnych relacjach międzyludzkich. Dzięki temu lepiej zrozumie np. czym przyjaciel różni się od znajomego, czy w rodzinie można mieć przyjaciela, jak dbać o przyjaźń w trudniejszych momentach. Całość stanowi też mądrą i uroczą celebrację przyjaźni jako takiej oraz uczy jak ją doceniać.

basia wielka księga przyjaźni

„Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra

Niebieski stworek Pink ma przyjemne futerko, dwa różne uszka i gra na ukulele. Ale najważniejsze jest to, że ma trójkę znajomych z którymi wspaniale spędza czas na zabawach, dzieleniu się sekretami, nawet spaniu razem podczas nocowania. Czy to oznacza, że są przyjaciółmi? Warto się nad tym wspólnie zastanowić. Autorkom udało się stworzyć ciepłą i pełną empatii historyjkę mówiącą o poczuciu własnej wartości, budowaniu pierwszych przyjaźni i obserwowaniu własnej relacji z innymi. Fantastyczna propozycja do wspólnego czytania i omawiania poruszanych tematów.

jesteś prawdziwym przyjacielem pinku

„Dziennik Cwaniaczka. Krótka piłka”, Jeff Kinney

Co robią „Dzienniki Cwaniaczka” w zestawieniu książek o przyjaźni? Przyjaźń, zwłaszcza wśród chłopców w wieku młodszych i starszych nastolatków, bywa bardzo trudnym i nieco delikatnym tematem. I choć te relacje potrafią być niezwykle silne, potrafią rządzić swoimi prawami utrudnionymi choćby przez potrzebę konkurowania, unikanie bezpośredniej komunikacji, burzę hormonów etc. „Krótka piłka”, najnowsza książka z kultowej serii, to zabawne spojrzenie na budowanie „chłopackich” relacji, ale też temat rywalizacji czy znajdowania swojego miejsca w grupie.

dziennik cwaniaczka krótka piłka

„Tomek Łebski. Nadal jest spoko. Luz!”, Liz Pichon

Skondensowana ilość tekstu i dużo humorystycznych ilustracji – to cechy, za które czytelnicy szczególnie lubią serię o Tomku Łebskim. W kolejnych częściach 11-letni bohater ponownie mierzy się z nastoletnią codziennością – żarty, problemy szkolne i towarzyskie a w tle relacje, również te przeradzające się w przyjaźnie.

tomek łebski luz

„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, Agnieszka Mielech

Już sam tytuł stworzonej przez Agnieszkę Mielech serii wskazuje na tematykę. Oto grupa dziewczyn, które mają swój klub. Która czytelniczka nie marzyła choć raz o tym, by należeć do jakiegoś klubu? To przecież wspólne sekrety, zabawy, przygody, kłopoty, radości i… przyjaźnie. Książki o Emi są rekomendowane dla dzieci w wieku 6 – 12 lat i myślę, że mogą być świetną inspiracją do podjęcia inicjatywy i założenia własnej paczki i przeżywania przygód. A przy tym wprowadzają zróżnicowanych bohaterów, uczą równości i otwartości na różnice oraz sprytnie przemycają edukacyjne treści.

emi i tajny klub superdziewczyn nowa książka

Po jakie książki dla dzieci o przyjaźni wy najczęściej sięgacie? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com