Żyjemy w czasach, które nie należą do najprostszych. Wielu z nas częściej niż jeszcze kilka lat temu spotyka się z wyzwaniami, które niedawno wydawały się abstrakcyjne. Poznanie różnych filozoficznych postaw, a także znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, mogą przynieść ulgę dla naszych myśli. Dlatego, nawet jeśli dotąd nie interesowaliście się filozofią, może warto zaznajomić się z niektórymi założeniami wielkich myślicieli. Przedstawiamy kilka ciekawych książek o filozofii, które warto przeczytać.

„Filozofia dla zabieganych”, Jonny Thomson

Skonfrontowanie własnych poglądów z cudzymi może zachęcić do refleksji i pobudzić do dalszych dyskusji. Dlatego właśnie polecane książki o filozofii rozpoczynamy od „Filozofii dla zabieganych” Jonny’ego Thomsona. Autor, który wykłada filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim, w niezwykle przystępny sposób przeprowadza czytelników przez rozważania największych myślicieli w dziejach ludzkości. I choć w książce tej poruszane są tematy dotyczące najważniejszych zagadnień naszego życia, są one przedstawione w skondensowanej formie. Dużą zaletą „Filozofii dla zabieganych” jest podział na minirozdziały, dzięki którym możemy w pełni dostosować tempo lektury i skupić się na poszczególnych zagadnieniach. Autor umożliwia nam zastanowienie się nad konkretną myślą, zanim poruszy następny wątek.

 

„Filozofia dla zabieganych”, Jonny Thomson

 

„O co chodzi w filozofii? Od zdziwienia do myślenia”, Timothy Williamson

Chęć poznania filozofii to jedno, ale część z nas wciąż może zastanawiać się, po co w ogóle pochylać się nad tą dziedziną. Z odpowiedzią spieszy Timothy Williamson, wybitny oksfordzki filozof, który w swojej książce „O co chodzi w filozofii?” wyjaśnia, dlaczego filozofowie zajmują się tym, czym się zajmują i jaki pożytek ma z tego ludzkość. W tej publikacji skupiamy się nie tyle na poglądach Sokratesa w pigułce, ile na wyjaśnieniu takich zjawisk jak testowanie dzięki eksperymentom myślowym, budowanie modeli filozoficznych czy omówienie różnych sposobów inferencji logicznej. Tutaj przykłady z historii filozofii służą do zobrazowania poruszanych zagadnień, nie odwrotnie. Wreszcie z „O co chodzi w filozofii” możemy też dowiedzieć się, jak korzystać z filozofii na co dzień, a także jakie korzyści ona oferuje.

 

„O co chodzi w filozofii? Od zdziwienia do myślenia”, Timothy Williamson

 

„Sztuka życia według stoików”, Piotr Stankiewicz

Czas na książkę o filozofii, która nie proponuje przekrojowej wiedzy, a orbituje wokół jednego filozoficznego nurtu. Piotr Stankiewicz to znany przedstawiciel, a także popularyzator stoicyzmu. W książce „Sztuka życia według stoików” poznajemy korzenie tej szkoły filozoficznej, wypracowane przez Senekę, Epikteta oraz Marka Aureliusza. Jednocześnie warto podkreślić, że Stankiewicz nie ogranicza się jedynie do przytoczenia przemyśleń starożytnych myślicieli. Jest wręcz odwrotnie. Autor skupia się na współczesności i w ciekawy sposób odnosi historyczne założenia do obecnych realiów. Czy w dobie social mediów, telewizji i wszechobecnych reklam można być stoikiem? „Sztuka życia według stoików” z pewnością przybliża nas do odpowiedzi na to pytanie.

 

„Sztuka życia według stoików”, Piotr Stankiewicz

 

„O szczęściu”, Władysław Tatarkiewicz

Kto z nas niemal każdego dnia nie dąży do szczęścia? Władysław Tatarkiewicz, jedna z najwybitniejszych postaci polskiej filozofii, rozpatruje pojęcie szczęścia z wielu perspektyw – od historii po aspekty językowe. Mimo że pierwsze wydanie „O szczęściu” miało miejsce w 1939 roku, uniwersalność tego tytułu sprawia, że jest to obowiązkowa pozycja na większości kierunków studiów humanistycznych. Autor zbiera i konfrontuje ze sobą to, co w miarę obiektywnie można stwierdzić na temat szczęścia. „O szczęściu” to także obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą zgłębić najlepsze książki o filozofii wydane w Polsce.

 

„O szczęściu”, Władysław Tatarkiewicz

 

„Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka”, Artur Przybysławski

Buddyzm zazwyczaj utożsamiany jest z religią, jednak poza systemem wierzeń, jest to także nonteistyczny system filozoficzny. Analizą głównych założeń buddyzmu zajął się filozof wykładający na Uniwersytecie Jagiellońskim, Artur Przybysławski. Największym atutem książki „Pustka jest radością” jest niezwykle przystępna forma, która w wielu momentach bywa wręcz żartobliwa. Niemniej mimo humorystycznego podejścia, pozycja ta jest niezwykle wartościowym źródłem wiedzy na temat buddyzmu, roli medytacji oraz pozostałych elementów tej filozofii. A jeśli po lekturze tego dzieła będziecie mieli ochotę dalej zgłębiać temat, polecamy kontynuację pierwszej książki, zatytułowaną „Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka”.

 

„Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka”, Artur Przybysławski

 

„Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu”, Eric Weiner

W swojej książce „Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu” Eric Weiner zajmuje się terapeutycznym wymiarem filozofii. Jego zdaniem ma ona za zadanie uleczyć ludzką duszę. Z tej publikacji dowiemy się, jak filozofia przybliża nas do tego, żeby wieść bardziej znaczące, szczęśliwsze życie. Jednocześnie Weiner przeprowadza nas przez wiele miejsc, gdzie powstawały znaczące szkoły filozoficzne i zgłębia najważniejsze z nich. Nie jest to jednak sztuka dla sztuki, a raczej usilne poszukiwanie rozwiązań, które przydadzą się nam we współczesnej codzienności. Autor skutecznie odziera filozofię z łatki abstrakcyjnej, wskazując na realne korzyści, płynące z poszczególnych nurtów wielkich myślicieli. Jednocześnie podróż ta jest niezwykle dynamiczna i zaprezentowana w przystępny sposób.

 

„Ekspresem z Sokratesem. Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu”, Eric Weiner

 

„Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje”, Michał Heller

Według duchownego i filozofa Michała Hellera, każdy z nas mógłby sporo zyskać, jeśli w zabieganej, pełnej najróżniejszych treści codzienności znalazłby chwilę na rekolekcje. Jednocześnie podkreśla on, że nie chodzi jedynie o tradycyjne rekolekcje religijne, które większość z nas pamięta z czasów szkolnych. Ideą rekolekcji jest zrobienie w swojej głowie od czasu do czasu miejsca na myślenie. Znakomitym punktem wyjścia do takiej autorefleksji jest wszechświat. Jeżeli przynajmniej przez chwilę spojrzymy na siebie z perspektywy kosmosu, potem łatwiej o nowe, wartościowe wnioski. Autor książki „Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje” konfrontuje z wszechświatem podstawowe aspekty naszej egzystencji, czego efektem są takie rozdziały jak „Wszechświat i człowiek” czy „Wszechświat i czas”. Bez wątpienia jest to ciekawa propozycja w naszej zabieganej codzienności.

 

„Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje”, Michał Heller

 

Jak widać filozofia może mieć wiele twarzy i zachęcamy do tego, żeby poświęcić trochę czasu na wyciągnięcie wniosków, które możemy przełożyć na nasze życie. Czy w efekcie będziemy szczęśliwsi, a może łatwiej będziemy radzić sobie z przeciwnościami losu? Tutaj nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, ale wspomniane książki o filozofii z pewnością mogą okazać się pomocne.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shuterstock