„Smocza straż. Powrót zabójców smoków”, Brandon Mull

Zaczynamy od premierowej propozycji, która idealnie sprawdzi się w przypadku nastolatków i dzieci powoli wchodzących w wiek nastoletni. Brandon Mull odniósł gigantyczny sukces za sprawą serii „Baśniobór” oraz „Smoczej straży” będącej jej kontynuacją. I nic w tym dziwnego – to inteligentna i świetnie napisana fantastyka dla młodzieży. Mull, wykorzystując tropy dobrze znane fanom klasycznego fantasy, zaprojektował intrygujący, epicki świat pełen bohaterów, którym aż chce się kibicować.

„Powrót zabójców smoków” to już piąty tom hitowej serii. Wciąż towarzyszymy Sethowi i Kendrze, którzy muszą poszukać nowych sojuszników, by raz na zawsze rozprawić się złem, które zagraża całemu ich światu. Stawka jeszcze nigdy nie była tak wysoka!
 

Smocza straż brandon mull
 

„Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?” , Anita Głowińska

Jakościowy pomysł na prezent na Dzień Dziecka dla najmłodszych – książeczki z Kicią Kocią Anety Głowińskiej to jedne z najważniejszych współczesnych pozycji w kanonie polskiej literatury dziecięcej. Autorce udało się stworzyć serię dla maluchów, która bawi, uczy, a jednocześnie oczarowuje przyjemnym, sielskim klimatem. Nie ma tutaj sztucznego moralizatorstwa czy zadęcia – Głowińska po mistrzowsku opanowała sztukę opowiadania dzieciom historii w sposób naturalny, lekki i zwyczajnie przyjemny. Całości dopełniają ciepłe ilustracje utrzymane w pastelowych tonach. Idealny wybór na lekturę przed snem!

Najnowsza pozycja wśród książeczek o Kici Koci to „Kto mieszka w zagrodzie?”. Ukochani bohaterowie odwiedzają wiejskie gospodarstwo, poznają wiele ciekawych informacji dotyczących żyjących tam zwierzątek. Dodatkowym atutem „Kici Koci i Nunusia” jest 47 otwieranych okienek – taka interaktywna książeczka dla dzieci wzmaga ciekawość i chęć odkrywania świata.
 

nowa Kicia Kocia
 

„Mopsik, który chciał zostać wróżką”, Bella Swift

Jedna z najbardziej hitowych serii książeczek dla dzieci ostatnich lat. Opowieści o niesfornym mopsiku (a właściwie mopsince!) Peggy, która co rusz ma nowe marzenia i pomysły na siebie, podbiły serca młodych czytelników i ich rodziców. W najnowszym tomie Peggy staje przed trudnym wyzwaniem – jej opiekunka Chloe martwi się zamknięciem lokalnego skweru. Mopsinka chce jej pomóc i wpada na sprytny plan – w końcu wystarczy odnaleźć prawdziwą wróżkę, która spełni życzenie ukochanej przyjaciółki. A najlepiej samemu nią zostać!

Książki o „Mopsiku, który chciał zostać…” to przede wszystkim niezwykle miła i ciepła lektura, która pod warstwą wylewającej się z okładki słodyczy skrywa inteligentną, uroczą opowiastkę o przyjaźni, wspieraniu się i szukaniu nowych rozwiązań. Doskonała książka na Dzień Dziecka dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat.
 

Mopsik który chciał zostać wróżką
 

„Żenujące życie Lottie Brooks”, Katie Kirby

Lottie Brooks ma wyjątkowo ciężkie życie – a przynajmniej sama tak uważa. Za trzy miesiące obchodzi 12 urodziny, jej najlepsza przyjaciółka wyjechała gdzieś daleko, a sława na Instagramie jakoś nie chce przyjść. W dodatku rodzice zupełnie jej nie rozumieją i traktują, jakby była jakimś dzieckiem! Na szczęście wszystkie swoje rozterki i plany może przelać na kartki tajnego pamiętnika.

Katie Kirby udało się stworzyć fantastyczną książkę dla dzieci wchodzących w wiek nastoletni – mądre wnioski przeplatają się tu z dużą dozą humoru, a sama autorka doskonale włada prawdziwym, młodzieżowym językiem – skojarzenia z hitowym „Dziennikiem Cwaniaczka” są tu bardzo adekwatne. Z pewnością cała masa młodych czytelniczek i czytelników poczuje nić porozumienia z Lottie, szczególnie w czasie gorszego dnia, gdy nic się nie układa. Świetna książka na prezent dla dziewczynki – i nie tylko!
 

Żenujące życie Lottie Brooks
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


„Czerwony Kapturek. Ty decydujesz”, Coralie Suadio, Jessica Das

Światowa klasyka literatury dziecięcej przerobiona na zupełnie nową modłę i dostosowana do współczesnego odbiorcy. „Czerwony Kapturek. Ty decydujesz” wpisuje się w popularną tradycję książek/gier paragrafowych – czytelnik może podejmować decyzję dotyczące losu bohaterów, dzięki czemu uzyska różne historyjki, a nawet zakończenia. W książeczce Suadio i Das dostępnych jest 5 różnych finałów i 21 możliwych wersji opowieści. Do takiej książki świetnie się wraca, czyta po kilka razy, chociażby po to, żeby odkryć, co jeszcze autorki wymyśliły.

Ogromnym atutem „Czerwonego Kapturka” jest język – lekki, współczesny, a jednocześnie bardzo spójny z najsłynniejszą bajkę dla dzieci w historii. Paragrafowa książeczka dla dzieci może wydawać się nieoczywistym wyborem na Dzień Dziecka, ale na pewno przyniesie masę radości i pokaże już najmłodszym czytelnikom, jak wiele literatura może mieć do zaoferowania.
 

czerwony kapturek ty decydujesz
 

„Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało”, Monika Filipina

„Opowiem ci, mamo” wydawnictwa Nasza Księgarnia to popularna seria edukacyjnych książek dla dzieci, które przybliżają dzieciom różne ważne zagadnienia związane z otaczającym nas światem. Dzięki nim młodzi odkrywcy mogą dowiedzieć się chociażby więcej o działaniu różnych pojazdów lub poznać tajemnice królestwa zwierząt. „Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało” Moniki Filipiny to pigułka wiedzy na temat ludzkiego ciała podana w przystępny i przyjemny sposób.

Wraz z głównymi bohaterami, Miłką i jej bratem Stasiem, dzieci odkrywają działanie zmysłów, rolę mięśni i konkretnych narządów – a także to, jak należy o siebie dbać, żeby być zdrowym.. Całości przyświeca pełna empatii i czułości myśl, że każde ciało jest inne, niepowtarzalne, wyjątkowe orazw takim samym stopniu zasługuje na szacunek.
 

opowiem ci mamo co robi moje ciało
 

„Od...do. Jak rosną zwierzęta blisko nas”, Liliana Fabisińska

Wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że dzieci lubią zadawać całą masę trudnych pytań – szczególnie dotyczących tego, co dzieje się dookoła. Głód wiedzy dotyczący świata przyrody zaspokoi książka dla dzieci Liliany Fabisińskiej „Jak rosną zwierzęta blisko nas”. Autorka skupiła się na życiu zwierząt i ich młodych, które są blisko nas, można je spotkać nawet na spacerze – od dżdżownic, przez kaczki, aż po dzika czy kota.

Książeczki z serii „Od…do” wyróżniają się bardzo przemyślanym sposobem podawania wiedzy. Wszystko jest powoli pokazywane i objaśniane, a dużą rolę odgrywają w tym śliczne i bardzo szczegółowe ilustracje. Jednocześnie całość nie będzie dla młodego czytelnika przytłaczająca – to świetna książka na prezent na Dzień Dziecka dla wszystkich aktywnych i ciekawych świata maluchów!
 

Od do jak rosną zwierzęta
 

„Jadzia Pętelka. Jadzia Pętelka czuje złość”, Barbara Supeł

Kultowa seria Barbary Supeł o Rodzinie Pętelków pomaga dzieciom odnaleźć się w sytuacji, które mogą zdarzyć się w życiu każdego z nich (jak choćby wizyta u dziadków, nowe dziecko w rodzinie, czy zostawanie samemu z nianią), zrozumieć trudne emocje i lepiej radzić sobie z pierwszymi dziecięcymi wyzwaniami. To mądra i dostosowana do potrzeb maluchów lektura, która może okazać się wspaniałym punktem wyjścia do rozmowy na trudne tematy.

Najnowsza książeczka z serii o Jadzi Pętelce została w całości poświęcona złości. Tytułowa bohaterka mierzy się ze swoimi emocjami, uczy się, skąd pochodzą, a także próbuje je poskramiać. Szybko okazuje się, że radzenie sobie ze złością jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. „Jadzia Pętelka czuje złość” to dobrze przemyślana książka, pełna praktycznych rad oraz podszyta humorem – mądry wybór na prezent na Dzień Dziecka.
 

Jadzia Pętelka czuje złość
 

Więcej polecajek z książkami dla dzieci znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka. Więcej najlepszych książkowych nowości odkryjecie w ramach naszych Targów Książki - kliknij w poniższy obrazek. 

Targi Książki Empik

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com