Gotują chłopcy z ferajny

 
W ostatnich latach okazało się, że tak staromodne zajęcie jak gotowanie i zbieranie przepisów może przynieść sławę i  pieniądze. Najlepszym przykładem są Jamie Olivier i Nigelle Lawson, których programy kulinarne ogląda niemal cały świat, a ich książki przetłumaczone są również na język polski. Z tej mody korzystają celebrities z innych branż, przekonując, że w kuchni od dziecka czują się doskonale.
Książka kucharska może być sposobem na promocję i podreperowanie budżetu gwiazdki małego formatu, ale o przygotowywaniu posiłków piszą również uznane międzynarodowe sławy, nie tylko dla splendoru, ale również w celach charytatywnych.
Morganowi Freemanowi, uhonorowanemu Oscarem aktorowi i właścicielowi restauracji Madidi, do swojego projektu kulinarnego udało się pozyskać prawdziwy gwiazdozbiór. W książce „Caribbean Cooking For A Cause” przepisy na ulubione egzotyczne potrawy zdradzają m.in. Michael Douglas, Tom Hanks, Alicia Keys, Kavin Bacon. Orlando Bloom wspomina tu o daniu, które próbował podczas kręcenia „Piratów z Karaibów” na Dominikanie. Dochód ze sprzedaży książki został przekazany na ratunek zniszczonym przez huragan karaibskim wyspom.
Również Tony Lip, amerykański aktor włoskiego pochodzenia, którego znamy m.in. z „Ojca chrzestnego”, czy serialu „Rodzina Soprano” zaprosił do współpracy nad książką kucharską „Shut Up & Eat!” znajomych, z którymi przez 30 lat spotykał się na planie filmowym. James Gandolfini („Rodzina Soprano”, „Prawdziwy Romans”), Danny Aielo („Ojciec Chrzestny”), Lorainne Bracco („Rodzina Soprano”, „Chłopcy z ferajny”) na potrzeby tej książki zdradzili przepisy, które przekazywane z pokolenia na pokolenie razem z ich rodzinami przywędrowały z Włoch do Nowego Jorku.



Sophia Coppola u Mobiego



Przepisy kulinarne mogą być również okazją „sprzedania” zupełnie innych tematów i historii niż sztuka gotowania. „Kuchnia Josse Carrerasa” jest książką przeznaczoną przede wszystkim dla miłośników opery. Do opisu 40 dzieł operowych dołączono po kilka przepisów charakterystycznych dla obszaru, na którym rozgrywa się akcja dzieła.
Wielbiciele Moby'ego, amerykańskiego wokalisty, muzyka, producenta i kompozytora, z książki „Teany book” oprócz recept na zdrowe i proste potrawy dowiedzą się, jak doszło do założenia wegetariańskiego baru, który znajduje się na Lower East Side w Nowym Jorku. O tutejszych koktajlach na bazie szampana z entuzjazmem wypowiada się sama Sophia Coppola.


 
Gotowanie jest trendy

 

Emocje wśród czytelników wywołują popisy kulinarne nie tylko międzynarodowych sław, ale również znanych i lubianych z naszego podwórka. Spośród setek tytułów książek kucharskich, które znajdziemy w księgarniach, to właśnie te ze znaną twarzą na okładce, którą na co dzień widzimy w serialach lub programach telewizyjnych, są najbardziej eksponowane na półkach i cieszą się dużą popularnością.
- Mniej więcej dwa lata temu na rynku wydawnictw poradników kulinarnych pojawiła się tendencja, że osoby znane piszą autorskie książki o gotowaniu. Takich pozycji pojawia się coraz więcej - potwierdza Magdalena Dropek z EMPiK-u.
- Popularność książek kulinarnych pisanych przez znanych i lubianych wiąże się z wielkimi nakładami na promocję tych wydawnictw, reklamę w mediach i to wszystko wpływa na zwiększenie sprzedaży. „Zwykłe” pozycje z kategorii „poradniki kulinarne” nie mają takiej promocji i reklamy, jak publikacje znanych osób - dodaje.
Książki kulinarne na swoim koncie mają już m.in. Bogusław Linda, Bożena Dykiel, Joanna Chmielewska, Cezary Żak czy Agnieszka Perepeczko. Ostatnio do tego grona dołączyli Włoch Paolo Cozza, znany z programu „Europa da się lubić”, oraz modelka Agnieszka Maciąg.



Hildegarda idolką modelki



Również polskie gwiazdy nie oferują czytelnikom jedynie „suchych” przepisów. Z książek kulinarnych można dowiedzieć się sporo o ich życiu prywatnym i poglądach.
Agnieszka Maciąg pierwsze danie „przyrządziła” w piaskownicy w wieku 3-4 lat. Składnikami potrawy były trawa i piasek. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Przepisy zaczęła gromadzić w trakcie podróżowania po świecie, a następnie eksperymentować z nimi w domu. W jej książce „Smak życia, czyli uroda zaczyna się w kuchni” oprócz recept na fińską zupę z łososia i sałatki z natki pietruszki podpatrzonej w trakcie pobytu w Marakeszu, przeczytamy m.in. że idolką znanej modelki jest urodzona w XI wieku Hildegarda z Bingen. Obok recept na napary do pielęgnacji jasnych i ciemnych włosów znajdują się wspomnienia modelki z pobytu w Nowym Jorku i jej zmaganiach z dietetykami.
- Codziennie rano stawałam na wadze i codziennie czułam się za gruba. Aż dziwne, że nie wpadłam w anoreksję lub bulimię - zdradza w książce Agnieszka Maciąg.
Modelka przestrzega przed drakońskimi dietami i namawia czytelników do poszukiwań kulinarnych na własną rękę.
Gotowanie i wspólne spożywanie posiłków najczęściej kojarzy się gwiazdom z ciepłą, familijną atmosferą, dlatego przepisy kucharskie często ilustrowane są zdjęciami autorów w swojskich, niezobowiązujących sytuacjach, z dala od kamer i studiów telewizyjnych.
Przy okazji przyrządzania sałatki lub makaronu zgodnie z receptami zamieszczonymi we „Włoskiej kuchni na polskim stole” możemy obejrzeć fotografie z rodzinnego albumu Paolo Cozzego. Poznajemy również poglądy na gotowanie żony znanego Włocha. - Ma dosyć brutalny stosunek do kuchni - zdradza czytelnikom autor.
Przepis na sukces jest prosty: znana twarz, finezyjne, ale nieskomplikowane przepisy i przekonanie, że gotowanie to nie obowiązek, ale źródło radości, sukcesów towarzyskich i szczęścia rodzinnego. Jak smakują te książkowe specjały? Wybór jest duży, proszę spróbować.



Anna Stokroczyńska / literaturoznawca



Kurczaka w maśle orzechowym Agnieszki Maciąg („Smak życia”):
Składniki: 0,5 kg filetów z piersi kurczaka, 200 g brokułów, 3 ząbki czosnku, sól, świeżo mielony czarny pieprz, olej z pestek winogron, 200 ml gęstej śmietany, 2 czubate łyżki masła orzechowego, rozgnieciona ostra papryczka, sok wyciśnięty z połowy cytrynyPrzygotowanie: W wysokim rondlu rozgrzej olej, wrzuć sporo pieprzu, posiekane ząbki czosnku. Gdy czosnek zacznie się rumienić – umyte i osuszone mięso kurczaka, pokrojone w kostkę. Gdy kurczak się zetnie, dodaj brokuły i sól. Duś około 7 minut, by kurczak nie zrobił się twardy. Wlej śmietanę. Dodaj masło orzechowe i ostrą papryczkę. Podgrzewaj, cały czas intensywnie mieszając. Gdy sos zgęstnieje, wlej sok z cytryny. Duś na bardzo małym ogniu 10 minut, często mieszając.