Dla początkujących

Ojcowie dzielą się na tych, którzy doświadczenie już mają oraz na tych, chcących się dowiedzieć, jak być dobrym rodzicem. Dla tej drugiej grupy mamy kilka propozycji, stanowiących kompendium wiedzy na temat ojcostwa. Przynajmniej teoretycznie… O tacierzyństwie opowiada m.in. Michał Będźmirowski w „Jak być fajnym tatą i nie zwariować”. Tytuł brzmi strasznie, jednak przykłady opowiadające o poczuciu spełnienia z roli ojca rekompensują wszystkie poświęcenia. To książka o tym, jak pogodzić siebie z czasów sprzed i po pojawieniu się w życiu potomka. Jeżeli szukacie czegoś nieco bardziej profesjonalnego, możecie sięgnąć po „Tata Bohater. Jak być mocnym ojcem, którego dzieci potrzebują”. To z kolei pozycja autorstwa pani psycholog, która opowiada jak być autorytetem i wzorem dla naszej pociechy. A po wymagającej lekturze czas na zabawę. Tutaj pomoże „100 zabaw z tatą”, gdzie znajdziemy sprawdzone i rozwijające nasze dzieci zabawy, które dodatkowo zacieśniają więź między ojcem, a synem bądź córką.
 

 

Ojcostwo – jedna z ról

W wielu swoich powieściach Philip Roth odnosi się do roli ojca oraz relacji rodziców i ich potomków. Dobrym tego przykładem jest „Everyman” – książka ukazująca uniwersalizm ojcostwa i jego wyjątkowość zarazem. Wyjątkowa pozycja, która skłania do refleksji nad podejmowanymi każdego dnia wyborami.
 

 

Synów dwóch

Czas na dwie powieści o tym samym tytule. „Syn” Philippa Meyera to opowieść o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego. Przez fabułę przewijają się całe pokolenia, które starają się przekazywać sobie nawzajem najważniejsze wartości. O rodzinie, problemach wewnątrz niej traktuje powieść, którą New York Times okrzyknął mianem „mistrzowskiej”. Drugi syn odsiaduje wyrok w więzieniu i ponadto bardzo przeżywa samobójstwo ojca. Z czasem niedowierzanie co do targnięcia się na własne życie najbliższej osoby przeradza się w podejrzenie, że za śmiercią ojca mógł stać ktoś inny. To właśnie „Syn” autorstwa Jo Nesbo, czyli osadzony w skandynawskim klimacie kryminał, który oprócz zagadki porusza również temat poszarpanych relacji ojca i syna.
 

 

Historia pewnego ojca

Przez dorastanie w rodzinie bez matki, relacjach z ojcem i wujem, wytrwałości i sukcesie, po wcieleniu się w rolę taty opowiada Jakub Błaszczykowski w książce „Kuba”. W długim wywiadzie z dziennikarką Małgorzatą Domagalik reprezentant Polski odkrywa przed czytelnikami drogę, jaką przebył dotychczasowego życia. W maju ukazała się druga część rozmowy zatytułowana „Kuba. Dogrywka”. Pozycja obowiązkowa dla każdego taty, który pasjonuje się piłką nożną.
 


Walka o dziecko

Zespół ojca” to historia na pozór szczęśliwej rodziny, która jednak rozpada się na kawałki. Zaczyna się spór o to, kto zaopiekuje się małym synkiem. Kobieta, która jeszcze niedawno była całym życiem głównego bohatera, w mgnieniu oka zmienia się w przeciwnika. Rodzinne sekrety i problemy wychodzą na jaw jako oręż w boju o prawa rodzicielskie. Powieść Piotra Czerwińskiego traktuje o silnej, męskiej relacji między ojcem a synem oraz o weryfikacji marzeń przez rzeczywistość.
 


Jeśli szukasz więcej inspiracji prezentowych to zobacz nasz wybór 8 pomysłów na prezent dla Taty.

A gdy chcesz kupić prezent dla taty na Boże Narodzenie 2019 to zobacz nasze najnowsze podpowiedzi.