Profesor Rubik i jego wynalazek

Do kostki Rubika zawsze najbardziej przekonywało mnie to, że stworzył ją profesor architektury dla swoich studentów. W 1974 roku podczas wykładu w Budapeszcie na Akademii Sztuk Użytkowych Erno Rubik użył skonstruowanej przez siebie kości by ułatwić studentom pojęcie trójwymiarowości. Po wykładzie Rubik próbował ponownie ułożyć kostkę, by uzyskać jej pierwotne ustawiania. Zajęło mu to… miesiąc. Warto znać tę historię i opowiedzieć ją dziecku, które czuje się zniechęcone tym, że początkowo nie potrafi poradzić sobie z układanką.

Profesor postanowił wyprodukować kostkę i rozpowszechnić ją w swoi kraju. Żeby to zrobić musiał nauczyć się sprawnie układać kolorową, przestrzenną mozaikę, ponieważ inwestorzy nie dowierzali, że jej złożenie jest możliwe. Liczne prezentacje okazały się skuteczne i w roku 1977 „magiczna kostka” trafiła do sprzedaży. Trafiła i… natychmiast zniknęła z półek, bo wiele osób kupiło ją na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. W Polsce kostka Rubika pojawiła się w 1980 roku i od razu stała się modna wśród dzieci i nastolatków. Z przyjemnością sięgali po nią też zaintrygowani dorośli.

Kostka Rubika oryginalna

Co daje układanie kostki Rubika?

Zabawa kostką jest świetna zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a jej zaletą jest to, że nie ma tu żadnego progu wejścia. Może ją zacząć układać każdy bez specjalnej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy, że potrafi przesuwać elementy układanki. Kostka Rubika doskonale ćwiczy cierpliwość, koncentrację i precyzję. Z jednej strony uczy doprowadzania zadań do końca, z drugiej można ją w każdej chwili odłożyć i kontynuować w dowolnym momencie. Układanie kostki świetnie wpływa na pamięć, ponieważ zapamiętujemy kolejne sekwencje prowadzące nas do realizacji zadania.

Łamigłówka wpływa też na rozwój małej motoryki, siły i precyzji dłoni, dlatego jest szczególnie polecana dla dzieci (sprawność manualna) i ludzi dojrzałych (rehabilitacja narządu ruchu). To też doskonałe ćwiczenie dla mózgu w zakresie wyobraźni przestrzennej i szukania rozwiązań.

Jest to gra solo, ale można bawić się w rozgrywki mierząc czas kolejnym graczom układającym kostkę. Zabawka jest niewielka, więc można ją łatwo przenosić i używać właściwie w każdym miejscu i sytuacji. Układanie kostki zalecane jest osobom nadpobudliwym, bo pozwala się skupić na wymagającej czynności i przy okazji wyciszyć.

Jak ułożyć kostkę Rubika

Kostka Rubika – rodzaje i algorytmy

Do wyboru mamy różne rodzaje kostki Rubika. Pierwszy, klasyczny, jest czworościenny i ma układ 3 x 3 x 3 – to najpopularniejsza wersja kostki, którą dobrze wszyscy znamy. Większa liczba ścianek to większy stopień trudności. Najprostsza kostka polecana dla początkujących jest czterościenna i ma układ 2 x 2 x 2 – to świetna opcja, żeby zaznajomić się z grą i zacząć uczyć podstawowych algorytmów. Z kolei trudniejsza od podstawowej jest w układzie 4 x 4 x 4, czy nawet 5 x 5 x 5 – to już zabawa dla osób, które szukają wyjątkowego wyzwania.

Na rynku znajdziemy też wiele wariacji tej zabawki o różnych formach geometrycznych, jak również atrakcyjne wersje kostki klasycznej, jak breloczek kostka Rubika (prawdziwy fan musi mieć ukochaną zawsze przy sobie), urozmaicone warianty kostek czy gotowe zestawy Rubika - idealne na prezenty.

Kostka Rubika dla początkujących

Jak ułożyć kostkę Rubika?

Czy można się tego nauczyć z instrukcji? Można! Kostkę układają ludzie i maszyny, przy czym maszyny na razie wygrywają – rekord pobił robot z czasem ułożenia 3,5 sekundy (!). Od dawana badane było w ilu ruchach można ułożyć układankę, w jakim rekordowym czasie, oraz jak wyglądają najlepsze sekwencje ruchów. Na tej podstawie powstały oficjalnie opracowane techniki układania kostki w tym 6 światowych i dwie stworzone w Polsce. Dla początkujących polecana jest metoda LBL – najdłużej trwająca, ale najprostsza do opanowania, składając się z 7 etapów.

Jeśli więc chcecie podejść do tematu profesjonalnie możecie od razu sięgnąć po książkę „Jak ułożyć kostkę Rubika”, a nawet potrenować na sucho z książką „Kostka Rubika Łamigłówki”. To świetna opcja dla wszystkich, którzy chcą wkręcić się w układanie kostki Rubika, lepiej zrozumieć ten fenomen lub po prostu szukają alternatywy dla różnych popularnych łamigłówek logicznych, takich jak Sudoku. Nieważne, w jakim wieku jesteście – kostka Rubika może was pochłonąć bardziej, niż byście się tego spodziewali.

Kostka Rubika łamigłówki

Ciekawostka – jest też kilka metod pozwalających na układanie kostki Rubika bez patrzenia! Jeśli jednak jesteście rozczarowani, bo marzyliście o tym, bo wynaleźć nowy system układania kostki Rubika, to spokojnie, wszystko przed wami. Podobno istnieją aż 43 tryliony możliwych kombinacji więc możecie stworzyć swoją technikę! Wiecie, co to jeszcze oznacza? Że zabawa kostką nigdy się nie znudzi.

kostka Rubika brelok

Układaliście kiedyś kostkę Rubika? Udało się? Dajcie znać w komentarzach. Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com