Korektor kryjący: jak go nakładać, by uzyskać doskonały kamuflaż?

Nakładanie korektora to ważny etap w makijażu. Od niego zależy, czy uda się osiągnąć efekt perfekcyjnie gładkiej i wypoczętej twarzy, który będzie trwał cały dzień lub wieczór.

Konsystencji i technik nakładania tego praktycznego kosmetyku jest tak wiele, że łatwo się pogubić. Internet pęka w szwach od tutoriali i porad blogerów urodowych. Próbując znaleźć dla siebie idealną metodę, okazuje się, że ile osób, tyle sposobów stosowania korektora.

Jedni używają kremowej konsystencji i gąbki, inni tylko pudrowych formuł, a kolejna grupa to zwolennicy lekkich, płynnych korektorów kryjących, wklepywanych palcami. W nadmiarze informacji, trików i produktów, warto czasem wrócić do podstaw i kierować się niezmiennymi zasadami wskazanymi poniżej.

 

Gąbka do aplikacji korektora Tools For Beauty 2 szt.

 

Mocno kryjący korektor: jak prawidłowo go nakładać?

Omówienie zacznijmy od najcięższej formuły: krem w słoiczku lub sztyft. Trzeba na nie uważać! Owszem, mają najlepsze właściwości kryjące, a więc z łatwością tuszują przebarwienia, zaczerwienienia, widoczne naczynka i cienie pod oczami. Można jednak wpaść w pułapkę: ciężka konsystencja tych dobrze kryjących korektorów oznacza dużą ilość pigmentu, a ten może zbierać się w drobnych bruzdkach, zmarszczkach i rozszerzonych porach. Istnieje ryzyko, że po upływie kilku godzin korektor będzie wyglądał ciężko i nieświeżo.

By zminimalizować ryzyko, do stosowania tak bogatej formuły przydaje się gadżet: mała gąbka z ostro zakończonym czubkiem, na przykład taka jak od Tools For Beauty. Przed użyciem należy ją zwilżyć wodą i odcisnąć w ręczniku. Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu (sprawdź krem Catrice Camouflage), a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach (jeśli są zaczerwienione). Ważne, by nie rozcierać korektora gąbką, bo wtedy, zamiast osadzić się równą warstwą, zostanie go na skórze tak mało, że nie zobaczysz efektu krycia.

 

Korektor kryjący  w kremie Catrice    015 Fair  3g

 

Lekkie korektory na delikatne przebarwienia: jak ich używać?

Jeśli masz mniej niedoskonałości do ukrycia, wybierz lżejszą konsystencję. Korektor na przebarwienia w płynnej postaci, jak ten Maybelline Affinitone, sprawdzi się w przypadku cery suchej lub normalnej i tam, gdzie mocny efekt krycia nie jest potrzebny.

Taka wersja kosmetyku najczęściej występuje w małej buteleczce z aplikatorem podobnym do błyszczyka, który służy do punktowego nakładania. Do wykończenia przyda się też gąbka. Dołączonym aplikatorem nie uda się go bowiem dokładnie rozprowadzić i, jak mawiają profesjonaliści, zblendować korektora z tłem tak, by nie było widać granicy między nim a podkładem.

Jak więc go używać? Zrób trzy kropki na powiekach dolnych: poniżej wewnętrznego, zewnętrznego kącika oka i na środku. Następnie końcówką wilgotnej gąbki stempluj i w ten sposób rozprowadzaj kosmetyk na całej powiece dolnej. Lekkiego korektora możesz używać wszędzie tam, gdzie widać naczynka (nos, policzki, broda), kiedy chcesz ukryć głębsze bruzdki albo zatuszować tzw. dolinę łez. Ta ostatnia to okolica wewnętrznego kącika oka, czyli cień, który ciągnie się między powieką a policzkiem. Skorygowanie zaciemnienia błyskawicznie sprawia, że twarz nabiera zdrowego, wypoczętego wyglądu. Jeśli jednak potrzebujesz korektora na duże cienie pod oczami, a nie do lekkiego, porannego odświeżenia, to zdecyduj się na ten mocniej kryjący.

 

Korektor Affinitone Maybelline   01 Nude Beige  7,5 ml

 

Jak wykonać kamuflaż całej twarzy: pudry korygujące

Warte uwagi są także korektory pudrowe. Zwykle są to pudry mineralne, jak np. ten od Annabelle Minerals. Należy nakładać je pędzlem. Poza wykazywaniem właściwości kryjących sprawdzają się także w przypadku potrzeby codziennej pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej. Korektory mineralne dzięki cynkowi w składzie, mają bowiem działanie przeciwzapalne, pochłaniają nadmiar sebum i nie blokują porów.

Aplikuje się je wyłącznie za pomocą niewielkiego, miękkiego pędzla. Wystarczy nabrać odrobinę formuły na pędzel, lekko strzepnąć nadmiar i rozprowadzać kosmetyk, robiąc małe kółeczka. Należy pamiętać, by nie odrywać pędzla od skóry w tracie pracy. Dzięki tej technice nie osypie się on na dekolt.

 

Korektor mineralny Annabelle Minerals  Natural Light  4 g

 

Dobrze kryjące korektory do zadań specjalnych: na wypryski

Podstawy mamy już za sobą. Teraz sprawdźmy formuły, które przydają się w mniej codziennych i wyjątkowo stresujących sytuacjach. Jak ta, kiedy w dzień własnego ślubu, tuż przed sesją zdjęciową lub inną ważną imprezą, na środku czoła pojawia się pryszcz. W sytuacjach awaryjnych najlepiej się sprawdzą specjalne, dobrze kryjące korektory na wypryski.

Pierwszy, najbardziej uniwersalny, to korektor na pryszcze w kredce – na przykład ten od ArtDeco. Superprecyzyjny, nie wymaga stosowania gąbki czy pędzla. Wystarczy obrysować nim niedoskonałość i wpracować kosmetyk opuszkiem palca.

 

Korektor do twarzy w ołówku ArtDeco

 

Drugi kosmetyk, niezbędny w sytuacjach kryzysowych to zielony sztyft lub krem. Zatuszujesz nim przebarwienia w kolorze czerwonym. Zieleni używaj tak, jak zwykłego korektora w sztyfcie, czyli rozprowadź i zblenduj gąbką. Dopiero później wklep podkład albo użyj korektora w neutralnym odcieniu. Obydwa kolory znajdziesz w jednym sztyfcie Vipera, Antibacterial.

 

Dwukolorowy korektor  do twarzy Vipera    01Q Fair  4 g