Komiksy ze Spider-manem – przełomowe i wyjątkowe

Spider-Man zadebiutował w komiksie „Amazing Fantasy #15” w sierpniu 1962 roku. Jego debiut odbił się szerokim echem w komiksowym świecie, bowiem do tej pory głównym (super)bohaterem komiksowym nigdy nie został nastolatek – ci zazwyczaj wcielali się w rolę pomocników w rodzaju Robina dla Batmana czy Superboya dla Supermana. Twórcami Człowieka-Pająka były legendy komiksu - Stan Lee oraz Steve Ditko. Komiks ze Spider-Manem przypadł czytelnikom do gustu i już pół roku później w marcu 1963 roku zaczęto regularnie wydawać zeszyty „The Amazing Spider-Man.” Sześćdziesiąt lat później komiksy z Człowiekiem Pająkiem nadal się ukazują, a sama postać nic nie straciła na popularności i pozostaje niesamowicie lubiana przez fanów.

Tym, co od zawsze wyróżniało komiksy ze Spider-Manem jest połączenie wartkiej akcji typowej komiksu superbohaterskiego z wątkami obyczajowymi, dzisiaj raczej kojarzonymi z literaturą young adult. Poza bujaniem się na pajęczynie między wieżowcami Nowego Jorku i walką z coraz to nowszymi i potężniejszymi wrogami, dostajemy także dawkę zwykłego życia i codziennych udręk młodego Petera Parkera (lub Milesa Moralesa). A wszystko to okraszone jest zawsze komentarzami z bardzo charakterystycznym poczuciem humoru głównego bohatera, który często pozwala sobie na sarkastyczne docinki względem swoich przeciwników.

Komiksy Spider-Mana radzą sobie świetnie także na polskim rynku. Wydawane są zarówno tomy najnowszych przygód The Amazing Spider-Man, przygody z alternatywnego świata w Ultimate Spider-Man, przedruki starszych przygód Człowieka Pająka w Spider-Man Epic Collection, jak i bardziej artystyczne i dojrzalsze historie. Jest więc w czym wybierać. Przyjrzymy się kilku pozycjom oraz temu, co oferują poszczególne tytuły.
 

Spiderman kolekcja
 

Komiksy o Spider-manie – lista polecanych tytułów

  • „Ultimate Spider-Man”, Brian Michael Bendis

Zacznijmy trochę nietypowo: „Ultimate Spider-Man”, przedstawia Człowieka Pająka z uniwersum innego niż to, w którym dzieją się główne przygody superbohaterów Marvela. Jest to komiks ze Spider-Manem skierowany przede wszystkim do młodszych czytelników, którzy chcieliby zacząć przygodę od genezy postaci. W serii tej widzimy, jak nastolatek, na skutek ugryzienia radioaktywnego pająka, zyskał swoje moce. To z jednej strony było błogosławieństwem, z drugiej zaś dołożyło tylko nowych komplikacji w już dosyć zagmatwanym nastoletnim życiu Petera Parkera. Pierwsza miłość, uroki dojrzewania, szkoła, pajęcze moce i przestępczy światek Nowego Jorku to składniki, z których powstał niesamowicie dobry komiks dla nastolatków.

Scenarzysta z ogromnym stażem, Brian Michael Bendis, w 2000 roku wziął na warsztat znaną i lubianą postać Spider-Mana. Jego zadaniem było odświeżenie postaci Człowieka Pająka i przedstawienie jej na nowo celem zainteresowania serią nowego pokolenia czytelników. Zaprezentował wtedy komiks o Spider-Manie na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Całość obrazu dopełnia bardzo charakterystyczna i młodzieżowa kreska Marka Bagleya. Nadała historii świeżości, zadziorności ale nie pozbawiła rysunkowego charakteru.

To nowe podejście do Spider-Mana bardzo przypadło do gustu fanom. Tytuł miał swój run przez kolejne jedenaście lat. W oparciu o nowy przedstawiony świat powstawały kolejne komiksy rozgrywające się w świecie Ultimate. Co ciekawe, reżyser Sam Raimi tworząc pierwszą trylogię filmów bardziej opierał na założeniach tej serii, niż na klasycznym Amazing Spider-Manie. 
 

Ultimate spider-man komiks
 

  • „Superior Spider-Man” oraz „Amazing Spider-Man. Globalna Sieć.”, Dan Slott

Kiedy scenarzysta Dan Slott przejął pisanie nowych komiksów Spider-Mana, zaproponował czytelnikom dwie zupełnie nowe i zaskakujące odsłony bohatera. Były to tytuły eksperymentalne, bardzo mocno odchodzące od tego, co zwyczajowo kojarzymy z tą postacią. Fantastyczna propozycja dla fanów!

W serii „Superior Spider-Man” odwieczny przeciwnik Pająka, Otto Octavius zamienia się umysłami z Peterem Parkerem i staje się, w swoim mniemaniu, lepszą wersją Człowieka Pająka. Znacznie usprawnia technicznie kostium oraz wprowadza zupełnie nowe środki ochrony mieszkańców Nowego Jorku. Jako bohater okazuje się bezwzględny, zbyt pewny siebie i bezlitosny. Doktor Octopus w ciele Spider-Mana to niezwykle ciekawy rozdział w historii Pajęczaka.

W komiksie „Spider-Man. Globalna sieć.” Peter Parker przypomina bardziej Tony’ego Starka albo Bruce’a Bannera - jego korporacja Parker Industries wprowadza nowe rozwiązania technologiczne na całym globie. Akcja toczy się na całym świecie, Spider-Man współpracuje z organizacją T.A.R.C.Z.A., pojawia się wiele innych komiksowych postaci. Dodatkowym atutem jest mocno futurystyczny styl graficzny tej serii. Komiks był ciekawym eksperymentem, jednak krytykowano go za oderwanie od lekkości i przyziemności, z jaką utożsamiany był „przyjazny Spider-man z sąsiedztwa”.
 

Wrogie przejecie Spider man komiks
 

  • „Amazing Spider-Man”, Nick Spencer (Marvel Fresh)

Komiksowa seria spod pióra Nicka Spencera to najbardziej współczesne z wydanych na naszym rynku komiksów ze Spider-Manem. Dostajemy tu pewnego rodzaju powrót do korzeni. Peter Parker znowu boryka się z narastającymi problemami w życiu. Traci pracę, zostaje oskarżony o plagiat pracy doktorskiej, no i nie może poukładać spraw miłosnych z Mary Jane Watson. Powracają także klasyczni wrogowie tacy, jak Lizard, Rhino, czy Mysterio.

W tej serii dostajemy wyważoną porcję zarówno codzienności Petera Parkera, jak i akcji stricte superbohaterskich ze Spider-Manem. Komiks zdaje się nawiązywać do początków postaci, nie zapominając jednocześnie o całym dziedzictwie fabularnym zgromadzonym przez lata. Udana próba odświeżenia i unowocześnienia serii pozostawiając w niej elementy, za które już dawno pokochaliśmy Spider-Mana.
 

Spider man powrót do korzeni komiks
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


 

  • „Spider-Man. Historia Życia”, Chip Zdarsky

Niektórzy zastanawiają się, jak to się dzieje, że pomimo sześćdziesięciu lat na karku wciąż obserwujemy Petera Parkera przede wszystkim jako nastolatka lub najwyżej młodego dorosłego. Głównym powodem od zawsze była kwestia wizerunku postaci. Komiks o Spider-manie w dużej mierze skierowany jest do młodych odbiorców, którzy chcą jak najbardziej utożsamiać się z głównym bohaterem. W kontrze do tego podejścia przychodzi komiks „Spider-Man. Historia Życia”.

Chip Zdarsky, który już wcześniej napisał wiele znakomitych przygód Pajęczaka, przygotował zgrabną historię, z której wylewa się nostalgiczny klimat. Sięga w niej do całego sześćdziesięcioletniego dziedzictwa postaci Spider-Mana. Tom podzielony został na sześć rozdziałów, a każdy opowiada historię jednej dekady z życia Petera Parkera. Autor nawiązuje do najważniejszych wątków fabularnych z historii Człowieka Pająka. Dodatkowym elementem jest tutaj czas, który tym razem działa zupełnie tak samo, jak w życiu. Bohaterowie starzeją się wraz z jego upływem i kolejnymi wydarzeniami.

Ten komiks ze Spider-Manem najbardziej docenią weterani serii, którzy dobrze znali wcześniejsze przygody Petera Parkera. Znajdziemy tu masę smaczków i nawiązań dla fanów. Za stronę graficzną odpowiada ponownie Mark Bagley. Charakterystyczna i bardzo wyrazista kreska dodają temu komiksowi nieco oldschoolowego uroku.

Fantastyczny pomysł na prezent dla czytelników, którzy rysunki Bagleya pamiętają jeszcze z zeszytów wydawanych w Polsce przez wydawnictwo TM-Semic w latach 90.
 

Spider-man historia życia
 

  • „Spider-Man”, Todd McFarlane

Skoro już mowa o TM-Semic, nie sposób nie wspomnieć o tomie „Spider-Man” autorstwa Todda McFarlane’a. W 1993 roku na polskim rynku ukazał się pierwszy, bardzo gruby tom o nazwie Mega Marvel, za którym stał właśnie McFarlane. Autor zasłynął stworzeniem takich postaci, jak Venom, czy Spawn. Wcześniej jednak wprowadził zupełnie nową jakość w komiksie „Spider-Man”. W nowym wydaniu znajdziemy nie tylko „Torment” z pierwszego numeru Mega Marvel, ale całą serię stworzonej przez tego wybitnego twórcę.

Oprawa graficzna tego komiksu jest absolutnie zjawiskowa i nawet dzisiaj robi ogromne wrażenie. Widowiskowe sceny, szczegóły, cieniowanie i postacie, który jakby wyrywały się z komiksowych kartek. Nawet scenariusz został zaprojektowany tak, by oddać jak najwięcej pola do popisu rysownikom – dużo tu nieoczywistych kadrów i zabawy przestrzenią, warstwa wizualna jest w tym przypadku zdecydowanie ważniejsza od fabularnej. Historie są proste, ale pełne mroku i atmosfery niepewności i zagrożenia.
 

Spider-man komiks Todd McFarlane
 

Nieskończenie wiele Spider-Manów

To tylko kilka z wielu pozycji dostępnych na polskim rynku. Wybór jest bardzo duży. Znajdziemy zarówno współczesne komiksy, jak i historie bardziej klasyczne. A przecież nie musimy ograniczać się tylko do postaci Petera Parkera - w multiwersum jest więcej postaci posiadających pajęcze moce. Mogliśmy się o tym najlepiej przekonać oglądając film animowany „Spider-Man: Uniwersum”.

Dla tych, którzy nie mają jeszcze dość Pająków, stworzony został komiks „Spidergedon”. Bohaterowie obdarzeni pajęczymi mocami z różnych wymiarów i uniwersów muszą połączyć siły w walce z rodem bezwzględnych wampirów żywiących się witalną energią Spider-Ludzi. Spotkamy tu postacie takie, jak Spider-Gwen, Spider-Punk, Miles Morales, czy Spidey rodem z dzikiego zachodu.
 

Spiderman multiwersum
 

Tym samym możemy zobaczyć, że popularność na nowe przygody Spider-Mana nie słabnie. Powstają nowe komiksy, seriale animowane, filmy kinowe, gry wideo. Każda z tych adaptacji to okazja na nową interpretację ikonicznego bohatera. Zmieniają się okoliczności, towarzysze, czy wrogowie, ale niezmienne pozostaje to, że Spider-Man i ten, ktokolwiek kryje się pod maską, jest bohaterem, z którym każdy może się utożsamiać. I to jest jego największa siłą.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com