Avengers i bohaterowie Marvela – jak to się zaczęło?

Historia komiksów o Avengers sięga niemal 50 lat wstecz. Pierwszy zeszyt  o drużynie Mścicieli ukazał się w 1963 roku i stworzyły go największe legendy amerykańskiego komiksu superbohaterskiego – Stan Lee i Jack Kirby.  „Avengers” stanowili odpowiedź na „Justice League of America” (czyli dobrze wszystkim znaną Ligi Sprawiedliwości), z konkurencyjnego wydawnictwa DC Comics. Oryginalnie do oryginalnego składu Avengers weszła piątka superbohaterów:

 • Iron Man
 • Thor
 • Hulk
 • Wasp
 • Ant-Man

Od samego początku skład drużyny pozostawał płynny i ta tendencja utrzymała się przez kolejne lata wydawania komiksu. Już w drugim zeszycie z zespołu odszedł Hulk, zaś w czwartym dołączył do niego Kapitan Ameryka – bohater dzisiaj bardzo silnie kojarzony jako trzon zespołu. Przez lata w szeregach Avengers mogliśmy zobaczyć panteon najpopularniejszych i tych mniej znanych superbohaterów. Do drużyny należeli już m.in.

 • Scarlet Witch
 • Falcon
 • Czarna Wdowa
 • Namor
 • Iron Fist
 • Wolverine (!)

Przyjrzyjmy się najciekawszym, współczesnym komiksom o Avengers i temu, którzy bohaterowie obecnie znajduje się w drużynie Mścicieli. Co ważne, komiksy to nie jedyne miejsce, gdzie fani mogą znaleźć nowe przygody Najpotężniejszych Ziemskich Bohaterów. Marvel od jakiegoś czasu eksperymentuje także z wydawaniem... powieści!

 

Avengers wojna bez granic DVD

 

Komiksy o Avengers – wybór tytułów

 • „Avengers - Ostatnia fala” - Jason Aaron

„Avengers - Ostatnia fala” to komiks z głównej linii wydawniczej Marvel Fresh. Jego autorem jest Jason Aaron, znany chociażby z serii Doktor Strange. Popularny twórca dostał zadanie odświeżenia serii o Mścicielach i nadanie jej nowego, świeżego charakteru, bardziej skrojonego pod współczesnego czytelnika. Dzięki temu  dostaliśmy spektakularny komiks w nowoczesnym stylu, który jednocześnie wciąż garściami czerpie z początków Avengers.

Już na wstępie „Ostatniej fali” do grupy wracają takie klasyczne postaci, jak Thor, Iron Man czy Kapitan Ameryka. Z herosów nowego pokolenia znajdziemy tu She-Hulk oraz nowego Ghost Ridera, Robbiego Reyesa. Fanom MCU ci bohaterowie nie powinni być obcy – obydwie postacie mogliśmy już poznać w serialach Marvela: pierwszą w „Mecenas She-Hulk”, drugą w serialu „Agenci T.A.R.C.Z.Y”.

Tym razem zagrożeniem dla Ziemi są Celestianie dowodzeni przez boga kłamstw, Lokiego. Narracja w komiksie prowadzona jest z jednej strony przez Odyna, z drugiej przez samego antagonistę. Ten wybór to też odniesienie do początków serii – w  pierwszym komiksie Avengers w 1963 roku, to właśnie Loki był pierwszym złoczyńcą, z jakim musieli zmierzyć się Mściciele.

Wspomnieć też trzeba o najlepszej stronie tego komiksu o Avengers, jaką jest warstwa graficzna. Artyści Paco Medina, Sara Pichelli i Ed McGuinness wykonali swoje zadanie znakomicie. Bazując na oryginalnych rysunkach Jacka Kirby’ego nadali postaciom zupełnie nową jakość wizualną. Bardzo nowoczesna szata graficzna, mnóstwo kolorów, a jednak czuć ducha starych zeszytów Avengers. Czyta się go wybornie – niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi fanami, czy dopiero odkrywamy magię komiksów Marvela.

 

Avengers Ostatnia fala komiks

 

 • „Avengers - Bez drogi do domu” - Al Ewing, Mark Waid, Jim Zub

Mityczna Królowa Nocy, czyli bogini Nyx sprawia, że cały świat pogrąża się w ciemności. To zemsta za to, że Zeus przed laty wyrwał z jej duszy okruch mocy i wygnał ze swojego królestwa. Przeciwko tej antagonistce staje nietypowa grupa Avengers, do której należą Hercules, Scarlet Witch, Szop Rocket, Hawkeye, Vision, Spectrum oraz Hulk. Czy uda im się przywrócić ziemi światło?

Ten komiks o Avengers jest większym, samodzielnym wydarzeniem w ramach komiksowego świata Marvela. Znajomość innych tytułów, czy postaci nie jest wymagana, by zrozumieć fabułę, jednak, im więcej komiksów znamy, tym więcej smaczków i wyłapiemy podczas czytania. Scenarzystom i rysownikom „Avengers – bez drogi do domu” udało się stworzyć bardzo spójny i ciekawy komiks, w którym zgrabnie łączy się świat superbohaterów i mitologia grecka. Do tego same sceny walk wyróżniają się na tle innych komiksów Marvela dynamiką i kreatywnością twórców. To zaskakujący komiks o Avengers, któremu warto dać szansę!

 

Avengers Bez drogi do domu komiks

 

 • „Savage Avengers” - Gerry Duggan

Najnowszy komiks o Avengers na naszej liście: polska premiera to październik 2022 roku. Tym razem dostajemy drużynę, w skład której wchodzą m.in. Venom, Elektra, Punisher, Wolverine, jak i sam Conan Barbarzyńca (!). Jest to niewątpliwie wybuchowa mieszanka postaci. A robi się jeszcze intensywniej, kiedy te muszą zacząć ze sobą współpracować.

Patrząc na osobę scenarzysty – Gerry’ego Duggana – eklektyczny klimat tego komiksu przestaje zaskakiwać. Autor pracował wcześniej nad takimi seriami, jak Deadpool oraz Strażnicy Galaktyki. Dostajemy wciągającą, miejscami nieco szaloną, opowieść, w której nie ma miejsca na nudę.

 

Savage avengers komiks

 

 • „Wojna domowa” - Marc Millar

Co jakiś czas w komiksowym świecie Marvela mają miejsce większe eventy fabularne. To zawsze duże wydarzenie dla fanów – bierze w nich udział ogromna ilość bohaterów, a sama historia zazwyczaj rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu zeszytów różnych serii. Jednym z kultowych eventów komiksowych, który na dobre zapisał się w historii amerykańskiego komiksu, była „Wojna domowa”.

W mieście Stamford dochodzi do wypadku spowodowanego przez superbohaterów. Ginie wielu cywilów, a rząd Stanów Zjednoczonych postanawia wprowadzić rejestr superbohaterów. Muszą oni ujawnić swoją tożsamość i działać jawnie, co rodzi konflikt  wśród herosów. Po jednej stronie sporu stają Iron Man i herosi opowiadający się za rejestrem. Idei sprzeciwia się Kapitan Ameryka wraz z pozostałymi sceptykami tego pomysłu. Dochodzi do spektakularnego rozłamu, którego skutki będą ogromne.

„Wojna domowa” to jeden z tych klasycznych komiksów o Avengers, który każdy fan po prostu musi przeczytać – jego fabuła wciąż wzbudza emocje wśród komiksowych wyjadaczy, nawet po latach od premiery. Do tego to właśnie z tego komiksu pochodzą jedne z najbardziej ikonicznych scen w historii komiksów Marvela. Jak choćby konferencja, podczas której Spider-man ujawnia światu swoją prawdziwą tożsamość. Co istotne, to właśnie na podstawie tego komiksu oparta została fabuła filmu „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów”.

 

Wojna domowa komiks

 

Nie tylko komiksy – książki Marvela o Avengers

W ostatnim czasie na naszym rynku pojawiły się także książki o Avengers, wydawane w ramach serii „Powieść uniwersum Marvela”. To ciekawa propozycja dla tych, którzy nie są wielbicielami medium, a chcieliby odkrywać nowe przygody najsłynniejszej drużyny superherosów.

 • „Avengers: Wszyscy chcą rządzić światem” - Dan Abernett

 Książka zdecydowanie dla fanów filmowych przygód Avengers. Dostajemy tu taki sam zestaw postaci, jak w pierwszej części filmu. Bohaterowie jednak rozproszeni są po całym globie. Kapitan Ameryka zajmuje się Hydrą w Berlinie, Hawkeye i Czarna wdowa infiltrują pewną organizację, Iron Man walczy z Ultronem, a Hulk i Thor zajęci są jeszcze innymi sprawami. Wszyscy mają natomiast problem z wzajemną komunikacją. Powoli poznajemy ich solowe poczynania prowadzące do wspólnego pojedynku z wrogiem.

 

Avengers Wszyscy chcą rządzić światem książka

 

 • „Wojna domowa” - Stuart Moore

Adaptacja kultowego komiksu o tym samym tytule. Śledzimy konflikt pomiędzy Kapitanem Ameryką a Iron Manem o rejestr superbohaterów. „Wojna domowa” w wersji książkowej nic nie traci względem komiksowego pierwowzoru – narracja jest zgrabna, a całość nie wymaga od nas znajomości innych eventów czy rozbudowanej chronologii Avengers. Doskonała propozycja dla komiksowych laików, którzy chcą poznać tę kultową opowieść, ale potrzebują nieco niższego progu wejścia.

 

Wojna domowa książka

 

A wy jakie komiksy o Avengers najbardziej lubicie? Dajcie znać w komentarzach. Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com