Jak zrobić wydmuszki?

Pierwszym krokiem do stworzenia pisanek jest oczywiście przygotowanie bazy, czyli bardzo dokładne umycie oraz opróżnienie skorupek. Wybierzcie jajka o regularnym kształcie i gładkiej, równej fakturze. Obejrzyjcie je dokładnie, żeby upewnić się, że nie mają żadnych pęknięć – mogą pogłębić się w trakcie wdmuchiwania powietrza lub malowania.

 

jak zrobić wydmuszki

 

Złapcie jajko pełną dłonią i za pomocą igły wydrapcie małe ubytki po obu stronacg. Następnie wkręćcie ją delikatnie do środka, poszerzając otwór. Powinien mieć około 5 mm. Pod tak przedziurawioną skorupkę podłóżcie miskę. Zacznijcie delikatnie dmuchać. Pierwsza część białka będzie wypływać powoli, ale żółtko może wystrzelić nieco szybciej. Uważajcie, żeby się nie zachlapać.

Wiecie już, jak zrobić wydmuszki. Przejdźmy do kolejnego etapu ozdabiania naszych pisanek, czyli malowania ich na jednolity kolor.

Jaką farbą malować jajka na pisanki?

Farbowanie skorupek jajek łupinkami cebuli czy sokiem z buraka to świetna metoda. Jeśli jednak chcecie zrobić pisanki w nieco bardziej wiosennych odcieniach, sięgnijcie po farby. Akwarele dadzą bardzo lekki efekt. Możecie spróbować zanurzyć wydmuszkę w wodzie z ich dodatkiem lub budować krycie za pomocą pędzla, dokładając kolejne warstwy. Ja jednak postanowiłam skorzystać z akryli marki Happy Color.

 

Farba akrylowa  Happy Color zestaw 24 kolory

 

W zestawie z dwudziestoma czterema kolorami znajdują się przepiękne odcienie, które od razu skojarzyły mi się z wiosną. Pastelowe tony niebieskiego, różowego czy zielonego – właśnie takie barwy wydały mi się odpowiednie.

 

farby akrylowe

 

Każde jajko pomalowałam dwa razy. Jedna warstwa farby nie przykryła bowiem czerwonego stempelka oraz faktury skorupki. Poza tym zależało mi na intensywnej pigmentacji, żeby pisanki prezentowały się radośnie, kolorowo.

 

 

malowanie jajek na wielkanoc

 

Pisanka niebiańska

Pierwszy wzór to inspiracja tym, co widziałam za oknem w chwili pracy – czyste, błękitne niebo. Żeby odtworzyć je na pisance, potrzebowałam trzech różnych odcieni koloru niebieskiego. Jednego głównego – soczystego i intensywnego. Dwa pozostałe musiały być bardzo jasne, ale też całkowicie różne. Jeden uzyskałam poprzez wymieszanie pierwotnego pigmentu z bielą. Drugi znalazłam w zestawie Happy Color. Był to numer 31 „niebieski gołębi”.

 

 

mieszanie farb akrylowych

 

Zaczęłam malować chmury. Chciałam, żeby były puszyste, kształtne i równomiernie rozmieszczone. Farbę nakładałam szczodrze, warstwowo. To dało trójwymiarowy efekt.

 

 

malowanie jajek akrylami

 

Gołębim błękitem wykończyłam obłoczki. Ostatecznie te prawdziwe też mają więcej niż jeden odcień. Dlatego ważne dla mnie było, żeby pisankowa wersja uwzględniała naturalną cechę. Ja na tym etapie skończyłam pracę, ale jeśli będziecie mieli poczucie, że czegoś brakuje, możecie domalować ptaki lub słońce. A może uznacie, że wolicie na swoim jajku wymalować zachód słońca bądź burzę?

 

 

gotowa pisanka

 

Zakręcona pisanka

Moim drugim pomysłem było owinięcie jajka muliną. Proste, efektowne, ale wymagające użycia dobrego kleju. Sięgnęłam więc po pistolet do klejenia na gorąco. Jak używać takiego sprzętu? O ile instrukcja nie stanowi inaczej, należy włożyć wtyczkę do gniazdka i poczekać kilka minut, aż narzędzie się nagrzeje. Po tym czasie wkładamy nabój, naciskamy spust. Kiedy pierwsza kropelka kleju pojawi się na końcówce, to znak, że można rozpocząć pracę.

 

 

pistolet do kleju na gorąco

 

Okrężnym ruchem nałożyłam klej na węższy czubek jajka, tuż przy dziurce. Zaczęłam nawijanie muliny. Zdecydowałam się użyć bardzo wiosennych odcieni – takich samych kolorów, jakimi pomalowałam pisanki.

 

Mulina w pudełku Dystrybutor Kufer 100 sztuk

 

Co kilka okrążeń dodawałam odrobinę kleju, starając się, żeby nie było go za dużo. Ponadto substancja zasychała w niezwykle szybkim tempie i miała tendencję do tworzenia cienkich nitek łączących miejsce zakroplenia z czubkiem pistoletu. Możecie spróbować pomóc sobie wykałaczką, którą można łatwo zebrać nadmiar lepkiej masy.

 

pisanka z muliną

 

Nieco trudniejsze jest nakładanie muliny na szerszej części jajka. Żeby było prościej, włóżcie je do kieliszka i bardzo ostrożnie zawijajcie nić. Może się okazać, że w tym miejscu będzie ona nieco luźniejsza.

Co było pierwsze: jajko czy zając?

Ostatnia pisanka powstała z gotowych elementów papierowych do scrapbookingu, ale jeśli takich nie posiadacie, możecie je wyciąć z papieru kolorowego. Obejrzałam ich kilka, żeby stworzyć ostateczny koncept. Zawsze przed przymocowaniem jakichkolwiek części na stałe, ustalcie ich odpowiednie miejsce „na sucho”. Przyklejone fragmenty trudno usunąć bez uszczerbku na projekcie.

 

papierowe elementy

 

Postanowiłam moją kolorową wydmuszkę przeobrazić w minimalistycznego zajączka. Użyłam do tego uszu i przeuroczej kokardki. Pierwszy kształt umieściłam na węższym szczycie jajka, a drugi około 1,5-2 cm niżej.

 

zielona pisanka z uszami zająca

 

Dajcie znać, jakie wy macie pomysły na tegoroczne ozdoby wielkanocne hand made. A po więcej kreatywnych inspiracji, zaglądajcie do działu DIY.