Druga odsłona cyklu: „Kogo kręci kino historyczne?” odbędzie się od 7 do 13 marca w warszawskim kinie Luna. Gośćmi przeglądu będą m.in.: Kai Wessel, Agnieszka Holland i Bohdan Stupka.
Atrakcją imprezy będzie też zapewne pierwsza w Polsce projekcja filmu „Ucieczka” Kaia Wesela - kontrowersyjnego obrazu o wypędzeniach, który w Niemczech obejrzało ponad 11 mln widzów! Zostaną też pokazane nieznane filmy z archiwów Imperial War Museum i Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, irański film o Armii Andersa: (premiera po 30 latach) oraz dokument „Warsaw 1939 Ruins After Bombardment” - z muzyką na żywo w wykonaniu MOTION TRIO
Druga odsłona cyklu „Kogo kręci kino historyczne?” zaprezentuje tym razem oryginalny zestaw polskich i zagranicznych filmów fabularnych, dokumentalnych oraz archiwalnych, związanych tematycznie z II wojną światową. Część produkcji pochodzi ze zbiorów dwóch londyńskich instytucji: Imperial War Museum oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego, a także warszawskiej Filmoteki Narodowej.
Pokazy zorganizowane będą wokół kilku tematów: „Orzeł i Swastyka”, „Szlakiem ocalonych”, „Honor i humor”, „Obcy wśród swoich”, „Wojna narodów”.
W ciągu 7 dni będzie można obejrzeć 21 wyjątkowych filmów, m.in.:
- „Ucieczka” („Die Flucht”, 2007) - film Kaia Wessela pokazujący losy Niemców, mieszkańców Prus Wschodnich, którzy zimą 1945 r. rozpoczęli ucieczkę przed nadchodzącą Armią Czerwoną.
- „Nasi” („Svoi”, 2004) Dymitra Meschijewa - wybitny i prowokujący obraz nt. kolaboracji ludności rosyjskiej z niemieckim okupantem.
- „Gorzkie żniwa” („Bittere Ernte”, 1985) Agnieszki Holland – film prod. niemieckiej, opowiadający historię polskiego volksdeutscha ukrywającego Żydówkę.
Filmy, które przyjadą specjalnie z Londynu to produkcje brytyjskie nakręcone w okresie wojny na zamówienie Polskiego Rządu na Uchodźstwie w Londynie.
W repertuarze pojawią się archiwalne filmy niemieckie, z czego np. jeden nakręcony na zamówienie nazistowskiego Ministerstwa Propagandy, a drugi - na zgliszczach Warszawy - autorstwa anonimowego niemieckiego żołnierza. Prezentowanych będzie również kilka dokumentów powstałych już po II wojnie światowej.
Niektóre tytuły będą szczególną atrakcją, m.in.
- „Zapomniane requiem” (lata 70. XX w.) Khosrowa Sinaia opowiada o losach Polaków, którzy wraz z Armią Andersa trafili do Iranu. Dokument realizowany przez irańskiego reżysera kilkanaście lat, prezentuje zapomnianą historię polskiego exodusu. Pokazany był w Polsce tylko raz, w Poznaniu, jesienią 2007 r., dopiero 30 lat po jego nakręceniu.
- „Calling Mr. Smith” (1943) Stefana i Franciszki Themersonów, czyli słynnych polskich filmowych awangardzistów, którzy wyjechali z kraju w 1937 r., by już nigdy nie powrócić. Ich późniejsze dokonania filmowe nie figurują w polskich archiwach.
- „A Forgotten Odyssey” (2000) - dokument Jagny Wright, polskiej dokumentalistki zmarłej w 2007 r. (mieszkała w Wlk. Brytanii) nt. losów ludności polskiej po napaści Sowieckiej Rosji na Polskę 17 IX 1939 r. Film był do tej pory tylko raz pokazany w Polsce.
Zwieńczeniem przeglądu będzie:
DEBATA PANELOWA dniu 13 marca 2008 r. o godz. 18.00
Goście: AGNIESZKA HOLLAND, KAI WESSEL, BOHDAN STUPKA, prof. PAWEŁ WIECZORKIEWICZ i KRZYSZTOF KŁOPOTOWSKI.
Prowadzenie: red. Marek Magierowski („Rzeczpospolita”).
Temat: „Długi cień. Dlaczego II wojna światowa wciąż budzi emocje?”
Miejsce: Collegium Civitas (Warszawa, PKiN, pl. Defilad 1, piętro XII, Aula A).
„Kogo kręci kino historyczne?”
KINO LUNA, Warszawa
7 - 13 marca 2008
Wstęp wolny
Muzeum Historii Polski/I.J.

Aktualności
Kogo dziś kręci kino historyczne?
Druga odsłona cyklu: „Kogo kręci kino historyczne?” odbędzie się od 7
do 13 marca w warszawskim kinie Luna. Gośćmi przeglądu będą m.in.: Kai
Wessel, Agnieszka Holland i Bohdan Stupka.
Komentarze (0)