Dwanaście dni będzie trwało świętowanie Dnia Judaizmu w Poznaniu. W programie znalazło się kilkadziesiąt imprez kulturalnych: koncerty, przeglądy filmowe, wystawy i warsztaty dla młodzieży będą odbywały się we wszystkich najważniejszych instytucjach kulturalnych i edukacyjnych stolicy Wielkopolski.

Święto mające ułatwić dialog chrześcijańsko-żydowski, obchodzone jest w Kościele katolickim 17 stycznia. W Poznaniu obchody XI Dnia Judaizmu rozpoczną się już 8 stycznia wernisażem wystawy Marka Cierniewskiego "Mój sztetł" oraz koncertem muzyki żydowskiej duetu Ruah i potrwają do 19 dnia pierwszego miesiąca roku.

"W Poznaniu - wzorem lat minionych - Dzień Judaizmu ma "moc trwania" dni kilkanaście, albowiem zawsze towarzyszyła nam intuicja, że modlitewną medytację oraz teologiczne rozważanie powinno poprzedzać spotkanie ze słowem, obrazem, muzyką opowiadającymi wielobarwny i piękny świat kultury żydowskiej. W ten sposób dialog może stać się bardziej realny i konkretny, nie pozostając na poziomie abstrakcyjnym i deklaratywnym - przyoblekając się w "ciało" spotkań i rozmów, zabawy i modlitwy prowadzić do przełamywania narosłych przez wieki stereotypów i uprzedzeń" - pisze we wprowadzeniu do tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu współorganizator cyklu imprez ksiądz doktor Jerzy Stranz.

W programie XI Dnia Judaizmu w Poznaniu znalazły się m.in.: przegląd przedwojennego filmu żydowskiego "Opowieść zatopionych synagog", wernisaże licznych wystaw, spektakle teatralne i koncerty, różnorodne warsztaty, m.in. nauka alfabetu hebrajskiego, a także uroczystość wręczenia Władysławowi Bartoszewskiemu nagrody Menora Dialogu "za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów".

Stowarzyszenie COEXIST/M.W.