Karmy bezzbożowe dla psów – jakie są ich zalety?

Jak sugeruje sama nazwa, karma bezzbożowa to ta, w której składzie nie ma pszenicy, kukurydzy, ryżu, owsa, prosa lub innych zbóż. Zamiast wszystkich tych wypełniaczy, w puszce lub opakowaniu znajduje się mięso, bulion, tłuszcz, warzywa, owoce, zioła oraz dodatki witaminowe i minerałowe. Podstawową zaletą karmienia czworonogów pokarmem pozbawionym zbóż jest zatem dużo lepszy skład takiej karmy.

Psia dieta powinna składać się przede wszystkim z białka, dlatego najlepszym wyborem dla pupila jest pokarm wysokomięsny. Węglowodany również pełnią istotną funkcję, dlatego nie można powiedzieć, że zboża same w sobie są złe dla wszystkich psiaków. Powinny jednak stanowić nie więcej niż 10-20% składu karmy. Co więcej, warzywa i owoce są ich lepiej przyswajalnym źródłem.

Karma bezzbożowa dla psa wyróżnia się także lekkostrawnością – taki pokarm nie zalega zwierzakowi w żołądku ani jelitach oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia psiej otyłości. Podobnie jak ludzie, domowe czworonogi miewają bowiem problemy z nadwagą, gdy stosunek węglowodanów do innych składników odżywczych jest za wysoki. Warto także wspomnieć, że pokarm bez pszenicy i innych dodatków zbożowych jest mniej przetworzony od tego wysokozbożowego.

 

Hipoalergiczna karma sucha dla szczeniaków i juniorów Yorka EMPIRE

 

Czy karmy ze zbożami są niezdrowe dla psów?

Zboża same w sobie nie są szkodliwe dla psów – pod warunkiem, że stanowią odpowiedni ułamek ich diety. Dla przypomnienia: maksymalna zawartość ryżu, pszenicy i innych zbóż wynosi 10-20% składu karmy. I właśnie na tym polu często występuje problem, bo zdecydowana większość niedrogich pokarmów zbożowych znacznie przekracza ten pułap.

Karmy marketowe mają zazwyczaj od 60 do nawet 80% zbóż w składzie, co oznacza, że mięso może stanowić zaledwie 20% składu, a czasami i mniej. W niektórych przypadkach dochodzi do tego, że jest ono tylko dodatkiem – na poziomie zaledwie 4%. Taki pokarm nie dostarczy zwierzęciu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych, przede wszystkim białka, i może prowadzić do jego nadwagi.

Kiedy karma bezzbożowa dla psa będzie dobrym wyborem?

Częstym pytaniem miłośników psów jest to, w przypadku których czworonogów sprawdza się karma bezzbożowa. Warto wiedzieć, że są grupy domowych pupili, u których pokarm pozbawiony zbóż sprawdza się wyjątkowo dobrze. O jakich psach mowa?

 

Hipoalergiczna karma sucha dla dorosłych psów małych ras EMPIRE

 

Karma bezzbożowa w diecie psa o wrażliwym żołądku

Pierwszą grupą psów, którym polecane są karmy bezzbożowe, są zwierzaki cierpiące na nadwrażliwość układu pokarmowego. Takie czworonogi mogą wykazywać różne objawy nietolerancji zbóż, w większości jednak zbliżone do ludzkiego zespołu jelita drażliwego. To między innymi nawracające gazy o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu – w tym miejscu warto zrobić krótki przystanek.

Często powielanym mitem jest bowiem opinia, jakoby w przypadku niektórych ras, w tym jamników oraz bokserów, ciągłe gazy były uwarunkowaniem genetycznym. Gdy zdarzają się od czasu do czasu, zwykle nie są powodem do zmartwień, jednak (ponownie: tak jak w przypadku ludzi), jeśli powtarzają się wyjątkowo często – co dwa dni, codziennie czy po każdym posiłku, to nie stanowią „uroku tej rasy”, tylko sygnał, że należy skonsultować się z weterynarzem lub zoodietetykiem.

Inne objawy wrażliwego psiego żołądka to biegunki, zaparcia, ból jelit po posiłkach, awersja do jedzenia (spożywanie pokarmu raz na 2-3 dni) czy nawracające wymioty. Karma bezzbożowa dla psa, który ma delikatny układ pokarmowy, jest dobrym wyborem ze względu na jej lekkostrawność. Zboża (zwłaszcza pszenica oraz kukurydza) trawią się ciężko i słabo przyswajają, dlatego mogą zalegać w układzie trawiennym. Niestrawione resztki zaś fermentują, prowadząc do wyżej wymienionych kłopotów.

 

Karma sucha dla psa PAKA ZWIERZAKA, dziczyzna, łosoś i słodkie ziemniaki, bezzbożowa

 

Karmy bezzbożowe dla psich alergików

Warto zaznaczyć, iż psy również mogą cierpieć na celiakię (nietolerancję glutenu), jednakże nie jest ona tak powszechna jak u ludzi. Jeśli jednak ta przypadłość się pojawia, to ze względu na konkretną mutację genetyczną. Zazwyczaj występuje ona wśród samojedów oraz seterów irlandzkich, czyli ras które są bardziej podatne na ten rodzaj uczulenia. Temat psich alergików dotyczy zwykle innych produktów żywnościowych, w tym drobiu czy wieprzowiny. Okazuje się jednak, że nawet jeśli twój pupil jest uczulony „tylko” na mięso ptaków, to karmy bezzbożowe dla psów mogą sprawdzić się również w jego przypadku. Dlaczego?

Psy cierpiące na alergie pokarmowe wykazują pewnego rodzaju nadwrażliwość układu pokarmowego – na konkretny składnik, który stanowi jednak podatność na inne kłopoty natury trawiennej. Karmy wysokozbożowe, nawet pozbawione tego określonego alergenu, mogą więc dodatkowo wywoływać reakcje alergiczne: świąd, zmiany skórne, problemy z wypróżnianiem.

 

Karma bezzbożowa dla psa MY LOVELY DOG, kaczka z batatami i pomarańczą

 

Karma dla psa bezzbożowa jest też dobrym wyborem dla zdrowych czworonogów. Wynika to z wysokiej jakości takich produktów oraz bardzo dobrych składów, które dostarczają dużą ilość białka, minerałów i witamin. Sprawdź naszą ofertę i wybierz pokarm bez zbóż dla swojego psiaka.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock