Gładkie i proste rozpuszczone włosy to fryzura uniwersalna i ponadczasowa. Pasuje do niemal każdego typu urody. Do tego nie wymaga układania. To jednak stylizacja, która, wbrew pozorom, wymaga sporej ilości pracy. Oczywiście, istnieją szczęśliwe posiadaczki idealnie prostych włosów — choć częściej, niż na naszej szerokości geograficznej, zdarza się to w krajach azjatyckich, których mieszkanki mają genetyczne predyspozycje do takich właśnie kosmyków.

 

Koloryzacja włosów

 

Prostownica vs prostowanie keratynowe — co jest lepszym rozwiązaniem?

Najczęściej wykorzystywanym sposobem prostowania włosów jest użycie prostownicy. To łatwe w obsłudze urządzenie, pomagające osiągnąć efekt idealnie prostych kosmyków w zaledwie kilka minut. Niestety, regularne zabiegi zazwyczaj skutkują zniszczeniem struktury włosa, zwiększeniem jego porowatości i wysuszeniem. To efekt wysokiej temperatury, jak również mechanicznego przeciągania kosmyków przez „prasę”. Wszystko to sprawia, że korzystanie z prostownicy zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem na dłuższą metę. Lepszym może okazać się prostowanie keratynowe. Ma ono przewagę nad prostownicą w przynajmniej kilku aspektach:

  • częstotliwość zabiegu — prostownicy trzeba używać codziennie, aby utrzymać pożądany efekt, natomiast keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem, przeprowadzanym raz na kilka tygodni lub nawet miesięcy,
  • wpływ na stan włosów — użycie prostownicy definitywnie ma negatywny wpływ na strukturę kosmyków. Prostowanie keratynowe, które polega na wtłaczaniu do włókien włosów ich naturalnego budulca – keratyny, wpływa korzystnie na stan włosów,
  • efekt po prostowaniu — z wykorzystaniem urządzenia włosy być może są idealnie proste, ale gładkie — już niekoniecznie. Często czuć ich suchość i porowatość. Tymczasem zastosowanie keratyny widocznie poprawia ich wygląd.

 

Kativa, Keratin & Argan Brazilian, Zestaw do keratynowego prostowania włosów

 

Prostowanie keratynowe — na czym polega?

Wykorzystywana do prostowania keratyna jest białkiem, które wnika w strukturę włosa i odbudowuje ubytki. Skutek? Proste, gładkie i łatwe w rozczesywaniu włosy. Efekt takiego zabiegu zachwyca jedwabistością — fryzura tworzy niekiedy wręcz efekt lustra, tak dobrze znany nam z reklam produktów kosmetycznych i najczęściej uznawany na nierealny.

 

Alfaparf, zestaw kosmetyków do keratynowego prostowania włosów

 

Keratynowe prostowanie włosów w domu — czy to dobry pomysł?

Wiele osób preferuje przeprowadzanie zabiegów tego rodzaju w salonach fryzjerskich. Słysząc o trwałym prostowaniu po raz pierwszy, nie sposób zresztą nie skojarzyć go z wyspecjalizowaną terapią, wymagającą profesjonalnych kosmetyków i urządzeń. W rzeczywistości jednak mało w tym prawdy. Owszem, zabieg keratynowy na włosy powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem odpowiednich specyfików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonać go w domu.

 

Encanto Do Brasil | Zestaw do keratynowego prostowania włosów

 

Prostowanie keratynowe włosów w domu — jak je przeprowadzić?

Zabieg keratynowy w domu przeprowadzisz tylko w przypadku, jeśli dysponujesz prostownicą, i to nie byle jaką — musi ona nagrzewać się co najmniej do 230 stopni Celsjusza. Warto zweryfikować parametry posiadanego sprzętu przed zakupem zestawu do keratynowego prostowania.

Co powinno wchodzić w skład zestawu?

  • szampon oczyszczający,
  • preparat z keratyną,
  • odżywka.

 

SZCZOTKA DO PROSTOWANIA KERATYNOWEGO CZARNA Top Shine

 

Prostowanie keratynowe w domu powinno przebiegać w następująco:

  1. oczyszczanie włosów specjalnym szamponem,
  2. nałożenie preparatu keratynowego na wilgotne kosmyki,
  3. wysuszenie włosów,
  4. wyprostowanie włosów w temperaturze 230 stopni,
  5. ponowne wymycie włosów po 30 minutach,
  6. nałożenie na włosy odżywki dołączonej do zestawu,
  7. wysuszenie włosów,
  8. ponowne prostowanie.

W przypadku zabiegu u fryzjera, kroków jest znacznie mniej. Przeprowadzając zabieg w domu, pamiętaj o trzymaniu się tej kolejności — w innym wypadku skuteczność prostowania może się obniżyć.

 

KATIVA, ANTI-FRIZZ, XSTRA SHINE SET Zestaw do keratynowego prostowania włosów, 1 szt.

 

Zabieg keratynowy na włosy — o czym pamiętać?

Jak widać, keratynowe prostowanie to dość czasochłonny proces, jednak jego efekty mogą naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednym bardzo ważnym kroku, którym należy poprzedzić cały zabieg. Przed zastosowaniem preparatu z keratyną należy przeprowadzić test na alergię. Może bowiem okazać się, że uczula cię on, co skutecznie uniemożliwi ten rodzaj prostowania.

Intensywny zapach preparatu może drażnić węch i śluzówki, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Należy pamiętać też o tym, by podczas nakładania unikać jego kontaktu ze skórą.

Efekt takiego prostowania utrzymuje się przynajmniej przez kilka tygodni. Wraz z kolejnymi myciami, keratyna wypłukuje się, a włosy powoli tracą początkową gładkość i zaczynają się podkręcać.

 

Prostownica do włosów REMINGTON

 

Zabieg keratynowy na włosy — możliwe skutki uboczne

Powszechnie uznaje się, że zabieg keratynowy jest korzystny dla włosów. O ile samo białko jest naturalnym elementem struktury włosa i jego zastosowanie jest dla niego korzystne, o tyle temperatura, którą wykorzystuje się do przeprowadzenia zabiegu — już nie. Dlatego warto stosować go z rozwagą, nie przesadzając z częstotliwością. W innym wypadku włosy mogą stać się suche i matowe, oraz zwiększyć swoją porowatość.

Więcej technik pielęgnacji włosów znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock