Każdy wynalazek przechodzi przez proces dopasowywania jego funkcjonalności do stale rozwijających się dokonań technologicznych. Telefony, telewizory czy lodówki — ich pierwowzory charakteryzowały się zupełnie innym od współczesnego, bardzo bazowym zestawem funkcji. Są jednak produkty, które od momentu powstania zmieniły się relatywnie niewiele, a w ich konstrukcji dokonano tylko nieznacznych zmian. Kawiarka na indukcję jest jednym z nich— choć jest dostosowana do współczesnych kuchenek indukcyjnych, zasada jej działania nie różni się znacznie od włoskiego pierwowzoru z lat 30. ubiegłego stulecia, przeznaczonego na kuchenki gazowe.

 

Kawiarki w Empiku

 

W jaki sposób działa kawiarka indukcyjna?

Trzy zasadnicze elementy nie tylko kawiarki na indukcję, ale także każdego tego rodzaju urządzenia są następujące:

  • Naczynie dolne, do którego nalewana jest woda,
  • Sitko, czyli specjalny pojemnik, w którym należy umieścić zmielone ziarna,
  • Naczynie górne z lejkiem, z którego wydobywa się gotowy napój.

Korzystanie z indukcyjnego zaparzacza do kawy opiera się na rozwiązaniu ciśnieniowym. Oznacza to, że gorąca woda jest wypychana z naczynia dolnego pod wpływem wysokiego ciśnienia, przedostaje się przez wypełniony kawą mieloną lejek, by ostatecznie wysączyć się przez specjalnie zaprojektowany, pionowy lejek do naczynia górnego. Schemat ten jest podobny do zasady działania zarówno kawiarki gazowej, jak i elektrycznej.

 

Kawiarka Bialetti

 

Różnica pomiędzy kawiarką indukcyjną a innymi rodzajami kawiarek

Zasadniczą różnicą konstrukcyjną pomiędzy indukcyjnym egzemplarzami tych urządzeń a ich bardziej tradycyjnymi odpowiednikami jest zastosowanie takiego rodzaju metalu, który generuje tzw. prądy wirowe pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego, generowanego przez kuchenkę indukcyjną.

Daje to pewne korzyści w kontekście codziennego korzystania z kawiarki. Przede wszystkim, przy parzeniu kawy na kuchence indukcyjnej (jak i przygotowywaniu innych napojów czy potraw) nagrzewaniu się ulega tylko i wyłącznie naczynie. Niweluje to kontakt kawiarki na indukcję z rozgrzanymi powierzchniami, co zapewnia bardzo wysoką żywotność urządzenia.

Warto podkreślić, że indukcyjny zaparzacz do kawy występuje na rynku przede wszystkim w odmianie wykonanej ze stali nierdzewnej. Jest to kolejne udogodnienie dla użytkownika, ponieważ stalowe artykuły kuchenne charakteryzują się wysoką odpornością na działanie detergentów. Dzięki temu stalowa kawiarka na indukcję, w przeciwieństwie do swoich aluminiowych odpowiedników, jest znacznie łatwiejsza w czyszczeniu i ogólnej konserwacji.

Czy zastosowanie metody indukcyjnej ma wpływ na smak przygotowywanej kawy?

Jest to popularne pytanie, stawiane najczęściej w bardziej ogólnikowej formie: potencjalni nabywcy kuchenek indukcyjnych zastanawiają się, czy wykorzystanie silnego pola elektromagnetycznego podczas gotowania jest w stanie pogorszyć smak potraw lub negatywnie wpłynąć na zdrowie. Odpowiedź jest jednoznaczna: kawiarka indukcyjna przygotowuje dokładnie tak samo smaczną kawę, jak jej gazowe lub elektryczne odpowiedniki.

Nie udowodniono negatywnego wpływu fal indukcyjnych ani na żywność, ani na stan zdrowia użytkowników.

 

Kawiarka Venus

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu indukcyjnego zaparzacza do kawy?

Jeśli zamierzasz kupić tego typu urządzenie, wybór będzie nieco łatwiejszy niż przy innych rodzajach kawiarek — przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość tych urządzeń wykonana jest ze stali nierdzewnej. Mimo to warto przed zakupem zastanowić się nad jednym z podstawowych parametrów każdej kawiarki, czyli jej pojemnością.

Pojemność kawiarki jest mierzona we włoskich jednostkach tz (lub jej anglojęzycznym odpowiedniku „cup”) i oznacza liczbę filiżanek, którą można zaserwować po jednym zaparzeniu urządzenia. 1 tz wynosi zwykle ok. 50 mililitrów kawy, a zakres pojemności dostępnych na rynku kawiarek rozpoczyna się od 1-2 tz, a kończy na ok. 18 tz. Dzięki tak szerokiemu wyborowi wśród dostępnych pojemności każdy wielbiciel kawy będzie mógł znaleźć taki egzemplarz, który z pewnością zaspokoi jego potrzeby.

 

Kawiarka Kitty

 

Jaka kawiarka na indukcję będzie najlepsza?

Przoduje wśród nich kultowa włoska marka Bialetti, która może poszczycić się wynalezieniem historycznych pierwowzorów tych urządzeń. Najciekawsze kawiarki na indukcję tej firmy to:

  • Seria Kitty, charakteryzująca się zróżnicowaną pojemnością w zależności od egzemplarza,
  • Seria Musa o smukłej estetyce wykonania, pasująca do każdej kuchni,
  • Dedykowany kuchenkom Indukcyjnym egzemplarz Moka Inducion z aluminiowym naczyniem dolnym i resztą urządzenia wyprodukowaną ze stali nierdzewnej.

 

Musa

 

Warto podkreślić, że kawiarki indukcyjne charakteryzują się dużą wszechstronnością — najczęściej można z nich korzystać nie tylko na płytach do indukcji, ale także kuchenkach elektrycznych oraz gazowych. Dzięki temu nawet po wielokrotnych remontach kuchni, sprawdzona kawiarka indukcyjna może nieprzerwanie przygotowywać aromatyczną kawę i służyć kawoszom przez wiele lat.

Sprawdź, jak świetnym dodatkiem do twojej kuchni będzie kawiarka na indukcję! Więcej artykułów o kawie, jedzeniu i nie tylko znajdziesz w pasji Gotuję.