Czym są karty Dragon Ball

Karty Dragon Ball to mówiąc najprościej kartoniki z wydrukowanymi podobiznami bohaterów z mangi i anime o tym samym tytule. Są to kolekcjonerskie karty, którymi w wielu przypadkach można też grać. Na rynku pojawiło się kilka serii bardziej czy mniej znanych wydań. Największymi wydawcami kart Dragon Ball są firmy Bandai oraz Panini. W zależności od wydania możemy wyróżnić dwa rodzaje kart.

 

karty dragon ball

 

Rodzaje kart Dragon Ball

Jednym rodzajem są karty kolekcjonerskie. Ich jedyną funkcją jest zajmowanie miejsca w kolekcji i uświetnianie jej piękną grafiką z postaciami ze świata Smoczych Kul. Można je kompletować w albumie oraz wymieniać się powtórkami z przyjaciółmi.

Drugim wariantem są natomiast karcianki, których główną rolą jest możliwość przeprowadzenia rozrywki. Te karty oczywiście także można kolekcjonować. Obecnie na sklepowych półkach znajdziemy karty kolekcjonerskie Dragon Ball Super oraz karciankę Dragon Ball Super Card Game. Obydwa produkty omawiamy poniżej.

 

Karty kolekcjonerskie Dragon Ball SCG: collector's selection vol.2 BANDAI

 

Gra karciana Dragon Ball SCG

Dragon Ball Super Card Game to karcianka, za wydanie której odpowiada firma Bandai. Stworzyli oni także gry karciane takie, jak Digimon czy One Piece. Reguły gry są dość proste.

Talia każdego z graczy zawiera od 51 do 61 kart. Dwóch graczy staje do pojedynku.

Karty podzielone są na sześć poszczególnych rodzajów. Celem jest pozbawienie przeciwnika wszystkich ośmiu punktów zdrowia. Dokonuje się tego poprzez turowe pojedynki bohaterów. Po przegranym pojedynku gracz, który stracił punkt zdrowia bierze dodatkową kartę, która może wspomóc go w kolejnej turze.

Przygodę z grą karcianą Dragon Ball Super Card Game najlepiej zacząć od talii startowej. W pudełku znajdziemy gotową do gry talię, instrukcję oraz papierową matę do gry, która w idealny sposób podpowiada które karty gdzie i jak zagrywać.

Taką talię można z czasem rozbudowywać egzemplarzami znalezionymi w boosterach z losowymi kartami. Należ dodać, że same grafiki na kartach wykonane są świetnie i zapewne niejeden fan serialu zbiera je z powodów czysto kolekcjonerskich.

 

Karty kolekcjonerskie Dragon Ball SCG: mythic booster display BANDAI

 

Karty kolekcjonerskie Dragon Ball

Zupełnie innym rodzajem kart są te wydawane przez Panini. Są one czysto kolekcjonerskimi produktami. Booster zawiera 5 losowych kart, z których jedna jest w wariancie holograficznym.

Same karty zaś są częściowo wykonane transparentnego plastikowego tworzywa. Przedstawiają postacie znane z serii Dragon Ball Super i zwyczajnie cieszą oko. Szkoda, że producent nie zaimplementował im chociaż najprostszej mechaniki punktowej, by móc rozgrywać za ich pomocą pojedynki inspirowane wydarzeniami z mangi lub serialu anime. Same karty robią jednak niesamowite wrażenie wizualne.

 

Dragon Ball Karty Kolekcjonerskie Booster 12 Kart Dragon Ball

 

Karty Dragon Ball z chipsów Chio

Warto wspomnieć także o szaleństwie kart kolekcjonerskich Dragon Ball w naszym kraju z początku lat zerowych obecnego stulecia. Karty kolekcjonerskie oraz karty do grania można było znaleźć w paczkach chipsów Chio.

Każda niewielkich rozmiarów karta przedstawiała innego bohatera tego niezwykle chętnie oglądanego anime. Popularność kart spowodowała wprowadzenie kilku kolejnych serii. Dziś karty te można znaleźć na internetowych aukcjach za całkiem konkretne sumki. Kto by pomyślał dwadzieścia lat temu, że trzymał w dłoniach tak cenne talie.


Zainteresował cię temat? Zajrzyj do pozostałych artykułów dotyczących uniwersum Dragon Ball:


Jak rozpocząć kolekcję kart Dragon Balla?

Każdy kolekcjoner chyba się zgodzi, że pieniądze wydane na gadżety związane z jego ukochanym hobby to dobrze wydane pieniądze. Nie inaczej sprawa ma się z Dragon Ballem. Chociaż możemy znaleźć całą masę gadżetów związanych ze Smoczymi Kulami, to karty kolekcjonerskie wydają się jedną z fajniejszych rzeczy. Odpowiedź więc jest prosta, trzeba się odważyć i kupić swój pierwszy zestaw kart.

 

Dragon Ball Super Legend of Son Goku Megazestaw  Startowy Panini S.p.A

 

Po więcej podobnych artykułów zapraszamy do działu Gram.

Zdjęcie w treści i okładka: Piotr Łajszczak