Opinia: zboża są niezdrowe dla zwierząt, karma bezzbożowa dla psa to jedyny słuszny wybór

MIT. Zboża, a więc pszenica, kukurydza, orkisz, owies czy ryż, same w sobie nie są niezdrowe dla psów. Przeciwnie, stanowią źródło cennych węglowodanów, jednej z grup składników odżywczych, których nie powinno zabraknąć w diecie tych czworonogów.

Na pierwszym miejscu w diecie każdego psa powinno być białko. Jednak poza proteinami zwierzak potrzebuje również tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Zboża stanowią dobre źródło „węgli”. Problemem wielu tanich karm marketowych jest nie sama kwestia dodawania ich do składu, a fakt, że jest ich zdecydowanie za dużo.

Zboża powinny stanowić maksymalnie 10-20% składu karmy, a te zbożowe zawierają ich często nawet ponad 80%. Jeśli jednak podaje się zwierzęciu karmę mokrą lub suchą, w której jest nie więcej niż wspomniane 10-20% pszenicy czy ryżu, to takie żywienie nie jest gorsze niż bezzbożowa karma dla psa.

brit care karma bezzbożowa

Opinia: psom alergikom zaleca się bezzbożowe karmy

FAKT. Zboża nie należą do grupy największych psich alergenów, ale mogą uczulać zwierzaki, które mają skłonności do alergii. Jeżeli więc twojemu pupilowi dokucza np. świąd lub inne problemy skórne po zjedzeniu mięsa z kury (częsty psi alergen), to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie będzie się czuł najlepiej także po zbożach. W takiej sytuacji bezzbożowa karma dla psa może być najprostszym sposobem na jego prawidłowe, zdrowe karmienie – pod warunkiem, że nie ma w składzie też mięsa, na które pies jest uczulony.

Opinia: bezzbożowa karma dla psa nie dostarcza zwierzakowi węglowodanów

MIT. Całkowity brak zboża nie oznacza, że karmy bezzbożowe dla psów są pozbawione węglowodanów. Po pierwsze: mięso również jest ich źródłem (choć w niewielkich ilościach), a po drugie: producenci takich pokarmów dla zwierząt wzbogacają składy karmy o warzywa oraz owoce. Zamiast pszenicy czy owsa będą się zatem pojawiać w niej ziemniaki, marchewka, szpinak, bataty czy pomarańcza – oczywiście w odpowiednich ilościach, które osiągają zwykle ok. 20% całości.

Opinia: karmy dla psów bezzbożowe są przeznaczone tylko pupilom z celiakią

ZARÓWNO FAKT, JAK I MIT. Mit, ponieważ nie została stworzona z myślą jedynie o nich – karmę bez zbóż mogą jeść wszystkie psy, zarówno czworonożni alergicy, jak i zdrowe psiaki. Fakt – celiakia, a więc nietolerancja glutenu, jest nie tylko ludzką przypadłością. Choć w przypadku psów występuje rzadziej niż np. uczulenie na drób, to jednak może mieć miejsce. Spożywanie bezzbożowej karmy przez psy z nietolerancją na gluten eliminuje problemy zdrowotne związane z tą przypadłością.

carnilove karma bezzbożowa

Opinia: karma bezzbożowa dla psa jest bardziej lekkostrawna od zbożowej

FAKT. Karmy wysokozbożowe są ciężkostrawne – psy z trudem przyswajają szczególnie pszenicę oraz kukurydzę. Karmiąc zwierzaka takim pokarmem, można zauważyć u niego problemy ze wzdęciami, gazy o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu, spowodowane fermentowaniem niestrawionych resztek, a nawet skręt żołądka, który jest  bardzo groźną, psią przypadłością. To dotyczy przede wszystkim granulek, które bowiem długo zalegają w brzuchu czworonoga i po zmieszaniu z wodą zaczynają pęcznieć, co może doprowadzić właśnie do „wywrócenia” żołądka.

Wysoka zawartość zbóż to zapychacz psiej diety, porównywalny do popcornu, jedzonego przez człowieka. Chociaż taką przekąską można się szybko najeść, to dość długo zalega w żołądku i na dodatek nie dostarcza organizmowi składników innych, niż węglowodany.

Opinia: sucha karma bezzbożowa dla psa jest gorsza od zbożowej karmy mokrej

MIT. Karma sucha, w hierarchii psiego żywienia, ma zdecydowanie niższą pozycję niż karma mokra, jest bowiem produktem mocno przetworzonym, w tym suszonym w bardzo wysokich temperaturach. Puszki, dostarczają z kolei zmielonego, ale jednak „prawdziwego” mięsa. Często można w nich nawet dojrzeć np. kawałki skóry.

Jednocześnie jednak pokarm pozbawiony zbóż ceni się w tej hierarchii wyżej od tego, który jest w nie bogaty. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że sucha karma bezzbożowa dla psa jest gorsza od wysokozbożowej karmy mokrej tylko dlatego, że jest w granulkach.

karma dla dorosłych psów empire bezzbożowa

Jak zatem karmić zwierzaka, by był zdrowy i dobrze się czuł? Pokarm suchy jest dobrze widziany w formie uzupełnienia psiej diety, jako dodatek. W niewielkich ilościach (ze względu na wysoką kaloryczność), może stanowić np. śniadanie, a mięso lub karma mokra – obiadokolację. Ważne, by zarówno puszki, jak i suchy pokarm miały dobre składy, czyli zawierały powyżej 60% mięsa i maksymalnie 10-20% zbóż.

Na temat popularnych wśród opiekunów karm bezzbożowych dla psów istnieje wiele opinii. Część z nich jest prawdziwa, część nie do końca. Jak się okazuje, karmy pozbawione całkowicie zbóż nie są jedyną właściwą formą karmienia pupili. Jeśli więc twój zwierzak nie wykazuje żadnych niepożądanych objawów po spożyciu takiej karmy, to nie musisz jej zmieniać. Pamiętaj jedynie, aby sprawdzać skład pokarmu i wybierać taki, który zawiera w składzie maksymalnie 20% zbóż.  

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com