14 filmów, które ubiegają się o europejskie Oscary 2005 - Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej - znalazło się w programie 21.Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Nagrody będą wręczane w grudniu w Berlinie. 21. WMFF wystartuje w najbliższy piątek i potrwa do 16 października. Przedsprzedaż biletów na poszczególne seanse jest prowadzona w salonie EMPiK Junior Megastore.
Filmy ubiegające się o Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej, ktore znalazły się w programie 21. WMFF
Adam and Paul/Adam i Paul
reż. Lenny Abrahamson, Irlandia 2004, 85 min.
Irlandzki Oscar 04 dla najlepszego reżysera.
Minimalistyczna baśń o dwójce bezbronnych, zagubionych dzieci, którym życie dawno wymknęło się spod kontroli. Adam i Paul - narkomani z Dublina.
Brodre/Brothers/Bracia
reż. Susanne Bier, Dania 2004, 110 min.
San Sebastian 04: Najlepszy Aktor (Ulrich Thomsen), Najlepsza Aktorka (Connie Nielsen); Bodil Award 05: Najlepsza Aktorka (Connie Nielsen ); Sundance 05 - Nagroda Publiczności.
Duński żołnierz zaginął podczas misji pokojowej w Afganistanie. Niewiarygodnie traumatyczne przeżycie odbija się na życiu całej jego rodziny. Największy hit kasowy 2004 roku w Danii.
Caché/Hidden/Ukryte
reż. Michael Haneke, Francja/Austria 2005, 117 min.
Trzy nagrody w Cannes: Najlepszy Reżyser, nagoda FIPRESCI, Nagroda Jury Ekumenicznego.
Najnowszy film Michaela Haneke. W rolach głównych Juliette Binoche i Daniel Auteuil.
De battre mon coeur s'est arreté/The Beat That My Heart Skipped/W rytmie serca
reż. Jacques Audiard, Francja 2005, 107 min.
Berlin 05: Nagroda za najlepszą muzykę. Oparty na kultowych Palcach Jamesa Tobacka z lat 70. film łączy dwa niezwykle odmienne światy - podejrzany światek handlu nieruchomościami oraz scenę muzyki klasycznej.
Gaseirneba Kharabakhshi/A Trip to Kharabakh Wyprawa do Karabachu
reż. Levan Tutberidze, Gruzja 2005, 105 min.
Levan Tutberidze jest założycielem pierwszego niezależnego gruzińskiego studia filmowego "AISI". Tbilisi, początek lat 90., wojna domowa, grupa przyjaciół i narkotyki - wolność i ucieczka od trudnej rzeczywistości.
Hawaii, Oslo/Hawaje, Oslo
reż. Erik Poppe, Norwegia 2004, 125 min.
Opowieść okrzyknięta najlepszą od lat norweską fabułą. Losy kilkorga bohaterów nieświadomie splatają się podczas najgorętszego dnia roku w Oslo.
Kod amidze Idriza/Days and Hours/Dni i godziny
reż. Pjer Žalica, Bośnia-Hercegowina 2004, 96 min.
Producent: Ademir Kenovic. Osadzony w realiach dzisiejszego Sarajewa, przesycony czarnym humorem film o wojnie bez pokazywania i mówienia o niej.
Moartea Domnului Lazarescu/The Death of Mister Lazarescu/Śmierć pana Lazarescu
reż. Cristi Puiu, Rumunia, 153 min.
Debiut fabularny Cristi Puiu (uwaga na tego reżysera!) Marfa si Banii prezentowany był podczas WMFF 01. Rumuński emeryt wzywa pewnej nocy karetkę i wyjeżdża w swoją ostatnią podróż. Film nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes 2005.
Nie wracaj w te strony/Don't Come Knocking
reż. Wim Wenders, Niemcy/USA 2005, 122 min.
Występują: Sam Shepard (współautor scenariusza), Jessica Lange, Tim Roth, Gabriel Mann, Sarah Polley, Fairuza Balk. Najnowszy film Wima Wendersa. Podstarzały gwiazdor westernów dowiaduje się przypadkiem, że być może ma dorosłe już dziecko. Wyrusza na poszukiwanie dziecka i sensu życia.
Odgrobadogroba/Gravehopping/Od pogrzebu do pogrzebu
reż. Jan Cvitkovič, Słowenia/Chorwacja 2005, 103 min.
Premiera: San Sebastian 05 (nagroda Zabeltegi).
W słoweńskim regionie Karst mieszka mężczyzna, który swój talent pisarski realizuje tworząc mowy pogrzebowe.
Paha maa/Frozen Land/Kraina mrozu
reż. Aku Louhimies, Finlandia 2005, 132 min.
Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Göteborgu 05.
Mocny, dynamiczny, a zarazem realistyczny obraz współczesnej Finlandii widziany okiem Aku Louhimiesa - jednego z najbardziej utalentowanych fińskich reżyserów młodego pokolenia.
Sa som i himmelen/As It Is In Heaven/Jak w niebie
reż. Kay Pollak, Szwecja 2004, 130 min.
Światowej sławy dyrygent rezygnuje z kariery i wraca do rodzinnej wioski, żeby prowadzić chór kościelny. Szwedzki kandydat do tegorocznego Oscara, który odniósł wielki sukces komercyjny. Film o dużych szansach na wersję hollywoodzką.
San zimske noći/Midwinter Night's Dream/Sen nocy zimowej
reż. Goran Paskaljević, Serbia i Czarnogóra 2005, 95 min.
Specjalna nagroda Jury na festiwalu w San Sebastian 2004. W roli głównej Lazar Ristovski. Pozornie prosta opowieść o współczuciu pomiędzy trojgiem samotnych, nieszczęśliwych ludzi, autorstwa znanego serbskiego reżysera Gorana Paskaljevića.
Sluneční stát/The City of the Sun/Miasto słońca
reż. Martin Šulík, Czechy/Słowacja 2005, 95 min.
Premiera: Karlowe Wary 05. Robotnicy z Ostrawy stracili pracę, ale nie zamierzają się poddać. Błyskotliwa komedia Martina Šulíka.
Pokazy festiwalowe będą się odbywały w kinach RELAX, LUNA (2 sale), SILVER SCREEN (2 sale), KULTURA i REJS. Przedsprzedaż biletów (na dni następne) jest prowadzona w salonie EMPiK Megastore Junior (Ściana Wschodnia), ul. Marszałkowska 116/122, II piętro. W przedsprzedaży rezerwuje się bilety na wybrane seanse. Bilety na dany dzień są do nabycia w kinach festiwalowych. Bilety na pokazy o godz.9.00, 11.00, i 13.30 kosztują 10 zł, na seanse o godz. 16.00, 18.30 i 21.00 - 15 zł.
Filmy w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami będzie można oglądać w sali 4 kina Silver Sreen, przy ul. Puławskiej.
M.W.

Aktualności
Kandydaci do europejskich Oscarów w Warszawie
14 filmów, które ubiegają się o europejskie Oscary 2005 - Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej - znalazło się w programie 21.Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Komentarze (0)