Planer dla ucznia – dlaczego jest taki ważny?

W dzisiejszych czasach duża część uczniów ma naprawdę mocno wypełniony grafik – niezależnie, czy mówimy o podstawówkowiczach, czy licealistach. Oprócz lekcji w szkole uczęszczają także na kółka naukowe czy dodatkowe zajęcia – sportowe, językowe lub plastyczne. Do tego dochodzą obowiązki, prace domowe czy sprawdziany, do których trzeba się przygotować.

Kalendarze szkolne

Rozwijanie własnych zainteresowań może dawać ogromną radość, ale natłok rozmaitych zajęć w ciągu dnia sprawia, że łatwo się w tym wszystkim pogubić – także nam, dorosłym. Dobry kalendarz szkolny stanowi nieocenioną pomoc w manewrowaniu między lekcjami, pozaszkolnymi obowiązkami a czasem wolnym. Dostępne obecnie kalendarze dla uczniów to świetnie przemyślane akcesoria łączące w sobie funkcje notatnika i planera z rozpiskami dziennymi, tygodniowymi czy miesięcznymi.

Tego typu gadżet naprawdę ułatwia życie w szkole. Systematyczne prowadzenie notatek i sprawdzanie planów daje kontrolę nad zbliżającymi się zadaniami i poczucie spokoju – uczeń wie, co go czeka, o niczym nie zapomni i do najtrudniejszego zadania może przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Do tego wszystkie ważne informacje pozostają zebrane w jednym miejscu (nie rozsiane np. na smartfonie), gdzie w każdej chwili można zajrzeć i mieć pewność, że wiemy o wszystkim.

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając idealny kalendarz szkolny na nowy rok?

kalendarz empik


Sprawdź też nasze inne teksty dotyczące powrotu do szkoły:


Jaki kalendarz wybrać?

Przede wszystkim planer dla ucznia musi być maksymalnie wygodny w codziennym użytkowaniu i stanowić realne wsparcie. Stawiajmy na egzemplarze, które wyposażono w mądre rozwiązania ułatwiające planowanie: przekładki wydzielające miesiące/tygodnie, osobne miejsca na notatki czy roczne kalendarium do zaznaczania najważniejszych dni. Przydadzą się także osobne miejsca na plan lekcji czy dane adresowe. Zwróćmy uwagę na detale: grzbiet w spirali lub perforacje mogą być pomocne, gdy np. chcemy wyrwać kartę z ważną notatką i powiesić na tablicy korkowej w pokoju ucznia, a tasiemka służąca za zakładkę sprawi, że nie trzeba będzie za każdym razem kartkować w poszukiwaniu dzisiejszego dnia.

kalendarz unicorn magic

W przypadku kalendarza szkolnego bardzo ważna jest też jakość wykonania – w końcu uczeń będzie z niego korzystał codziennie, przez cały rok szkolny. Warto wybierać planery od dobrych producentów (np. wydawnictwa Oxford czy propozycje ze szkolnej kolekcji Empiku) – mają wytrzymałą okładkę i wysokiej jakości papier.

kalendarz bee happy

Jeszcze jedna istotna sprawa – kalendarz na rok szkolny po prostu musi się podobać jego użytkownikowi. W końcu ma zachęcać do codziennego korzystania z niego. Skonsultujmy temat z uczniem, dobierzmy wersje, która na pewno trafi w jego gust. Twoje dziecko kocha pastelowe barwy i bajkowe klimaty? Wybierz kalendarz z serii UNICORN MAGIC. A może woli motywy zwierzęce i bardziej stonowane kolory?  W takim przypadku lepiej sprawdzi się kalendarz BEE HAPPY. Dobrym pomysłem może być również wybór planera z ukochanymi bohaterami, jak Muminki, Mały Książe albo Kot Simona – na pewno ucieszy młodych fanów.

kalendarz muminki

Kalendarz na nowy rok szkolny – inne opcje

Nie tylko uczniowie podstawówek i szkół średnich mogą przebierać w ofercie kalendarzy szkolnych. Podobne rozwiązanie świetnie sprawdzi się także w przypadku studentów – dla nich przygotowano specjalne kalendarze akademickie. To dobra alternatywa dla zwykłego kalendarza: planer został podzielony według roku akademickiego oraz pozwala na wygodne ułożenie sobie planu zajęć czy oznaczenie w kalendarium terminów sesji. W tym przypadku możemy spodziewać się bardziej stonowanych kolorów i designu przypominającego zwykły, poręczny notes.

kalendarz akademicki

Również nauczyciele znajdą opcję zaprojektowaną z myślą o ich potrzebach. Kalendarz nauczyciela nie jest zwykłą kopią wersji dla uczniów: to dobrze przemyślany planer, który ułatwi zarządzanie listą zadań do przygotowania, dyżurami, zebraniami z rodzicami, dniami wolnymi od nauki czy ocenami uczniów. Osobne rubryki ułatwią zachowanie przejrzystego planu w szkolnym chaosie.

kalendarz nauczyciela empik

W każdym z powyższych przypadków dobrym dodatkiem obok kalendarza szkolnego może okazać się klasyczny kalendarz biurkowy. Wystarczy ustawić go na blacie domowego biurka i zaznaczyć w nim najważniejsze terminy – pozostaną stale w zasięgu wzroku, więc na pewno nie uciekną z pamięci. Duża część kalendarzy biurkowych wyposażona została np. w dodatkowe kartki samoprzylepne – to świetna opcja dla kącika do nauki!

Pełną ofertę związaną z powrotem do szkoły znajdziecie na naszej stronie Back to school. Po więcej artykułów zajrzyjcie na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com