Dzień Kobiet w mediach co roku wygląda mniej więcej tak samo: w serwisach informacyjnych kolejki do kwiaciarni i zdezorientowani mężczyźni atakowani przez reporterów w centrach handlowych, wypytywani o zakupione z tej okazji prezenty oraz nieśmiertelna melodia o PRL-owskich goździkach i rajstopach. Justyna Kopińska, dziennikarka „Dużego Formatu”, laureatka „europejskiego Pulitzera” czyli European Press Prize, spogląda na figurę kobiety – w polskiej kulturze, tradycji, społeczeństwie – w zupełnie inny, „niewygodny” sposób. Dziś premierę ma nowy zbiór jej opowiadań pt. „Z nienawiści do kobiet”.

 

Justyna Kopińska jest jedną z najlepszych polskich dziennikarek – nie boi się dotykać tematów trudnych, niewygodnych, a czasem i niebezpiecznych, a zło, jego przyczyny i zawiłości są tematem jej pracy od lat. Spotyka się z przestępcami skazanymi za brutalne zbrodnie, chcąc poznać i zrozumieć ich motywy. Niejednokrotnie naraża się na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Opisywanie przez nią historie przede wszystkim punktują niedostatki, bezduszność i – niejednokrotnie - absurdy rodzimego wymiaru sprawiedliwości. Ważnym elementem w reportażach Kopińskiej jest również społeczna znieczulica, ochrona i usprawiedliwianie sprawców, a nawet cicha aprobata dla ich czynów.

 

Wstrząsająca historia siostry Bernadetty zostanie sfilmowana

Justyna Kopińska jest autorką najczęściej czytanego w ostatnich latach polskiego reportażu, „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, czyli wstrząsającej opowieści o tym, co działo się przez ponad trzydzieści lat w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Siostra Bernadetta, czyli Agnieszka F., odpowiedzialna była za wymyślny system okrutnych kar stosowanych wobec podopiecznych. Przyzwalała również na przemoc fizyczną i seksualną między wychowankami.

Kopińska napisała scenariusz filmu, który wyreżyseruje Borys Lankosz. Dziennikarka potwierdziła niedawno, że w postać siostry wcieli się Agata Buzek.

O tym, jak nienawidzi się kobiet

W najnowszej książce dziennikarki „Z nienawiści do kobiet”, znajdą się reportaże publikowane wcześniej na łamach „Dużego Formatu”, a także dwa premierowe. Jeden z nich to opowieść syna Violetty Villas, Krzysztofa Gospodarka i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego odnosząca międzynarodowe sukcesy i niesamowicie utalentowana artystka nie poradziła sobie ze sławą i odeszła w samotności. Tytułowy reportaż to z kolei zatrważający dowód na to, jak bardzo polska armia nie radzi sobie z problemem molestowania, tuszując wszelkie doniesienia o skandalicznym zachowaniu oficerów.

Bolesny, ale potrzebny otaczającej rzeczywistości

Co łączy wszystkie te opowieści? Przede wszystkim bolesne, dominujące przeświadczenie o nieskuteczności naszego wymiaru sprawiedliwości, swoista bezduszność sędziów i bezradność instytucji powołanych do stania na straży prawa i obrony najsłabszych. Kopińska w brutalny, ale przede wszystkim szczery sposób pokazuje, jak gorzkie jest w naszej rzeczywistości powiedzenie, że „Dzień Kobiet powinien trwać przez cały rok”. Dziennikarka, podobnie jak w poprzednich publikacjach, zarówno książkowych („Polska odwraca oczy”), jak i na łamach prasy, posługuje się językiem niezwykle precyzyjnym, wwiercającym się w świadomość odbiorcy i kreślącym w jego głowie ponury, ale jakże prawdziwy obraz świata. Obraz niewygodny i bolesny, jednak konieczny do ciągłego, ustawicznego wręcz pokazywania. Obraz, od którego nie powinniśmy odwracać oczu.

 

Wszystkich zainteresowanych dziennikarstwem Justyny Kopińskiej zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki „Z nienawiści do kobiet”. Wydarzenie odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00 w warszawskim Juniorze, a rozmowę poprowadzi Łukasz Orbitowski. Szczegóły TUTAJ.