Młodzieżowa seria, rodem z Poznania, którą pokochały miliony czytelników
Cykl Jeżycjady zapoczątkowała w 1977 r. „Szósta klepka”, a kolejne tomy to: „Kłamczucha”, „Kwiat kalafiora”, „Ida sierpniowa”, „Opium w rosole”, „Brulion Bebe B.”, „Noelka”, „Pulpecja”, „Dziecko piątku”, „Nutria i Nerwus”, „Córka Robrojka”, I„mieniny”, „Tygrys i Róża”, „Kalamburka”, „Język Trolli, „Żaba”, „Czarna polewka”, „Sprężyna”, „McDusia”, „Wnuczka do orzechów”, „Feblik” i „Ciotka Zgryzotka” (Bestseller Empiku 2018).
Szósta klepka. Jeżycjada. Tom 1
Ze względu na swą wartość edukacyjną i wrażliwość obserwacji życia, książki Małgorzaty Musierowicz szybko zostały wprowadzone na listę lektur w programie szkół podstawowych i gimnazjów. Powieści zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. na japoński, czeski, szwedzki, wietnamski, węgierski, niemiecki i słoweński. Stały się także podstawą adaptacji filmowych. Fenomen serii potwierdza bogata bibliografia opracowań krytycznych, dyskusje toczone na łamach pism literackich, liczba stron internetowych i blogów, prowadzonych przez miłośników sagi. Do grona wielbicieli Jeżycjady należeli m.in. Czesław Miłosz i Zbigniew Raszewski.
Jeżycjada stanowi dziś już nie tylko fenomen literacki, lecz także kulturowy i socjologiczny. Sukces kolejnych części udowadnia, że twórczość Małgorzaty Musierowicz jest wciąż aktualna. Czytelnicy pokochali serię przede wszystkim za popularyzację wartości rodzinnych i międzypokoleniowych. Autorka w sposób wiarygodny i pełen inteligentnego humoru opisuje realia życia polskiej rodziny na przestrzeni kilku dekad, jej tradycje domowe, narodowe i patriotyczne, więzi rodzinno-przyjacielskie i emocjonalne.
Małgorzata Musierowicz ciągle na czasie
Autorka jest laureatką wielu prestiżowych polskich i zagranicznych nagród literackich, min. Nagrody Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom" za całokształt twórczości w 2010 r., nagrody „Guliwer w krainie Liliputów" przyznanej przez czasopismo o książce dla dziecka „Guliwer" w 2012 r. oraz nagrody za całokształt twórczości, którą uhonorowała pisarkę Polska Sekcja IBBY w 2008 r.
W 2019 roku ukazało się specjalne wydanie wszystkich powieści pisarki, które już przed publikacją stało się obiektem żywych dyskusji wszystkich fanów. Było to przedsięwzięcie unikalne na polskim rynku wydawniczym: pokaźny box zawiera 22 tomy serii, a także gadżety: pocztówkę z odręcznym autografem, torbę i zakładkę.
Jak się okazało, komplet idealnie wpisał się w oczekiwania czytelników i doskonale sprawdził się jako prezent na wyjątkowe okazje takie jak Dzień Matki i Dzień Kobiet. Obdarowane czytelniczki świętowały z Jeżycjadą także rocznice ślubu czy urodziny. Seria znów okazała się literackim mostem między pokoleniami i dowodem na to, że dobra literatura nie ma terminu ważności.
Obecnie wielbiciele Borejków czekają na 23 tom serii. „Chucherko”, nad którym autora nieprzerwanie pracuje.
Ciekawostki o serii:
-
Profesor Zbigniew Raszewski żartobliwie nazywał Małgorzatę Musierowicz „Homerem Jeżyc” Urodzony w Poznaniu, dobrze znał sławną dzielnicę i żywił do niej niezwykły sentyment. Zachwycony szczegółowością, z jaką autorka przedstawia topografię Poznania i Jeżyc, pisał:
„Zgadzają się numery i trasy tramwajów. Jeśli ktoś mieszka na Roosevelta, może go budzić buczenie elektrycznych pociągów. Dzielnicowe kino rzeczywiście nazywa się Bałtyk. Niemal cała młodzież występująca w poszczególnych tomach chodzi do liceum, które nie jest wprawdzie wymienione z nazwy, z łatwością jednak może być zidentyfikowane jako liceum im. Marcinkowskiego, przez młodzież zwane >>Marcinkiem<< ." - Jedynym wydawcą Jeżycjady jest łódzkie wydawnictwo Akapit Press
- Tylko w latach 2015-2019 ilość sprzedanych egzemplarzy „Jeżycjady” przekroczyła
550 000 sztuk.
- Od 2016 roku odbywa się popularna akcja Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Co rok do wydawcy napływają zgłoszenia ze szkół, bibliotek i instytucji kulturalnych z całej Polski, a nawet świata m.in.: Hiszpanii, Irlandii, Kanady i Australii. Organizowane są konkursy, happeningi, inscenizacje teatralne. Wśród czytających znaleźli się uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, burmistrzowie miast, dziennikarze i aktorzy, m.in. Joanna Jabłczyńska.
- Obecnie trwa czwarta edycja akcji, która w tym roku przeniosła się do sieci. Kreatywność fanów nie na granic! Powstają webinaria, filmy z recenzjami, a także minisłuchowiska. Jeżycjada ciągle łączy odbiorców w każdym wieku i wciąż zaskakuje!
Książki Małgorzaty Musierowicz znajdziecie na empik.com i w salonach, a także podczas Wirtualnych Targów Książki.
Która z pozycji Jeżycjady przypadła wam najbardziej do gustu?
Komentarze (0)