Chopin na jazzowo, maraton pianistyczny oraz spektakle teatralne, baletowe i projekcje filmów to jedne z atrakcji dorocznych „Chopinianów”, które odbędą się od 27 do 31 lipca w Warszawie. Festiwal chopinowski uświetnią swoim udziałem m.in. : Bogdan Hołownia, Joanna Trzepiecińska, Marian Opania i Andrzej Poniedzielski.

Dni Fryderyka Chopina w Warszawie na stałe wpisały się już w kalendarz najbardziej znanych letnich imprez w Polsce. Festiwal „Chopiniana” popularyzuje życie i twórczość tego najwybitniejszego polskiego kompozytora. Kolejne edycje imprezy utrwalają wizerunek Chopina jako człowieka i twórcy nierozłącznie związanego z Warszawą. Specyfiką „Chopinianów” jest również poszukiwanie nowatorskich form przedstawiania muzyki Fryderyka Chopina.

Goście imprezy stykają się nie tylko z tradycyjnymi recitalami fortepianowymi. "Chopiniana" to festiwal wielu sztuk. Obok koncertów kameralnych i symfonicznych odbywają się projekcje filmowe, spektakle teatralne i baletowe, koncerty muzyki inspirowanej twórczością Chopina - na przykład „Chopin na jazzowo”, lub w interpretacji na nietypowe instrumenty, jak choćby bajan - rosyjską odmianę akordeonu koncertowego. Odbył się także pokaz mody nawiązującej do ubiorów z epoki, ilustrowany miksowaną muzyką, między innymi Chopina.

W kolejnych edycjach festiwalu wzięło udział wiele znanych postaci świata muzycznego z Polski i z zagranicy, i to nie tylko gwiazd muzyki klasycznej, ale także rozrywkowej. Chopiniana zaszczycili swoją obecnością m.in.: Agnieszka Duczmal wraz z Orkiestrą Kameralną Amadeus, Ingrid Fliter, Kevin Kenner, Adam Makowicz, Lora Szafran, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Piotr Paleczny, Piotr Machalica, Katarzyna Groniec, Joanna Trzepiecińska, Bogdan Hołownia oraz wielu młodych artystów, znanych zespołów i orkiestr.

Tradycją Chopinianów są występy w miejscach związanych z życiem i twórczością kompozytora. Można więc posłuchać koncertów w bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Chopina, w Belwederze - tam jako młody kompozytor grał przed Wielkim Księciem Konstantym. W programie festiwalu są także kościół ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu - miejsce, w którym Chopin grał na organach podczas specjalnych przedpołudniowych mszy św. dla uczniów i studentów oraz kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy, gdzie wykonywał utwory na eolomelodykonie. Ostatni, finałowy koncert - tradycyjny „Maraton pianistyczny” - odbywa się w Łazienkach Królewskich, pod pomnikiem kompozytora – najbardziej znanym polskim miejscu koncertów chopinowskich.

MCKIS/Kulturalna Warszawa/I.J.