Ziemiomorze, filmowa adaptacja klasycznego cyklu fantasy Ursuli Le Guin, trafi 18 maja do polskich kin. Pełnometrażowa animacja w reżyserii Gora Miyazakiego została zrealiozwana w japońskim studiu Ghibli. Producentem Ziemiomorza jest Toshio Suzuki, który ma na koncie takie filmy jak Księżniczka Mononoke oraz Ruchomy zamek Hauru.

O fabule ekranizacji cyklu Le Guin

Nad Archipelagiem zaczynają pojawiać się smoki, pilnujące zachodnich brzegów Ziemiomorza. Dla ludzi są to oznaki nadchodzącej katastrofy. Wkrótce potem usychają plony, padają zwierzęta - świat zdaje się tracić równowagę. Arcymag Ged wyrusza w poszukiwaniu źródła rozbudzonego zła. Na swojej drodze spotyka księcia Arrena - uciekiniera z królestwa Enlad. Młodzieniec nosi w sobie mroczny sekret, na krok nie odstępuje go tajemniczy cień.

Wędrowcy przybywają do miasta Hort, gdzie ludźmi handluje się równie często jak podrabianymi produktami, a narkotyki są powszechnie dostępne. Miejsce to tętni życiem, ale pozbawione wyrazu twarze mieszkańców zdradzają poczucie bezsensu. W czasie wycieczki po mieście Arren ratuje z rąk handlarzy małą dziewczynkę - Therru. Mimo strachu, jaki budzi w niej ponury książę, dziewczynka powoli otwiera przed nim swoje serce.

Sprawcą niepokoju, jaki zapanował w Ziemiomorzu okazuje się być Cob, wielki czarnoksiężnik pokonany kiedyś przez Geda. Wiedziony pragnieniem zemsty, Cob otwiera przejście między światami żywych i zmarłych.

Literacki oryginał
Ziemiomorze  Ursuli K. Le Guin to dla gatunku dzieło już kanoniczne, klasyka, która w większości wszelkiego rodzaju rankingów fantasy zajmuje drugie - zaraz po Władcy pierścieni - miejsce. Andrzej Sapkowski przyznaje to w swoim kompendium wiedzy o literaturze fantasy Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Ziemiomorze to świat pełen wysp, magii, smoków i czarnoksiężników. Jest to kraina pełna tajemnic, gdzie najważniejszą rzeczą jest równowaga w świecie. Autorka cyklu Ziemiomorze, posługując się pozornie tym samym materiałem co wszyscy, stworzyła zupełnie nową jakość. Okazało się, że refleksja filozoficzna, uniwersalne obserwacje o człowieku, jego potędze i ograniczeniach, wyborach i uwarunkowaniach mogą być czymś nie mniej atrakcyjnym od przygód osiłków z mieczami, którzy pozostawiają za sobą zwały trupów i znikomą ilość myśli. 

Literacki cykl Ziemiomorze składa się z sześciu książek:
Czarnoksiężnik z Archipelagu - cz. I
Grobowce Atuanu - cz. II
Najdalszy brzeg - cz. III
Opowieści z Ziemiomorza - uzupełnienie cyklu
Tehanu - cz. IV
Inny wiatr - cz. V (ostatnia)

Film Miyazakiego jest kolejną, po ekranizacji Roberta Liebermana, adaptacją opowieści Le Guin na język obrazu.

Monolith Films/M.W.