Ze względu na zmienne warunki w Polsce zazieleniamy przede wszystkim wnętrza, a nie balkony czy tarasy. Stała temperatura pozwala na uprawę ciepłolubnych, całorocznych, roślin pochodzących z rejonów tropikalnych. Z kolei u nas na zewnątrz takie gatunki niestety nie przetrwają ze względu na dużą amplitudę temperatur,: zimą mróz i wiatr, a altem– w niektórych przypadkach – ekspozycję na zbyt intensywne światło słoneczne. Nie znaczy to, że balkon musi pozostać smutny i pozbawiony kolorów. Istnieją gatunki, które bez problemu radzą sobie z trudniejszymi warunkami przez cały rok – i wcale nie są to tylko iglaki!

cis pospolity balkon zimowy shutterstock

Zacznijmy jednak właśnie od nich. Iglaki stanowią bowiem świetną bazę do zazieleniania zimowego balkonu, którą warto uzupełnić o bardziej odporne rośliny liściaste. Możesz też ograniczyć się tylko do nich – różnorodność gatunków o wielu odcieniach i kształtach sprawia, że łatwo osiągniesz piękny efekt.

Dom i ogród: Doniczki i osłonki

Iglaki na balkon – jakie wybrać?

Całoroczne rośliny iglaste nigdy nie tracą swojego koloru i są w stanie przetrwać nawet ekstremalnie niskie temperatury bez żadnego uszczerbku. Do tego, w większości przypadków nie wymagają intensywnej opieki. Jakie iglaki wybrać na zimowy balkon? Oprócz preferencji estetycznych znaczenie mają również warunki panujące na twoim balkonie. Niektóre iglaki lubią bowiem słońce i potrzebują go dość dużych dawkach, inne natomiast preferują cień. Rośliny na szczęście podpowiadają swoje preferencje za pośrednictwem ubarwienia! Im jaśniejszy i cieplejszy odcień igieł, tym więcej słońca łakną drzewa.

Na słoneczny balkon polecamy różne odmiany modrzewi, tui i sosen. W przypadku zacienionych balkonów wybór jest nieco bardziej ograniczony. W cieniu dobrze rozwija się cis pospolity, a także cis pośredni. Również mikrobiota syberyjska, dostępna w różnych, efektownych odmianach, poradzi sobie w cieniu.

Rośliny zimowe na balkon – pomysły

Iglaki to najłatwiejsze rozwiązanie ze względu na ich odporność na zmienne warunki środowiskowe. Nie znaczy to jednak, że żadna roślina liściasta nie przetrwa na zimowym balkonie. Są gatunki, które dobrze znoszą niskie temperatury czy intensywny wiatr. Większość z nich może mieć tendencje do przemarzania, ale wystarczy dobrze wyizolować donice, by temu zapobiec. Jest to bardzo proste – wystarczy przed umieszczeniem ziemi i rośliny w donicy wyłożyć ją styropianem.

Doniczki cylindryczne KETER, zestaw, brązowe, 3 szt.

Taka izolacja cieplna w większości przypadków powinna wystarczyć! Również słomiane czy wykonane z trawy morskiej osłonki mogą wspomóc izolację, a przy okazji pięknie ozdobić roślinę. Jakie rośliny na balkon sprawdzą się najlepiej na zimę?

Bluszcz – wytrzymały gatunek piękny przez cały rok

Bluszcz to roślina pnąca odporna na niskie temperatury. Lubi cień, dlatego można uprawiać je również na balkonach pozbawionych bezpośredniego dostępu do słońca. Z wykorzystaniem bluszczu możesz stworzyć zieloną ścianę. Warto wykorzystać w tym celu pergole lub kratki, stanowiące dla niego podpory. Bluszcz jest odporny na zmienne warunki i dość mało pije – zimą wystarczy podlewać go raz na tydzień. Lubi wapienne i próchniczne gleby. W kontekście zapotrzebowania na słońce sprawdza się podobna zasada, jak przy iglakach – im jaśniejsze i bardziej kolorowe liście, tym więcej promieni słonecznych potrzebuje bluszcz.

Podwyższona donica z treliażem i systemem podlewania, antracyt

Golteria – zimozielona roślina mieniąca się feerią barw

Jeśli nie chcesz ograniczać się do zieleni na balkonie ta krzewinka, zmieniająca kolory wraz z porami roku, sprawdzi się idealnie. Jej ciemnozielone liście zimą przybierają kolor purpury.

Golteria jakie rośliny na balkon zimą Shutterstock

Czerwone jagody dodają jej dodatkowego uroku. Golteria jest mrozoodporna, dlatego nie musisz izolować jej doniczki. Wystarczy dobrać dla niej odpowiednią ziemię o niskim pH (ta przeznaczona dla rododendronów sprawdzi się idealnie).

Doniczka ogrodowa żaba 31x27x25,5cm Saska Garden

Berberys – mrozoodporny krzew o różnych odmianach

Spektrum odcieni berberysów jest bardzo szerokie – od złotych zieleni po intensywne czerwienie. Odcień liści zmienia się w zależności od sezonu. Krzewy można uprawiać w doniczkach bez obaw o przemarznięcie nawet w ekstremalnie niskich temperaturach, dzięki czemu są to świetne rośliny zimowe na balkon. Są łatwe w uprawie i formowaniu. Berberys poradzi sobie w każdej glebie, choć najbardziej lubi te lekkie i próchniczne. Nie trzeba ich często podlewać – w przypadku dorosłych krzewów, wystarczy raz na kilka tygodni.

Donica duża Easy Grow, antracytowa, 49,3x114x7 cm, 120 l

Z wykorzystaniem tych roślin stworzysz piękny zimowy ogród na balkonie! Latem dołączyć mogą do nich inne, bardziej wymagające gatunki, które zimują we wnętrzu.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród!

Zdjęcia – źródło: Shutterstock