Jakie podłoże dla chomika?

Życie chomików toczy się głównie pod ziemią, która jest dla nich schronieniem. Dlatego ważne jest, żeby podłoże dla chomika umożliwiało mu kopanie tuneli i schowanie się w nim. Ściółka powinna być delikatna, aby nie ranić łapek, oraz nietoksyczna.

 

Podłoża i trociny

 

Rodzaje podłoża dla chomików

  • Siano dla chomika — siano często jest mylone ze słomą, która nie jest odpowiednia dla tych pupili. Zaleca się, aby było wyłącznie uzupełnieniem podłoża dla chomików np. pod domkiem. Ciałka tych gryzoni są bardzo delikatne, dlatego łodygi siana bądź słomy mogą powodować otarcia oraz drobne rany. Dodatkowo słabo pochłaniają wilgoć, przez co bakterie mogą się łatwo rozmnażać.
  • Trociny dla chomika — jest to najczęstszy wybór opiekunów. Gryzonie bez problemu mogą w nich tworzyć norki, legowiska, czy nawet je podgryzać. Warto wybrać niepylące trociny dla chomików, ponieważ są łatwiejsze w użytkowaniu oraz nie utrudniają oddychania zwierzakom. Do minusów możemy zaliczyć rozsypywanie się podłoża poza klatkę podczas kopania tuneli.
  • Granulat dla chomika — rynek zoologiczny proponuje granulaty przeznaczone specjalnie dla tych zwierząt. Powstają z trocin, dzięki czemu są naturalne i bezpieczne, a dodatkowo świetnie pochłaniają płyny oraz nieprzyjemne zapachy.

 

Trociny prasowane XXL VITAPOL

 

Jakie podłoże dla świnki morskiej?

Wybór podłoża ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia świnki morskiej. Część produktów świetnie wchłaniania płyny i utrzymuje higienę, a niektóre z nich pozwalają na ekspresję zwierzęcych zachowań takich jak kopanie czy rycie.

Do najpopularniejszych rodzajów podłoża zaliczamy:

  • Pellet dla świnki morskiej — znany również jako ekologiczny i naturalny żwirek. Najczęściej produkowany jest z trocin. Świetnie pochłania wilgoć oraz zapachy. Pellet zalecany jest w szczególności rasom długowłosym, ponieważ nie przyczepia się do sierści.
  • Trociny dla świnek morskich — w przypadku trocin dla świnek morskich warto postawić na grube kawałki.

Żwirek wybierany jest jako główne podłoże, które odpowiada za wchłanianie m.in. cieczy. Następnie na jego powierzchnię trzeba rozsypać grube trociny lub ściółkę roślinną.
Należy unikać żwirków bentonitowych oraz silikonowych, które są niebezpieczne dla świnek morskich.

 

Animax Pets Drewniany żwirek pellet dla kotów, królików i gryzoni

 

Jakie podłoże dla królika?

Klatkę królika możemy podzielić na dwie strefy: kuwetę i miejsce wypoczynku. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie wsypanie żwirku drewnianego do kuwety, a w pozostałej części wyłożenie np. siana. Bardzo ważne jest, by pupil potrafił korzystać z kuwety i nie spożywał podłoża, które miało kontakt z odchodami.

  • Siano dla królika — to jeden z ulubionych króliczych przysmaków. Sianko należy wymieniać regularnie, aby zapobiegać rozmnażaniu się bakterii. Niestety ten rodzaj podłoża słabo pochłania płyny.
  • Pellet i żwirek drewniany dla królika — tak jak w przypadku chomików i świnek morskich dobrze sprawdza się w roli głównego podłoża. Żwirek należy wysypać wyłącznie do kuwety, a następnie regularnie go zmieniać.
  • Wiórki celulozowe dla królika — alternatywa dla trocin. Łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ widać, gdzie królik się wypróżnił. Wiórki celulozowe nie pylą i mają dobrą chłonność.

 

CHICO siano PREMIUM Kujawskie Łąki Noteci

 

Wybierając podłoże dla gryzoni, nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego rodzaju. Dopiero połączenie dwóch produktów sprawi, że zwierzęta te będą mogły realizować swoje potrzeby.

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj do pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock