Czym są i jak palić kadzidełka?
Kadzidełka to niezastąpiony element obrzędów religijnych w wielu kulturach, a ich wykorzystywanie znane jest już od czasów starożytnych, gdzie stosowano je podczas ceremonii z tym związanych. Najczęściej są to sproszkowane rośliny, olejki zapachowe lub inne substancje (w zależności od rodzaju kadzidła), które po podpaleniu uwalniają swój zapach.
To, jak używać kadzidełek, zależy od ich rodzaju, jednak każdy z nich będzie wymagać podpalenia. Te w formie patyczków zapalisz, układając na specjalnej podstawce. Stożkowe palone są z kolei z pomocą kominka lub podkładki. Wersje cięte natomiast rozprzestrzeniają swój zapach poprzez ruchy dłońmi. Informacje o dokładnych sposobach palenia oraz rodzajach kadzideł znajdziesz w dalszej części artykułu.
Kadzidełka – jakie mają zastosowanie?
Kadzidełka w dzisiejszych czasach stosowane są najczęściej jako dodatek zapachowy, np. zamiast tradycyjnych odświeżaczy powietrza, ponieważ mogą działać dłużej oraz intensywniej od swoich chemicznych konkurentów. Mają one także zastosowanie w aromaterapii, przede wszystkim ze względu na fakt, że konkretne zapachy mają działanie relaksujące, np. lawenda, drzewo sandałowe czy ylang ylang, które pozytywnie wpływają również na jakość snu. Leczenie zapachem, bo tym właśnie jest aromaterapia, w zależności od składników, z jakich zostały zrobione naturalne kadzidełka, może wykazywać działanie uspokajające, pobudzające czy wykrztuśne.
Te wyjątkowe pachnidła do mieszkania stosowane są także przed randką, by nadać spotkaniu niepowtarzalnego, romantycznego klimatu. Używane są również w celach medytacyjnych lub jako dodatek do przyjemnej, odprężającej kąpieli.
Kadzidła mogą być wykorzystywane także jako naturalne odstraszacze owadów. Insekty są bowiem wyczulone na niektóre zapachy. Dzięki temu, paląc je w swoim domu, na werandzie czy w ogrodzie możesz skutecznie pozbyć się niechcianych gości. Pamiętaj jednak, by pilnować już podpalonego kadziła i nie zostawiać go bez kontroli. Dla przykładu, chcąc pozbyć się komarów, rozpal kadzidła bogate w aromaty cytryny, bazylii, wanilii, paczuli, rozmarynu lub lawendy.
Kadzidła naturalne czy zapachowe?
Kadzidełka nie zawsze mają naturalny skład. Część z nich wzbogacana jest składnikami wzmacniającymi zapachy lub są chemicznie perfumowane. Z kolei kadzidła w stu procentach naturalne są często nieporównywalnie lepsze pod względem działania prozdrowotnego lub pozytywnie wpływającego na nastrój, jednak to od ciebie zależy, który typ zapachu spodoba ci się bardziej.
Kadzidło naturalne pachnie tym, z czego zostało zrobione, dlatego też jego zapach często jest specyficzny i intensywny (bogaty w aromaty ziół, różnych gatunków drewna i przypraw). Nie oznacza to jednak, że takie kadzidło nie może przy okazji zachwycać swoją wonią. Dodatki w postaci kwiatów czy pestek owoców również nadadzą wyjątkowego klimatu pomieszczeniu, w którym zapalisz kadzidełka.
Kadzidełka – dostępne rodzaje
Kadzidła zapachowe, niezależnie od tego czy są naturalne, chemiczne, czy stanowią połączenie obu rodzajów, mają swoje formy wykonania. Każdą z nich pali są w inny sposób, dlatego zanim kupisz odpowiedni dla siebie zestaw, warto byś wiedział, czym się od siebie różnią.
- Kadzidełka w formie patyczków – czyli indyjskie lub japońskie. To najpopularniejsza forma, która jest prosta w obsłudze i będzie od ciebie wymagać jedynie posiadania zapalniczki lub zapałek i specjalnej podstawki bądź stojaka, na który spadać będzie popiół (np. marki Puckator). Patyczek umieść na wcześniej wspomnianej podstawce, wsuwając jego wąską część w przeznaczony do tego otwór, a następnie podpal zapachową stronę. Uwalniający się dym napełni aromatem całe pomieszczenie. Dobrym wyborem będą kadzidełka premium marki Goloka.
- Kadzidełka stożkowe – ten rodzaj podpala się na czubku, a samo kadzidło spala się od spodu. Układane powinny być na przeznaczonej do tego podkładce. Ich niewielki rozmiar pozwoli ci zabrać je ze sobą wszędzie, przy czym są bardzo intensywne, ponieważ zostały stworzone z pachnącej masy. Chcąc więc zachwycić się mocnym zapachem, wybierz ten rodzaj kadzideł, np. marki AWGifts.
- Kadzidła cięte – to nic innego jak kawałki suszonych roślin lub ziół związane sznurkiem, do najpopularniejszych należy biała szałwia. Często zawierają dodatek w postaci drewna i wykorzystywane są głównie w celach ezoterycznych, ponieważ najczęściej są robione własnoręcznie. Trzymając w dłoniach podpaloną wiązankę, roznosisz zapach po pomieszczeniu.
Szukając odpowiedniego dla siebie kadzidełka, dobrze jest rozejrzeć się po dostępnych rodzajach i zapachach, by wybrać swój ulubiony. W naszym asortymencie znajdziesz bogaty wybór samych kadzideł oraz ciekawych podstawek niezbędnych do ich użytkowania.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)