Grzałka do akwarium – z termostatem czy bez? 

Grzałka podgrzewa wodę w akwarium, dopasowując ją do potrzeb przebywających w nim rybek. Zbyt wysoka temperatura wiąże się z niską zawartością tlenu w wodzie, co negatywnie wpływa na stan zdrowia obsady. W zbyt ciepłej wodzie układ krążenia rybek przestaje funkcjonować prawidłowo. Może też sprzyjać agresji i przyczynić się do ich nadmiernego pobudzenia. Z kolei zbyt zimna woda sprzyja rozwojowi niektórych chorób i negatywnie wpływa na żywotność mieszkańców akwarium, co może się przejawiać ich mniejszą aktywnością, zapadaniem na choroby i niechęcią do rozmnażania.

 

Grzałka AQUAEL GRZAŁKA FIX 2 50W

 

Jaka jest optymalna temperatura wody w akwarium? Wiele zależy od hodowanych przez ciebie gatunków, jednak zasadniczo nie wyższą niż 28 stopni Celsjusza i nie niższą niż 22 stopnie. Aby mieć pełną kontrolę nad tym parametrem wody, warto wybrać grzałkę z termostatem. Pozwala ustawić preferowaną temperaturę, którą urządzenie będzie automatycznie regulować i przykładowo podgrzewać wodę po podmianie na świeżą, jeśli okaże się ona zbyt chłodna. Dla maksymalnej kontroli, warto wybrać wodoszczelną grzałkę z termostatem pracującą przy pełnym zanurzeniu, jak model Iso Trade. Precyzyjna regulacja temperatury wody ważna jest na co dzień dla zdrowia rybek, a jest wręcz kluczowa wtedy, gdy chcesz, aby twoi podopieczni doczekali się potomstwa, ponieważ ma bezpośredni wpływ na przebieg tarła.

 

Grzałka do Akwarium 100W z Termostatem 50-120L ISO TRADE

 

Filtr do akwarium – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Na zdrowie rybek wpływ ma nie tylko temperatura wody, ale również jej czystość. W akwarium obieg wody jest zamknięty, przez co mini ekosystem nie ma możliwości samooczyszczania. Dlatego niezbędne jest zastosowanie filtra, który usunie zanieczyszczenia i nada wodzie odpowiednią twardość. Ona również ma znaczenie w kontekście dobrostanu rybek. Regularna filtracja ułatwia również zachowanie odpowiedniego poziomu natlenienia wody. Filtr z napowietrzaczem zapewnia dopływ tlenu do wody. Niedobór tego pierwiastka może doprowadzić do śmierci rybek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtr? Ważna jest przede wszystkim moc pompy, od której zależy maksymalna wydajność filtra. W przypadku filtra Vibac AG80A wynosi ona aż 600l/h! Taki model poradzi sobie nawet z największymi akwariami. Należy przy tym pamiętać, żeby dopasować wydajność filtra do pojemności zbiornika. Nie może on być zbyt mały, ponieważ wtedy nie poradzi sobie ze skutecznym oczyszczaniem wody.

 

AG80A FILTR WODY DO AKWARIUM 600L/H Z DESZCZOWNIĄ

 

Istotny jest również sposób montażu. Niektóre modele, jak wspomniany wyżej filtr Vibac, wyposażone są w przyssawki. Dzięki nim możesz bez trudu zamontować urządzenie na wewnętrznej ściance akwarium, wybierając dowolną wysokość. Przy wybieraniu filtra trzeba mieć na uwadze gabaryty akwarium. Jeśli twoje ma wysokość około metra, polecamy odporną na korozję pompę do akwarium z filtrem węglowym marki VidaXL, dostosowaną do takich wymiarów. Jej maksymalna wydajność również wynosi 600l/h. Wybierając filtr, pamiętaj, że nie każdy model nadaje się do filtrowania zarówno wody słonej, jak i słodkiej. Przed zakupem należy zweryfikować ten parametr.

 

Pompa do akwarium z filtrem węglowym (600 l/h)

 

Oświetlenie do akwarium – jakie wybrać?

Aby zapewnić rybkom nocny odpoczynek i dzienną aktywność, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie akwarium. Energooszczędne oświetlenie LED sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Najlepiej z funkcją zmiany koloru, aby nadać akwarium jeszcze bardziej dekoracyjny charakter. Taką opcję oferuje między innymi oświetlenie LED do akwarium RGB marki VIDA XL. Odpowiedni dobór oświetlenia jest też niezwykle istotny, gdy w zbiorniku znajdują się żywe rośliny, które potrzebują określonego światła do przeprowadzania swoich procesów życiowych. Do tego celu nadaje się lampa LED IP67.

 

Lampa LED do akwarium, IP67, aluminiowa, 50-60 cm

 

Akcesoria do czyszczenia akwarium – w co zainwestować?

Jakie akcesoria do akwarium pomogą ci w utrzymywaniu czystości? Warto wybrać gotowy zestaw przyrządów, dzięki którym będzie można wygodnie usuwać zanieczyszczenia, takie jak glony ze ścianek i odchody wraz z pozostałościami pokarmu, które zbierają się na dnie. Co powinno wchodzić w jego skład? Minimum to czyścik, odmulacz i szczypce, dzięki którym czyszczenie akwarium stanie się łatwym zadaniem.

Nie zapomnij również o odpowiednich preparatach. Te, dostępne na rynku, umożliwiają między innymi redukcję poziomu amoniaku i azotynów w wodzie akwariowej. Regularnie aplikując taki środek we właściwych dawkach, możesz zapobiec zakwitom wody i rozwojowi bakterii beztlenowych.

 

Akwaria i akcesoria

 

Zaopatrz się w powyżej wymienione akcesoria do akwarium i stwórz przyjazne i zdrowe środowisko dla swoich rybek. Nie zapomnij również o dekoracjach w postaci roślinek, kamieni i ozdobnych wraków statku, służących im za schronienie!

Sprawdź także inne artykuły z kategorii Dom i ogród.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock