Jaki ekspres do kawy wybrać do domu? Rodzaje ekspresów

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele przeróżnych modeli urządzeń do parzenia kawy, która codziennie towarzyszy nam w życiu. Nic dziwnego; minęło już przeszło 300 lat, kiedy to zwycięzcy spod Wiednia przywieźli do Polski kawę jako łup wojenny. I tak napój z palonych ziaren kawowca trafił na polskie stoły. Najpierw do pałaców i dworów, z czasem zadomowił się w mieszczańskich kamienicach i dotarł pod strzechy. Dziś trudno wyobrazić sobie początek dnia bez kilku łyków małej czarnej czy aksamitnego cappuccino. Przez wszystkie te lata technologia w połączeniu z zamiłowaniem do tego wyjątkowego pobudzającego napoju zaowocowała dostępnością aż czterech podstawowych rodzajów ekspresów do kawy. Który z nich najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych? Czym się od siebie różnią?

Ekspres ciśnieniowy automatyczny – wygoda i praktyczność

Ekspres ciśnieniowy w wersji automatycznej to obecnie jeden z najchętniej wybieranych typów ekspresów do domów i biur. Dlaczego? Ze względu na wyjątkowo prostą i w pełni zautomatyzowaną obsługę. Można pokusić się o stwierdzenie, że ekspres do kawy automatyczny jest praktycznie bezobsługowy.

Pierwszą z zalet modeli ciśnieniowych jest wbudowany młynek do ziaren. To prawdziwa gratka dla miłośników aromatu świeżo zmielonych ziaren. Czym jeszcze wyróżnia się automatyczny ekspres ciśnieniowy na tle swojej konkurencji?

Wyposażony jest w system spieniania mleka. Może on występować w dwóch formach:

 • zewnętrznej dyszy spieniającej mleko w osobnym naczyniu;
 • systemu wbudowanego, który bezpośrednio do filiżanki leje i kawę, i mleko, i piankę.

Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, tj. wybór napoju, który ekspres ma przygotować (np. trójwarstwowe latte, cappuccino).

Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tych modeli ciśnieniowych jest wspomniana automatyzacja. Ich obsługa ogranicza się do uzupełnienia poziomu wody, mleka i ziaren kawy oraz odpowiedniego zaprogramowania: wybrania typu napoju i ulubionych ustawień, o których więcej poniżej.

Ekspres ciśnieniowy PHILIPS Seria 2200 EP2224/10

Na co zwrócić uwagę przy zakupie automatycznego ekspresu ciśnieniowego?

 • Liczba poziomów regulacji mocy – to od niej zależy, jak intensywna w smaku będzie przygotowana kawa.
 • Stopień zmielenia ziaren – im drobniejsza kawa mielona, tym słabszą ma moc. Regulacja stopnia zmielenia ziaren umożliwia dodatkowe zapanowanie nad intensywnością naparu.
 • Sposób spieniania mleka – system wbudowany czy zewnętrzny?
 • Automatyczne czyszczenie – funkcja, dzięki której ekspres samodzielnie usuwa fusy, przenosząc je do pojemnika na zużytą kawę. Urządzenie może dodatkowo odkamieniać swoje wnętrze, co może znacznie przedłużyć jego żywotność.
 • Ciśnienie – wyrażone w barach. Ma ogromne znaczenie dla smaku i aromatu kawy; im wyższe ciśnienie, tym smaczniejszy napar.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy – dla ceniących tradycję

Jeżeli nie należysz do osób zabieganych, albo przygotowywanie i picie kawy zawsze jest dla ciebie momentem na zatrzymanie się, to z pewnością pokochasz ekspres kolbowy. To typ „zaparzaczy” idealny dla osób, dla których proces parzenia kawy jest przyjemnym rytuałem i lubią brać w nim udział. Jednocześnie wykorzystuje sporo nowoczesnych rozwiązań; w związku z tym nazywany jest nie tylko kolbowym, ale także półautomatycznym czy manualnym.

Nazwa tych ekspresów związana jest z ich budową. Posiadają kolbę, w której znajduje się sitko przeznaczone na kawę mieloną. I tutaj istotna uwaga: modele kolbowe nie są ekspresami do kawy z młynkiem. Przy ich zakupie warto więc dodatkowo wyposażyć się w urządzenie do mielenia ziaren. Wspomnianą kawę wystarczy nasypać na sitko, po czym należy ją bardzo dokładnie sprasować, co można uczynić przy pomocy akcesorium nazywanego tamperem. Słowo „dokładnie” jest tutaj kluczowe; zbyt słabo ubite cząsteczki kawy pozostawią zbyt dużo miejsca na swobodny przepływ wody. Ta wówczas może je omijać lub zbyt krótko utrzymywać z nimi kontakt, co oznacza osłabiony smak i aromat naparu.

Ekspres kolbowy może być wyposażony zarówno w młynek do ziaren, jak i system spieniający mleko. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie popularnych kaw białych takich jak cappuccino czy trójwarstwowe latte i znika konieczność kupowania młynka.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy DELONGHI Dedica Style EC 685.M

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu kolbowego?

 • Dostępność systemu Easy Serving Espresso (ESE) – umożliwia parzenie z kawy w tabletkach, dzięki czemu nie trzeba przejmować się odmierzaniem jej odpowiedniej ilości i właściwym sprasowaniem.
 • Dostępność młynka i systemu spieniającego mleko – znacznie ułatwiają przygotowywanie ulubionej kawy.
 • Regulacja stopnia zmielenia ziaren – dotyczy oczywiście modeli z młynkiem.
 • Ciśnienie – podobnie jak przy ekspresie automatycznym, i tutaj nie można zapomnieć o zweryfikowaniu liczby barów.

Ekspres przelewowy – czarna kawa dla wszystkich

Typ ekspresów idealny dla osób, które chcą za jednym razem przygotować większą ilość kawy – np. dla wieloosobowej rodziny. Cechą charakterystyczną ekspresu przelewowego jest wyposażenie w dzbanek o pojemności średnio od 1 do 2 l. Ten typ urządzeń parzy kawę bezpośrednio do wspomnianego dzbanka, dzięki czemu można zaserwować naraz nie jedną czy dwie, a nawet 6 i więcej filiżanek czarnej kawy. Ekspres przelewowy może występować w wersji z wbudowanym młynkiem lub bez; w tym drugim przypadku należy więc mieć na uwadze konieczność jego dokupienia. Ten typ ekspresów nie jest jednak wyposażony w system spieniania mleka.

Kolejną cechą charakterystyczną jest metoda parzenia kawy: woda jest powoli przelewana przez zmielone ziarna znajdujące się na filtrze. Proces ten jest bardzo prosty i od użytkownika wymaga tylko zakładania świeżego filtra oraz uzupełniania poziomu kawy i wody, należy jednak do najbardziej długotrwałych. Im dłużej woda przesącza się przez zmielone ziarna, tym więcej wydobywa z nich smaku i aromatu.

Ekspres przelewowy BOSCH TKA3A034

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu przelewowego?

 • Pojemność dzbanka – od niej zależy, ile maksymalnie kaw będzie można przygotować za jednym razem.
 • Harmonogram pracy – ciekawa funkcja, która umożliwia budzenie się przy zapachu zaparzonej kawy. Wyposażone w nie ekspresy dają możliwość zaplanowania godziny, o której urządzenie ma rozpocząć parzenie; wystarczy pozostawić go z uzupełnionym poziomem wody i kawy.
 • Dostępność płyty grzewczej – to moduł, który może znajdować się pod dzbankiem i podgrzewać zaparzoną kawę przez określony czas.

Ekspres na kapsułki – kawa w ekspresowym tempie

To kolejna propozycja dla osób, którym bardziej niż na obserwowaniu procesu parzenia się kawy i cieszeniu się zapachem świeżo zmielonych ziaren, zależy na czasie i bardzo prostej obsłudze. Ekspres na kapsułki należy w zasadzie do rodziny automatycznych modeli ciśnieniowych – tak samo wykorzystuje wysokie ciśnienie do swojej pracy. Różni się obsługą: zamiast sypać ziarna, użytkownik musi tylko umieścić w dedykowanym miejscu odpowiednią kapsułkę z kawą i nacisnąć przycisk. Urządzenia te mogą parzyć kawę białą; albo z wykorzystaniem spieniacza (w droższych modelach), albo kapsułki z dodatkiem mleka w proszku.

Ekspres kapsułkowy NESPRESSO Inissia Red

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu na kapsułki?

 • Dostępność spieniacza – w przypadku jego braku należy zainwestować w odpowiednie kapsułki.
 • Automatyczne ciśnienie – dzięki tej funkcji ekspres samodzielnie się oczyści; w wielu modelach możliwe jest także automatyczne odkamienianie.
 • Ciśnienie – jako że ekspresy kapsułkowe także są ciśnieniowymi, i tutaj należy zwrócić uwagę na liczbę barów.
 • Tryb czuwania – ma wpływ na ilość pobieranej energii. Po określonym czasie od zakończenia parzenia kawy ekspres samodzielnie się wyłączy.

O tym, jaki ekspres do kawy wybrać do domu decydują więc przede wszystkim preferencje kawosza. Porównaj kilka modeli i sprawdź, które urządzenie pasuje do ciebie najlepiej!

Więcej podpowiedzi znajdziesz w naszej pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.