Obrożę powinno zmieniać się wraz z wiekiem psa

Przygarniając małego pieska, opiekunowie często zastanawiają się, jaka obroża dla szczeniaka będzie najlepsza oraz jak często należy ją zmieniać. Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że nie jest to wybór na całe życie pupila. W końcu wraz z upływem czasu szczenię będzie rosło, dlatego zbyt wąska obroża o niewielkiej średnicy może przestać pasować.

Pomimo że będzie ona co jakiś czas wymieniana, to z pewnością warto wybrać model wykonany z trwałego materiału, który nie będzie ranić, czy uczulać zwierzęcia. Przy wyborze oczywiście ważny jest także rozmiar. Istotna jest nie tylko długość obroży, ale też jej szerokość. Dlatego też dla szczeniąt przeznaczone są węższe modele. Te, z kolei, nie będą odpowiednie dla starszych psów.

amiplay szara obroża

Materiał obroży jest jednym z najistotniejszych czynników

Jaki materiał obroży będzie najlepszy? W tej kwestii nie ma jednej, definitywnej odpowiedzi. Materiał powinien być na tyle miękki, by nie uwierać zwierzęcia, a jednocześnie wytrzymały, żeby pies nie zerwał obroży podczas spaceru, bądź by ta nie pękła w trakcie zabawy lub przez przetarcie.

Najpopularniejszymi obrożami są modele parciane oraz skórzane. Zarówno jedne, jak i drugie, są miękkie i elastyczne, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Do minusów należy zaliczyć jednak fakt, że obroże parciane trzeba regularnie czyścić, podczas deszczu szybko mokną, później zaś długo schną. Z kolei modele skórzane, szczególnie w ciemnym kolorze, mogą barwić jasną sierść zwierzęcia.

W asortymencie dostępne są także obroże wykonane z metalu. Nie są jednak rozwiązaniem optymalnym, szczególnie jeśli to kolczatki – są ciężkie, mogą zranić skórę psa, zwierzęciu może też przeszkadzać brzęczenie metalowych ogniw. Zdarza się również, że pies może być uczulony na metal.

annsew

Jak dobrać właściwy rozmiar obroży?

Prawidłowo dobrana obroża dla psa powinna być na tyle luźna, żeby pupil czuł się w niej swobodnie, ale wystarczająco ciasna, by nie spadała mu z szyi. Na rozmiar składa się nie tylko długość, ale też i szerokość paska.

Żeby wybrać optymalną obrożę, należy zmierzyć szyję psa centymetrem krawieckim, a później dodać do uzyskanej wartości około 1-2 centymetry. Warto też sprawdzić, czy wybrany model nie jest za ciasny, wsuwając dwa palce między szyję pupila a obrożę. Jeśli czuje się ucisk lub oba palce się nie mieszczą, to znaczy, że obróżka jest zapięta za ciasno. Natomiast jeżeli można wsunąć trzy lub więcej palców, to znak, że obroża jest zbyt luźna. Warto postawić więc na modele regulowane – w przypadku niewielkiej pomyłki przy pomiarze, regulowane obroże będą nadal dobrze spełniać swoją funkcję, a w razie potrzeby będzie można zmienić ich długość.

Jeśli zaś chodzi o szerokość – obroża dla psa powinna obejmować dwa kręgi szyjne zwierzęcia. Im pies większy i silniejszy, tym obroża powinna być szersza, szczególnie jeśli zwierzę ma w zwyczaju ciągnąć opiekuna podczas spacerów – jeśli taśma jest odpowiednio szeroka, ciężar rozkłada się równomiernie, a obroża nie wpija w szyję pupila. 

dingo glabour

Rodzaje zapięć przy obroży

To jedna z ostatnich – ale równie ważnych – kwestii, przy wyborze najlepszej obroży dla psa. Istnieją trzy rodzaje zapięć, klamra (plastikowa lub metalowa), sprzączka i półzacisk. Wbrew pozorom, ich wybór nie jest uzależniony od osobistych preferencji właściciela, ale jest ściśle związany z charakterem psa. Jeśli jesteś właścicielem grzecznego, zrównoważonego czworonoga, który na spacerach idzie przy nodze, ciągnie rzadko lub z umiarkowaną siłą, obroża z klamrą jest dobrym rozwiązaniem dla twojego psa. Ewentualnym minusem plastikowych klamer jest ich podatność na wysokie temperatury, dlatego w upalne dni warto przed spacerem sprawdzić ich elastyczność.

Sprzączki sprawdzą się w przypadku przeciętnie żywiołowych psów, zarówno dużych, jak i małych. Jest to rozwiązanie dość uniwersalne, choć w przypadku niewielkich zwierząt może się wiązać z koniecznością dorobienia dodatkowych dziurek, by obroża dość ciasno przylegała do szyi psa.

Obroże półzaciskowe

Jeśli twój pies jest wulkanem energii, a na spacerach zwykle ciągnie i zdarza mu się nagle szarpnąć smyczą, na widok innego psa, albo aktywującego go bodźca, to postaw na obrożę półzaciskową. Ten rodzaj obroży cechuje zmieniający się obwód. Jeśli pies gwałtownie ciągnie lub będzie chciał zaatakować inne zwierzę, obroża zaciśnie się na jego szyi, dając w ten sposób sygnał, by zwolnił, nie podduszając go. Metalowe kółka, w które wyposażona jest obroża półzaciskowa, pozwalają jej zacisnąć się jedynie w ograniczonym zakresie, kiedy zaś zwierzę jest spokojne, pozostaje luźna. Z uwagi na swoje właściwości, obrożę półzaciskową nazywa się też czasem behawioralną, bo niektórzy właściciele stosują ją, by nauczyć psa pożądanego zachowania podczas spacerów.

amiplay cotton

Obroża przeciw kleszczom

Jeśli masz aktywnego psa i dużo czasu spędzacie na spacerach w lesie czy na łące, to zabezpiecz swojego pupila przed niebezpiecznymi ugryzieniami kleszczy, wyposażając go dodatkowo w obrożę przeciw kleszczom. Wybieraj skuteczną w działaniu, ale nieszkodliwą dla zwierzaka, czyli taką, w której substancjami czynnymi są olejki eteryczne i naturalne ekstrakty. Po założeniu obroży substancje czynne przenikają na skórę i futro zwierzęcia poprzez mikropory tworzywa, z którego została wykonana.

Obrożę przeciwkleszczową dobrze założyć psu jeszcze przed pojawieniem się pierwszych kleszczy – zwykle już w marcu. Czas działania obroży, w zależności od zastosowanego materiału i wykorzystanych środków ochronnych, to 2-6 miesięcy. Nie zaleca się jednak stosowania jej w przypadku szczeniąt, które nie ukończyły jeszcze dwóch miesięcy życia.

dr seidel


Obroże świecące

Właściciele psów, zwłaszcza tych ciemno umaszczonych, którzy wychodzą z pupilami na spacer po zmroku, z pewnością docenią świecące obroże LED. Sprawiają one, że zwierzę staje się lepiej widoczne w ciemnościach – i to nawet z dużej odległości! Obroże są wodoszczelne i wyposażone w trzy tryby pulsowania: wolny, szybki i ciągły, a solidnie wykonana klamra sprawia, że obroża nie zsunie się z szyi pupila podczas wieczornego buszowania po parku czy przypadkowego zahaczenia o gałąź. Co więcej, świecące obroże świetnie sprawdzą się również w przypadku wychodzących kotów!

obroża z ledami
 

Adresatki

Jeśli masz w zwyczaju spuszczać psa ze smyczy podczas spacerów, zadbaj o to, by zwierzę miało adresówkę, przypiętą do obroży. Jest to niewielka, lekka, metalowa, zakręcana tulejka, do której można włożyć karteczkę z adresem i ewentualnie numerem telefonu właściciela. Jeśli zwierzę się zgubi, łatwo będzie można zwrócić je opiekunom.

trixie

Decydując się na kupno czy adopcję psa ze schroniska, podejmujesz jednocześnie zobowiązanie o zapewnieniu zwierzęciu bezpieczeństwa, opieki i leczenia. Wybór odpowiedniej obroży, która sprawdzi się podczas spacerów, ochroni przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze, czy sprawi, że pies będzie widoczny w ciemnościach i się nie zgubi, to wyraz miłości i troski o swojego pupila, a także oczywisty dowód odpowiedzialności właściciela czworonoga. Sprawdź naszą ofertę i dobierz optymalną obrożę dla swojego psa.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock