Dlaczego warto kupić hulajnogę dla dziecka? 

Jazda na hulajnodze to nie tylko wyśmienita zabawa na świeżym powietrzu, ale też wygodny środek transportu. Droga do szkoły czy na plac zabaw będzie znacznie przyjemniejsza, jeśli przemierzy się ją za pomocą hulajnogi. Jakie inne zalety posiada hulajnoga dziecięca?

  • Polepsza sprawność i kondycję dziecka.
  • Pomaga ćwiczyć koncentrację oraz utrzymanie równowagi.
  • Ułatwia zrozumienie pojęcie prędkości.
  • Uczy trafnego oceniania odległości, a także szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach podczas jazdy.

Hulajnoga sprawi dziecku wiele radości i może stać się jego ulubionym środkiem transportu. Dodatkową korzyścią jest pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Nie można zapominać jednak o zapewnieniu mu bezpieczeństwa poprzez dobór modelu właściwego do jego wieku, wzrostu i możliwości. Poza tym każde dziecko powinno posiadać kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Należy upewnić się, że produkt jest solidny i został wykonany z bezpiecznych materiałów.

 

Meteor, Hulajnoga trójkołowa z kółkami LED, Tuckan, Graffiti

 

Jak wybrać hulajnogę dla dzieci do 5 lat? 

Nawet około 2-letni brzdąc może z powodzeniem uczyć się jazdy na hulajnodze. Na początek najlepszy będzie wariant trójkołowy, przeznaczony dla najmłodszych użytkowników. Dodatkowe kółko z przodu lub z tyłu zapewnia lepszą stabilność i kontrolę nad ciałem podczas poruszania się pojazdu.

Hulajnoga trójkołowa dla dzieci przeważnie ma antypoślizgowy, szeroki podest umiejscowiony blisko podłoża. Wyróżnia się także niską wagą, ponieważ do jej produkcji używa się najczęściej z tworzywa sztucznego lub drewna. Plastikowa hulajnoga jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla malucha, ale też niestety mniej wytrzymała.

W przypadku dziecka w wieku 4 lub 5 lat lepiej zdecydować się na model wykonany z lekkiego stopu aluminium z węższym podestem i bardziej skrętną kierownicą. Można jeszcze pozostać przy 3 kółkach lub wybrać standardową jednośladową hulajnogę dziecięcą.

W przypadku kilkuletniego malucha sprawdzi się jedna z poniższych hulajnóg. 

  • Trójkołowa hulajnoga z siedziskiem dla dzieci Biedronka marki Ecotoys posiada regulowaną wysokość kierownicy i siodełka. Może posłużyć także jako rowerek biegowy.

 

Ecotoys, Hulajnoga trójkołowa z siedziskiem, Biedronka, 74x26x60 cm

 

  • Model Tuckan Graffiti firmy Meteor to hulajnoga trójkołowa z kółkami LED i przyciągającym wzrok kolorowym podestem. Przeznaczona jest dla już nieco starszych dzieci, które potrafią utrzymać równowagę.
  • Z hulajnogi trójkołowej Scooter Maxi Street Art mogą korzystać dzieci od 3 roku życia. Jest lekka i wytrzymała, a kierownicę da się regulować w 3 stopniach.

 

Rodzaje hulajnóg dziecięcych i młodzieżowych – najciekawsze propozycje 

Dzieciom powyżej 6 lat można zaproponować już znacznie więcej typów hulajnóg. Wybór jednego z nich uzależnia się od osobistych preferencji dziecka oraz jego umiejętności. Oprócz tradycyjnych oferowane są między innymi hulajnogi wyczynowe do trików, a także elektryczne. Czym się cechują poszczególne warianty i które modele warto rozważyć?

Hulajnogi klasyczne 

Klasyczna miejska hulajnoga wprawiana jest w ruch poprzez odpychanie się jedną nogą od podłoża. Druga stopa pozostaje w tym czasie na podeście. Dziecko jedzie w pozycji stojącej, a dzięki regulowanej kierownicy umiejscowionej na poziomie klatki piersiowej może zachować prostą postawę. Lekka hulajnoga dla dzieci wykonana jest przeważnie ze stopu aluminium i ma możliwość złożenia.

  • Spokey Tunk to hulajnoga dla dzieci od 8 roku życia. Posiada duże pompowane koła z dobrej klasy łożyskami, aluminiowy podest oraz kierownicę z możliwością regulacji.

 

Spokey, Hulajnoga, Pompowane koła, Tunk,200 mm

 

  • Hulajnoga Luca firmy Lionelo dzięki regulowanej wysokości kierownicy i maksymalnemu obciążeniu do 100 kg posłuży dziecku przez kilka lat. Amortyzator w kierownicy ogranicza wstrząsy wywołane nierówną powierzchnią. Hamulec nożny na tylnym kole służy jednocześnie jako błotnik, chroniąc dziecko przed zachlapaniem. Hulajnoga jest lekka i kompaktowa, a dodatkowo oferuje funkcję składania.

Hulajnogi elektryczne 

Hulajnoga napędzana silnikiem elektrycznym zamiast siłą własnych mięśni to komfortowy środek transportu dla dzieci i dorosłych. Jako niedroga metoda na sprawne przemieszczanie się po mieście dostarczy przy okazji sporo frajdy. Wybierając elektryczną hulajnogę, należy wziąć pod uwagę parametry konkretnego modelu, takie jak moc i pojemność akumulatora. Wpływają one głównie na prędkość pojazdu oraz maksymalny zasięg po pełnym naładowaniu baterii. Dobra hulajnoga dla dziecka powinna być wykonana z trwałych, ale lekkich materiałów — najlepiej aluminium.

  • Hulajnoga elektryczna Enif marki Spokey osiąga niewielką prędkość do 12 km/h dlatego idealnie nadaje dla młodszych dzieci. Jedno ładowanie wystarczy na trasę o długości około 8-10 km.

 

Spokey, Hulajnoga elektryczna, Enif, czarny

 

  • Model Razor E100 Power Core pozwoli dziecku jeździć przez około 60 minut przy maksymalnej prędkości 17 km/h. Hulajnoga posiada antypoślizgowy aluminiowy podest oraz składaną stopkę.

Dostępne również elektryczne hulajnogi z siedziskiem dla dzieci takie jak na przykład model Enero Asiento przeznaczony dla użytkowników już od 5 roku życia. Odkręcane krzesełko umożliwia korzystanie ze sprzętu w tradycyjny sposób, czyli na stojąco.

Hulajnogi wyczynowe 

Dwa poprzednie warianty przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej, natomiast hulajnogi dziecięce wyczynowe zostały zaprojektowana z myślą o możliwości wykonywania skomplikowanych trików. Dzięki wzmocnionej budowie dziecko może użyć sprzętu w skateparku lub przestrzeni miejskiej, wykorzystując jej elementy takie jak schody, murki czy ławki. Hulajnoga posiada mniejsze i bardziej zwrotne kółka, a także jednoczęściową kierownicę połączoną z widelcem. Właśnie ze względu na brak regulacji wysokości kierownicy bardzo ważne jest dopasowanie modelu do wzrostu użytkownika. Dla jego wygody, a także w celu zwiększenia efektywności hulajnogi uchwyty na dłonie powinny znajdować się mniej więcej na wysokości bioder dziecka.

  • Hulajnoga Free marki Meteor odznacza się nowoczesnym designem, a dzięki aluminiowej konstrukcji również wyjątkową lekkością i wytrzymałością.
  • Hulajnoga wyczynowa Raven Evolution Master świetnie sprawdzi się do jazdy freestylowej i wykonywania trudniejszych trików. Jest to zasługa między innymi jej solidnej budowy stanowiącej połączenie aluminium i stali.

 

Raven, Hulajnoga wyczynowa, Evolution Master Color

 

Najważniejsze kryteria podczas zakupu hulajnogi dla dziecka to jej przeznaczenie i jakość wykonania. Pamiętajmy także, by pouczyć dziecko podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a do hulajnogi wyczynowej warto dołączyć kask.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock