Działaj na kilka sposobów – jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Dodatkowy system alarmowy, zabezpieczenie kluczyka, a może blokada parkingowa? Aby zapewnić naszemu pojazdowi jak najwyższy poziom zabezpieczenia przed kradzieżą, warto postawić na kilka rozwiązań, stosowanych jednocześnie. Jeżeli nawet jedna z metod nie zniechęci złodzieja, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zatrzyma go następna. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów rozwiązań, w które warto się zaopatrzyć, by nasze auto nie zostało skradzione.

 

Pudełko antykradzieżowe na kluczyki Make life simple

 

Zabezpieczenie kluczyka samochodu w technologii keyless

Wiele nowszych modeli samochodów posiada wygodną dla użytkownika funkcję bezkluczykowego dostępu. Umożliwia ona otwieranie bagażnika, wsiadanie do samochodu i uruchamianie go bez konieczności wyciągania kluczyka z torebki czy kieszeni. Kluczyk (czy raczej pilot) komunikuje się z pojazdem zdalnie, co otwiera duże możliwości, jednak niestety także naraża pojazd na kradzież. W ostatnich latach wyspecjalizowane grupy przestępcze dowiodły, że potrafią złamać szyfrowanie niemal każdego systemu keyless, wykorzystywanego w dostępnych na rynku pojazdach. Kradzieże, polegające na zdalnym kopiowaniu kluczyka lub chwilowym przechwytywaniu jego sygnału nazywane są popularnie „kradzieżami na walizkę”, choć osprzęt umożliwiający te nielegalne czynności może mieć różne formy i przypominać nawet smartfon. Co zrobić, by złodziej nie przechwycił sygnału z naszego kluczyka ani nie skopiował go? Istnieje kilka sprawdzających się rozwiązań.

 

Etui na kluczyki Make life simple

 

Najprostszym i najtańszym z nich jest specjalne etui na kluczyk z materiałem ekranującym, absorbujące wszelkie sygnały emitowane przez urządzenie. Zjawisko polega na wytworzeniu tzw. klatki Faradaya, z której nie wydostają się emitowane przez kluczyk sygnały takie jak RFID, GPS, GSM, WiFi czy Bluetooth. Na rynku dostępne są zarówno etui kieszonkowe jak i pudełka, służące do przechowywania kluczyka w domu. Rozwiązanie jest skuteczne, acz… nieco ograniczające funkcjonalność technologii keyless. Aby wejść do samochodu i go uruchomić, konieczne jest odszukanie kluczyka i wyjęcie go z etui.

 

etui na kluczyki make life simple

 

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą na walizkę

Innym rozwiązaniem są dodatkowe zabezpieczenia, przypominające montowane w starszych modelach pojazdów immobilizery. W pojeździe instalowany jest specjalny moduł, komunikujący się z magistralą CAN pojazdu. Za sprawą jego działania, rozpoczęcie jazdy jest możliwe dopiero po wpisaniu specjalnego kodu (najczęściej polega to na naciśnięciu określonych przycisków, np. głośności radia, w ustalonej kolejności). Niektóre moduły tego typu zawierają także dodatkowy alarm i nadajnik GPS, który namierzy sprawców, nawet jeżeli jakimś sposobem uda im się zabrać auto z miejsca postoju.

 

Etui na kluczyki

 

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą z parkingu

Właściciele auta, posiadający własny garaż, wyposażony w system alarmowy, znajdujący się na ogrodzonym terenie z reguły śpią spokojnie, nie obawiając się o kradzież swojego auta. W nieco innej sytuacji są mieszkańcy dużych aglomeracji, którzy z braku innych możliwości parkują samochody na osiedlowych parkingach zewnętrznych lub w garażach podziemnych. Ich pojazd z reguły spędza noc w miejscu, którego nie widać z okna mieszkania – nawet jeżeli na osiedlu funkcjonuje monitoring, zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest niewielkie.

 

Składana blokada parkingowa smithandbrown

 

Jeżeli jednak miejsce parkingowe jest przypisane do konkretnego mieszkania, innymi słowy, możemy parkować na nim tylko my, istnieje solidne rozwiązanie, które może uchronić pojazd przed kradzieżą. Mowa o blokadzie parkingowej, montowanej do podłoża. Na rynku istnieją blokady obsługiwane ręcznie jak i sterowane za pomocą pilota czy smartfona (nie trzeba wówczas wysiadać z auta, by opuścić blokadę). W ciągu dnia blokada „pilnuje” naszego miejsca parkingowego, by nie zostało zajęte przez nieuprawnioną osobę. W nocy, utrudnia wyjazd z miejsca parkingowego. Złodziej rozglądający się za autem do kradzieży z pewnością nie wybierze pojazdu, postawionego za tego typu blokadą.

 

Blokada parkingowa na smartphone

 

Zabezpieczenie antykradzieżowe felg i katalizatora

Immobilizery, etui na kluczyki czy blokady parkingowe to zabezpieczenia pozwalające uchronić cały samochód przed kradzieżą. Nie brakuje jednak złodziei, którzy nie są zainteresowani uprowadzeniem pojazdu, lecz wejściem w posiadanie jego elementu. Obecnie najczęściej dokonywane kradzieże dotyczą katalizatorów oraz kół pojazdu. Wartość tych elementów może sięgać w wielu przypadkach kilku tysięcy złotych, dlatego warto zabezpieczyć auto przed tego typu incydentem.

 

śruby zabezpieczające do felg i kół

 

Zarówno w przypadku podejmowania kradzieży felg jak i katalizatora, złodziej potrzebuje nieco czasu na wykonanie zadania. Wycięcie katalizatora z reguły wymaga podniesienia auta i użycia narzędzi. Podobnie jest w przypadku kół. Jeżeli złodziej zdaje sobie sprawę, że w przypadku konkretnego pojazdu będzie musiał poświęcić na kradzież więcej czasu, ryzykując bycie złapanym na gorącym uczynku, z reguły rezygnuje. Właśnie ten dodatkowy czas możemy zyskać, wybierając specjalne zabezpieczenia antykradzieżowe.

 

zestaw śrub i nasadek zabezpieczających do felg

 

W przypadku katalizatora skuteczną metodą jest dodatkowa osłona metalowa, której zdemontowanie wymaga posiadania kilku różnych kluczy. W nowszych pojazdach istnieje także możliwość zintegrowania katalizatora z alarmem antykradzieżowym (uruchomi się przy próbie wycięcia podzespołu).

W przypadku felg, najskuteczniejszą metodą są specjalne śruby zabezpieczające. Wyglądają one jak standardowe śruby do przykręcania kół, jednak do ich demontażu konieczne jest użycie specjalnego klucza. Nie jest to zabezpieczenie niemożliwe do obejścia, jednak wymaga od złodzieja poświęcenia czasu, którego w momencie kradzieży zazwyczaj brakuje.

 

śruby zabezpieczające koła

 

Pamiętajmy, że nawet bardzo zaawansowane zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie da nam 100% pewności. Na wypadek takiego zdarzenia losowego, warto wykupić dla swojego auta polisę ubezpieczeniową Autocasco (AC).

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com