Korzystanie z pompy filtrującej pozwala na regularne usuwanie różnej wielkości zanieczyszczeń z wody. Sama filtracja rzadko jednak wystarcza. Na ściankach i dnie basenu mogą namnażać się glony i osad, których usunięcie wymaga przynajmniej zastosowania szczotki. Do tego w wodzie mogą gromadzić się niewidoczne dla oka zanieczyszczenia i drobnoustroje, a także niebezpieczne dla zdrowia bakterie. W ich usuwaniu pomoże ci zastosowanie chemii basenowej.

W co należy się zaopatrzyć, aby skutecznie walczyć z trudnymi do wyeliminowania zanieczyszczeniami? Masz kilka opcji do wyboru. Oto one!

 

Szczotka do czyszczenia dna i ścian basenu BESTWAY 58280

 

Czym czyścić basen ogrodowy? 

Jednymi z podstawowych sprzętów, umożliwiających usuwanie powierzchownych zabrudzeń, są szczotka oraz kij teleskopowy. Wybierając samą szczotkę, zwróć uwagę na średnicę posiadanego kija teleskopowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup obu elementów w zestawie.

Przymierzając się do manualnego czyszczenia basenu ogrodowego, warto mieć pod ręką między innymi skimmer (czyli urządzenie, które wyłapuje większe zanieczyszczenia i współpracuje bezpośrednio z pompą wodną), wspomnianą już szczotkę i kij teleskopowy, a także odkurzacz do dna basenu wraz z wężem. Dla maksymalnego komfortu czyszczenia dobrze zainwestować w kompleksowy zestaw zawierający wszystkie te elementy. Jest to również bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kupowanie niezbędnych przedmiotów oddzielnie.

 

Szczotka do czyszczenia basenu z wężem + teleskopową rączką MWGROUP, niebieska

 

Odkurzacz do dna basenu to bardzo przydatne urządzenie, które umożliwia łatwe wyłapanie zanieczyszczeń. Do niewielkich basenów rozporowych czy stelażowych możesz wykorzystać małe modele ręczne. Przeciąga się je po dnie basenu, odsysając wodę przez końcówkę zakończoną szczotką. Woda przepływa przez rurę i jest oczyszczana za pomocą filtra. Automatyczne odkurzacze działają na podobnej zasadzie, jednak nie wymagają manualnej obsługi. Możesz ustawić je w taki sposób, aby wyczyściły kompleksowo cały basen.

Czy chemia jest niezbędna do czyszczenia basenu? 

Nie, jednak jej zastosowanie może być wskazane w niektórych przypadkach. Chemia basenowa unicestwia obecne w wodzie drobnoustroje, zarodniki grzybów, bakterie i bardzo powszechne glony. Usunięcie wspomnianych glonów ze ścianek i dna basenu w sposób mechaniczny – za pomocą szczotki czy odkurzacza – jest skuteczne na krótką metę, ponieważ kolejne wykwity mogą pojawić się dość szybko. Dlatego warto dodatkowo zastosować środek dezynfekujący, który zapobiegnie ich namnażaniu.

 

CHEMIA BASENOWA PH + PLUS DO BASENU GRANULAT 1KG

 

Do usuwania osadu sprawdzą się środki zawierające kwas askorbinowy i obniżające pH wody. W zasadowym środowisku glony rozwijają się zdecydowanie szybciej. Zmiana pH na bardziej kwasowe spowolni, a nawet zatrzyma ich rozwój. Warto oczywiście zmierzyć uprzednio pH wody za pomocą testerów.

W niektórych przypadkach woda wymaga nie obniżenia, a podwyższenia pH, w czym również mogą pomóc odpowiednio dobrane detergenty.

Chemia basenowa jest przystępna cenowo i skuteczna, jednak nie w każdym przypadku się sprawdzi. Często zdarza się, że chlor – najczęstszy składnik dezynfekujący – uczula i podrażnia skórę, oczy i błony śluzowe. W chlorowanej wodzie nie powinny kąpać się na przykład osoby z atopowym zapaleniem skóry. Na rynku można znaleźć jednak urządzenia filtrujące, które usuwają zanieczyszczenia bardzo skutecznie bez użycia chemikaliów, na przykład pompy piaskowe. Wykorzystuje się w nich piasek krzemionkowy, który skutecznie wchłania cząsteczki brudu.  

 

Extra Chlor 400 g granulat dezynfekujący wodę

 

Chemię basenową możesz dawkować samodzielnie, lub skorzystać z automatycznych systemów dozowania. Do jej aplikacji przyda się na przykład wspomniany już skimmer czy dozownik typu pływak.

Jak utrzymać wodę basenową w czystości? 

Dbanie o czystość wody basenowej jest ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale również higienę i zdrowie osób korzystających z takiego udogodnienia. W niewłaściwie oczyszczonym basenie mogą rozwijać się glony, drobnoustroje i grzyby szkodliwe dla zdrowia. Brak regularnego czyszczenia może prowadzić również do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Warto więc wykorzystać dodatkowe akcesoria takie jak:

Pompa filtrująca 

To najlepszy sposób na regularne oczyszczanie wody z nawet mikroskopijnych zanieczyszczeń. Pompa automatycznie przefiltrowuje wodę – wystarczy ją uruchomić. Samo jej zastosowanie nie usunie jednak wszystkich zabrudzeń, ale z pewnością spowolni tempo ich nagromadzania.

 

Pompa filtrująca do basenu BESTWAY + filtr 9463 l/h

 

Pokrywa 

Stosowanie pokrywy pozwala zapobiec przedostawaniu się do wody różnego rodzaju zanieczyszczeń, od liści i piasku, po mniejsze lub większe insekty. Dzięki szczelnemu zakrywaniu basenu po każdorazowym użyciu można zmniejszyć tempo gromadzenia się zabrudzeń na powierzchni wody i osadzania się brudu na dnie zbiornika.

Pamiętaj również, że zastosowanie pokrywy to świetny sposób na utrzymanie podwyższonej temperatury wody w wyniku ekspozycji na słońce. Możesz też zastosować specjalną pokrywę solarną, która pozwoli ci cieszyć się ciepłą wodą w basenie na dłużej.

 

Pokrywa do basenu rozporowego Easy-Set 244 cm INTEX 28020

 

Czyszczenie basenu może być proste i przyjemne! Warto zadbać o regularne odfiltrowywanie wody, co znacząco ograniczy częstotliwość gruntownego sprzątania. Z dobrze dobranymi akcesoriami do czyszczenia basenów będzie to znacznie łatwiejsze.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock