Jak dobrać smoczek uspokajający? Po pierwsze - wiek i wielkość jamy ustnej dziecka

Najważniejszym kryterium doboru smoczka jest wiek dziecka, a właściwie wielkość niemowlęcej buzi. Smoczek nie może być zbyt duży, aby nie utrudniał oddychania i nie zaburzał prawidłowego zgryzu i rozwoju całej jamy ustnej. Większość producentów oferuje smoczki w trzech podstawowych rozmiarach, określanych trzema przedziałami wiekowymi: najmniejsze smoczki dla niemowląt w wieku 0-6 miesięcy, średnie – dla dzieci od 6 do 18 miesięcy (półtora roku) i większe – dla dzieci w wieku 18-36 miesięcy, czyli od półtora roku do trzech lat. Oczywiście są to granice orientacyjne  nie trzeba trzymać się ich sztywno, co do tygodnia. W razie wątpliwości lepiej wybrać smoczek trochę mniejszy, niż zbyt duży.

canpol babies

Smoczek „mini” dla noworodka

Niektórzy producenci oferują także specjalne rozmiary smoczków mini, dla noworodków i najmniejszych niemowląt, do drugiego lub trzeciego miesiąca życia. Takie smoczki są mniejsze i lżejsze od standardowych smoczków dla niemowląt do 6 miesięcy. Warto od nich zacząć, kiedy wybieramy pierwszy smoczek dla noworodka. Istnieje także odmiana silikonowych smoczków dla najmłodszych niemowląt „soothie” z otworem, w który można włożyć palec, a dziecko, czując ciepło ciała łatwiej się uspokaja. Opinie mam o tych smoczkach są różne – niektórym dzieciom smoczki „soothie” bardzo przypadają do gustu, dla niektórych są zbyt ciężkie, ale zdają później egzamin jako gryzaczki przy ząbkowaniu.

Po drugie – kształt gumki smoczka.

Gumka smoczka uspokajającego to elastyczna część, która znajduje się w jamie ustnej dziecka i jest przez nie ssana. Na rynku są smoczki o różnych kształtach gumek – okrągłych, symetrycznych i ortodontycznych (anatomicznych). Smoczki okrągłe mają gumkę okrągłą, walcowatą, nieco rozszerzoną na końcu. Smoczki symetryczne i anatomiczne są nieco spłaszczone i mają przewężenie, a koniec gumki rozszerzony. Smoczki symetryczne, jak sama nazwa wskazuje, mają kształt symetryczny, to znaczy gumka jest wyprofilowana jednakowo o obie strony, a smoczki anatomiczne (ortodontyczne) mają gumkę wyprofilowaną niesymetrycznie – trochę spłaszczoną w części dolnej, od strony języka dziecka. Jeśli jama ustna dziecka rozwija się prawidłowo, można dobrać dziecku smoczek, jaki będzie mu odpowiadał. W razie wątpliwości, lub kiedy rozwój jamy ustnej dziecka przebiega nietypowo, warto poradzić się lekarza, stomatologa lub logopedy, który doradzi, jaki kształt smoczka dobrać.

Philips avent

Po trzecie - smoczek kauczukowy czy silikonowy?

Niezależnie od kształtu, smoczki mogą mieć gumki kauczukowe lub silikonowe. Kauczuk to rodzaj naturalnej gumy, pozyskiwanej z drzewa kauczukowego. Może mieć specyficzny „gumowy” zapach i kolor – kauczukowe smoczki są zwykle żółte i matowe. Zaletą smoczków kauczukowych jest ich miękkość i elastyczność. Bywa, że rozciągają się podczas ssania i smoczek używany przez jakiś czas jest większy niż nowy, nawet o pół centymetra na długość lub szerokość. Kolejną zaletą jest biodegradowalność naturalnego kauczuku, co z pewnością jest ważne dla rodziców dbających o środowisko naturalne. Wadą smoczków kauczukowych jest mniejsza trwałość w stosunku do silikonowych, możliwość wywołania reakcji alergicznych oraz to, że nie można ich sterylizować w kuchenkach mikrofalowych. Można je wyparzać, a co do innych metod sterylizacji – należy zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnego modelu.

Smoczki silikonowe mają przezroczyste, bezbarwne gumki. Silikon nie ma zapachu ani smaku, jest neutralny chemicznie, odporny na wysoką temperaturę i trwalszy, niż kauczuk. Nie jest jednak biodegradowalny. Niektóre smoczki silikonowe mają gumki gładkie, a inne – teksturowane, o jedwabistej fakturze imitującej pierś, przyjemnej dla dziecka. Są też tzw. smoczki dynamiczne, które są zrobione z silikonu niejednorodnej grubości, dzięki czemu „pracują” podczas ssania i rozciągają się. Silikon nie powoduje alergii, w odróżnieniu od naturalnego kauczuku, który – choć rzadko – może powodować reakcje alergiczne. W takich przypadkach należy zaprzestać stosowania smoczków kauczukowych i zastąpić je silikonowymi.

smoczek uspokajajacy

Po czwarte – kształt i wielkość tarczki smoczka uspokajającego

Tarczka smoczka to ta część, która pozostaje na zewnątrz buzi dziecka. Przy wyborze odpowiedniego smoczka należy zwrócić uwagę na trzy cechy tarczki – wielkość i kształt tarczki oraz kółeczko do chwytania smoczka. Tarczka smoczka nie może być zbyt duża, aby nie zakrywała nosa i nie utrudniała dziecku oddychania. Ważny jest także kształt i obecność otworów w tarczce smoczka. Otwory są ważne, ponieważ umożliwiają dopływ powietrza do skóry wokół ust, co pomaga zapobiegać odparzeniom i wypryskom. Dla dzieci o szczególnie wrażliwej skórze są dostępne smoczki o miękkich, elastycznych i bardziej ażurowych tarczkach, delikatnych dla skóry dziecka.

Większość smoczków ma przy tarczkach kółeczka. Są to wygodne uchwyty, dzięki którym rodzic może łatwo włożyć smoczek do ust dziecka lub wyjąć go. Niemowlę, które już umie coś chwycić, może także samo łapać za kółeczko i wyjmować smoczek z buzi. Niektóre smoczki (typu „dzień i noc”) mają kółeczka z dodatkiem materiału fosforyzującego, czyli delikatnie świecącego w ciemności. Ułatwia to znalezienie smoczka, który np. w nocy wypadł z ust dziecka i zapodział się gdzieś w łóżeczku. Oprócz swojej funkcji uchwytu, kółeczka smoczków mogą być także ozdobą, a także miejscem zamocowania smoczka do specjalnej zawieszki lub łańcuszka mocującego.

smoczek empik

Jak myć i dezynfekować smoczek?

Sposób utrzymania smoczka w czystości zależy od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany. Każdy producent dołącza do swoich wyrobów instrukcję użytkowania i czyszczenia, dlatego należy po zakupie zapoznać się tymi informacjami. Z reguły smoczki silikonowe można myć w zmywarce do naczyń lub ręcznie, wodą z łagodnym mydłem dla dzieci lub płynem do mycia akcesoriów dla dzieci. Do gumki smoczka może wpływać woda, dlatego przy płukaniu należy dokładnie usunąć jej resztki, aby dziecko nie ssało pozostałości detergentu. Umyty i wypłukany smoczek należy zdezynfekować: wyparzyć wrzątkiem, wygotować lub sterylizować gorącą parą - w odpowiednim pojemniku lub w sterylizatorze parowym. Kiedy smoczek ostygnie, należy wycisnąć z gumki resztki wody i przechowywać smoczek suchy, w odpowiednim pojemniku.

Smoczki kauczukowe są bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę, niż silikonowe. Nie należy myć ich w zmywarce, ani sterylizować w kuchenkach mikrofalowych. Należy myć je ręcznie oraz wyparzać lub wygotowywać we wrzątku, zgodnie z instrukcją producenta konkretnego modelu smoczka. Później także należy wycisnąć z nich resztki wody i dokładnie wysuszyć przed odłożeniem do pudełka.

smoczek silikonowy

Jak często należy wymieniać smoczek uspokajający?

Jeden smoczek, choćby był ulubiony przez dziecko, na pewno nie wystarczy na cały „smoczkowy” okres dzieciństwa. Po pierwsze, dziecko rośnie, więc należy obserwować, kiedy nadchodzi pora na wymianę smoczka na większy. Orientacyjny czas, kiedy można wymienić smoczek, to 2-3 miesiące – wymiana smoczka „mini” na model dla niemowląt do 6 miesięcy, następnie, kiedy dziecko ma około pół roku, a później około półtora roku. Są to czasy orientacyjne, a rodzice powinni kierować się przede wszystkim obserwacją rozwoju swojego dziecka i ewentualnie radą lekarza lub logopedy.

Po drugie, należy regularnie sprawdzać, czy smoczek nie jest zniszczony. Jeśli gumka jest popękana czy pogryziona, należy smoczek wymienić na nowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ kawałek uszkodzonej gumki może się oderwać i spowodować zadławienie dziecka. Smoczki kauczukowe zużywają się zwykle szybciej niż silikonowe. Orientacyjnie – jeden smoczek może być używany przez 1-3 miesiące, zależnie od materiału gumki i od tego, jak intensywnie dziecko ssie i gryzie smoczek. Wielu producentów oferuje serie smoczków w określonych kolorach i wzorach, dla dzieci od urodzenia do trzeciego roku życia. Jeśli nasze dziecko jest wyjątkowo przywiązane do swojego smoczka, można uciec się do wybiegu i aby oszczędzić dziecku żalu za starym „przyjacielem”, warto kupić kilka smoczków z danej serii i niepostrzeżenie zastępować zużyte smoczki nowymi.

smoczek lovi

Jak zamocować smoczek do ubranka na spacerze lub podczas zabawy?

Niektóre niemowlęta nie chcą rozstawać się ze swoim smoczkiem w ciągu dnia. Czasem trzeba wziąć z sobą smoczek, kiedy wychodzimy na spacer lub jedziemy w podróż z dzieckiem. Aby smoczek nie zgubił się i nie zabrudził, spadłszy na ziemię, można przymocować go do ubranka dziecka. Uwaga! Bardzo ważne jest, aby nigdy nie wiązać smoczka na tasiemce ani na sznurku i nie wieszać dziecku na szyi! Małe dziecko łatwo może zaplątać się w taki sznurek i udusić się. Do mocowania smoczków służą specjalne zawieszki, łańcuszki lub taśmy z uchwytami. Nie mają one żadnych pętli, więc dziecko się weń nie zaplącze. Z jednej strony zawieszka taka ma klips, który przypina się do ubranka dziecka, a z drugiej strony jest uchwyt na smoczek. Należy sprawdzić, czy dana zawieszka lub tasiemka jest przystosowana do mocowania smoczków z kółeczkiem czy bez kółeczka, aby dopasować ją do smoczka, jaki ma nasze dziecko. Specjalne akcesoria do mocowania smoczków, jeśli są stosowane zgodnie z instrukcją producenta, są bezpieczne dla dziecka oraz zabezpieczają smoczek przed zgubieniem lub upuszczeniem na ziemię.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dziecko i Mama.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com