Jednym z najważniejszych parametrów jest moc robota kuchennego 

Istotną kwestią jest tutaj, czy urządzenie będzie używane w gastronomii, czy wyłącznie w domu. W tym drugim wypadku wystarczy robot o średniej mocy, czyli pomiędzy 700 W a 1000 W. Taki robot do wyrabiania ciasta z pewnością będzie odpowiedni do tych mniej wymagających zadań. Natomiast, jeśli zależy ci też na ugniataniu ciasta, moc powinna być większa. Powyżej 1000 W nie powinno już być problemów z przygotowaniem żadnego dania.

 

Roboty kuchenne

 

Roboty kuchenne mają różną budowę. Te starsze modele składają się z silnika, który zamontowany jest w podstawie. Wszystkie przystawki nakłada się od góry. Natomiast składniki najczęściej dodaje się przez otwór w pokrywie, co jest dosyć wygodnym rozwiązaniem. Z kolei w robocie planetarnym napęd znajduje się w górnej części urządzenia. Mieszadła takiego robota obracają się nie tylko wokół własnej osi, ale również dokoła misy. Dzięki temu jest to najlepszy sposób na dokładne połączenie wszystkich składników.

Natomiast malakser to robot kuchenny, który przeznaczony jest z reguły do szatkowania warzyw i owoców. Ale nowoczesne modele coraz częściej wyposażane są w funkcję ugniatania ciasta czy ubijania piany.

 

Robot kuchenny TURBOTRONIC TT-002 czerwony

 

Robot do ciasta powinien mieć odpowiednio dużą misę 

Ten parametr jest również bardzo ważny. Musisz dokładnie przemyśleć, jaka wielkość misy będzie dla ciebie idealna. Inaczej może się okazać, że nie będziesz w stanie przygotować wystarczającej ilości ciasta. Pojemność co najmniej 3-4 litrów wystarczy na przygotowanie wypieku na niedzielne popołudnie. Natomiast misy 10-litrowe przeznaczone są dla gastronomii.

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego została wykonana misa. Najlepsza będzie taka ze stali nierdzewnej. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na tańszą alternatywę, którą jest misa plastikowa, upewnij się, że tworzywo jest wystarczająco twarde i grube. Plusem będzie też możliwość mycia jej w zmywarce.

 

Robot kuchenny BOSCH MUM54A00

 

Nie każdy robot będzie w stanie ugnieść ciasto 

Wybierając robota kuchennego, który ma pomóc ci w przygotowaniu ciasta, musisz zwracać dużą uwagę na dostępne funkcje. Maszyna, potrafiąca wyrabiać ciasto, niekoniecznie będzie umiała je ugnieść. Dlatego warto sprawdzić wszystko dokładnie po to, żeby wybrany sprzęt w pełni odpowiadał twoim wymaganiom i zamierzeniom.

Robot do zagniatania ciasta przyda się z pewnością w kuchni, w której dużo się gotuje i piecze. Będzie to duże ułatwienie w przygotowaniu różnego rodzaju posiłków i słodkości. Urządzenia tego typu są niezwykle wydajne. Zwłaszcza roboty planetarne bardzo dobrze miksują i ugniatają ciasto dzięki odpowiednim ruchom mieszadeł. Jeżeli chcesz mieć pomocnika w kuchni, który oszczędzi twój cenny czas, z pewnością będziesz zadowolony z takiego rozwiązania. Nie do końca możesz być uradowany tym wyborem tylko wtedy, gdy nie masz wiele miejsca na postawienie robota. W takim wypadku będzie ci on przeszkadzał i nawet najładniejszy wygląd sprzętu tego nie zmieni.

 

Robot kuchenny GERHAUS GH-RP2RG

 

Jaki robot do ciasta drożdżowego będzie najlepszy?  

Do przygotowania ciasta świetnie nada się na przykład robot planetarny marki Kalorik. Dzięki dużej mocy szybko ubijesz też jajka czy zmieszasz składniki. Posiada 6 prędkości oraz zestaw mieszadeł: śmigłowe, hakowe i trzepakowe. Przez to nie będą mu straszne nawet najcięższe kuchenne wyzwania. Misa ze stali nierdzewnej ma 5 litrów, co oznacza, że bez problemu przygotujesz odpowiednią ilość ciasta dla dużej rodziny. Pomoże również w przygotowaniu chleba. Poza tym elegancki wygląd robota będzie ozdobą kuchni, zwłaszcza takiej urządzonej w stylu nowoczesnym, ale również i retro czy skandynawskim.

 

Robot planetarny KALORIK 1500 B

 

Polecanym robotem planetarnym jest również ten stworzony przez firmę Esperanza. Dzięki mocnemu silnikowi poradzi sobie z wymagającymi zadaniami. Hak, który jest w zestawie, pomoże ci w wyrobieniu ciasta nie tylko do słodkich wypieków, ale również na chleb czy pizzę. Jeżeli poszukujesz jeszcze innej opcji, malakser do ciasta, może być odpowiednim wyborem. Jest to połączenie robota kuchennego, miksera i blendera. Te podstawowe mają jedynie funkcję siekania, rozdrabniania i mieszania. Za to droższe modele ubiją pianę oraz wymieszają i wyrobią ciasto. Niektóre z tych urządzeń potrafią dodatkowo wyciskać soki oraz rozdrabniać mięso.

 

Robot kuchenny ESPERANZA Cooking Assistant EKM024

 

Przy wyborze robota kuchennego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia 

Przy zakupie każdego urządzenia powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie posiada zabezpieczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystają z niego dzieci. Podstawową ochroną jest zablokowana funkcja uruchomienia, jeżeli sprzęt nie ma prawidłowo założonej pokrywy. Odpowiedni czujnik sprawdza, czy jest ona na miejscu. Gdy tak nie jest, zasilanie zostanie automatycznie odłączone. Jest to pomocne nie tylko, gdy z robota korzystają najmłodsi. To zabezpieczenie uchroni również ciebie przed używaniem go z nieprawidłowo zamocowaną pokrywą. W ten sposób nie uszkodzisz sprzętu.

 

Robot planetarny Gerlach GL 4219 1800W 5L 3 mieszadła

 

Dobrze jest też wybrać takiego robota, który automatycznie zatrzymuje pracę noży, gdy pokrywa jest otwarta. Jeżeli brakuje takiego hamulca, wtedy ostrza mogą kręcić się przez kilka sekund. A to w niektórych przypadkach może skończyć się nieszczęściem.

Robot kuchenny to tak naprawdę połączenie kilku urządzeń w jednym. Mnogość dostępnych modeli może sprawić, że wybór tego właściwego może być trudny. Przemyśl dokładnie, jakie opcje, oprócz pomocy w wyrabianiu ciasta, będą ci potrzebne. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na robota planetarnego, powinieneś dopasować jego wygląd do wystroju kuchni. Urządzenia te są dość duże, a więc najczęściej stoją na wierzchu. Dobrze jest, jeśli współgrają z całą aranżacją pomieszczenia. Nie zapominaj również o sprawdzeniu, czy dany model posiada przydatne zabezpieczenia.

 

Robot kuchenny KENWOOD Chef XL KVL4220S

 

Szukasz kuchennych inspiracji? Sprawdź nasze inne artykuły z działu Gotuję na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / Dmitry_Evs