Dobierz rodzaj żelazka w zależności od swoich potrzeb

Na rynku dostępnych jest kilka odmiennych propozycji, które świetnie sprawdzają się w różnych zastosowaniach. W zależności od potrzeb warto więc postawić na innego rodzaju żelazko. W zasadzie wyróżnia się 3 rodzaje tych urządzeń. Są to żelazka:

  • parowe,
  • z generatorem pary,
  • turystyczne.

Żelazko parowe jest często bardzo lekkim urządzeniem, które daje wiele możliwości. Można za jego pomocą prasować tradycyjnie jedynie przy użyciu rozgrzanej stopy, ale też wykorzystywać parę wodną. Ułatwia ona rozprasowanie bardzo pomiętych tkanin, bo ciepło połączone z wilgocią powoduje rozluźnienie materiału i jego zmiękczenie. Dzięki temu nawet najtrudniejsze zagniecenia mogą zostać zniwelowane bardzo szybko.

 

Żelazka

 

A jakie żelazko kupić, jeśli prasowania jest naprawdę dużo i używa się tego urządzenia jedynie w domu? Bardzo dobrą propozycją będzie stacja parowa, inaczej mówiąc, żelazko z generatorem pary. Jest ono skonstruowane inaczej niż w przypadku tradycyjnych sprzętów i oprócz samej stopy zawiera też odpowiednio wyprofilowany zbiornik na wodę, którą podgrzewa się do momentu uzyskania pary. Spora pojemność wytwornicy pozwala na stałe prasowanie przez ponad godzinę w zależności od wykorzystywanego modelu i stopnia jego zapełnienia.

 

Stacje parowe

 

Ostatnią propozycją są żelazka turystyczne. To niewielkie sprzęty skonstruowane szczególnie dla osób, które bardzo często podróżują i potrzebują mieć przy sobie idealnie wyprasowane ubrania. Wysoka mobilność tych urządzeń sprzyja pakowaniu ich do niewielkich walizek lub toreb podróżnych. Trzeba jednak przygotować się na nieco mniejszy komfort prasowania tym żelazkiem, chociażby ze względu na mniejszą powierzchnię stopy. Powoduje to konieczność poświęcenia więcej czasu na przygotowanie ubrań.

 

Żelazko TEFAL FV3968.

 

Dobierz odpowiednią moc urządzenia

Moc wpływa bezpośrednio na komfort prasowania. Jak wybrać żelazko, żeby nie czekać zbyt długo na jego nagrzanie? Na rynku dostępne są modele, których moc jest niewielka np. 840 W, jak przypadku żelazka CAMRY CR 5024. Urządzenia o takich parametrach zazwyczaj wykorzystuje się w podróżach ze względu na swoje niewielkie rozmiary i wręcz nieograniczoną mobilność. Nie sprawdzają się jednak w warunkach domowych.

 

Żelazko CAMRY CR 5024

 

Doświadczenie wielu użytkowników pokazuje, że dobre żelazko do domu to takie, które ma moc oscylującą w granicach 2000 W. Dlaczego tyle? Ponieważ ma to wpływ na czas nagrzewania się stopy. Duże urządzenia AGD o małej mocy będą rozgrzewać się do żądanej temperatury na tyle wolno, że w momencie ich włączenia można spokojnie wykonać jeszcze kilka czynności, zanim przystąpi się do prasowania. Najlepsze modele oferują niemal natychmiastowe uzyskanie temperatury roboczej zaraz po włączeniu zasilania.

 

Żelazko parowe cyfrowe SENCOR SSI 9400BK

 

Na co jeszcze ma wpływ moc żelazka?

Czas nagrzewania to nie wszystko, moc odpowiada też za generowanie pary potrzebnej do prasowania. Im więcej watów posiada żelazko, tym szybciej będzie ono przygotowane do używania funkcji parowego prasowania. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacjach, gdy do wyprasowania jest dużo wygniecionych ubrań. Moc wpływa też na pobór prądu, jednak nie przekłada się to diametralnie na rachunki. Przy założeniu, że żelazko ma moc 2000 W, godzina prasowania kosztuje nieco ponad 1 zł.

 

Żelazko parowe BRAUN TexStyle 7 Pro SI 7088 GY

 

Postaw na stopę żelazka wykonaną z wysokiej jakości materiałów

Tutaj propozycji jest naprawdę sporo. Zaraz po rozpakowaniu wszystkie z dostępnych typów będą spisywały się dobrze, jednak z czasem można zauważyć różnice w ich jakości. Obecnie proponowane modele posiadają kilka rodzajów rozwiązań. Należą do nich stopy:

  • stalowe,
  • ceramiczne,
  • ceramiczno–turmalinowe,
  • ceramiczno–tytanowe,
  • eloksalowe,
  • szafirowe.

Jak wybrać dobre żelazko, by jego stopa odpowiadała osobistym preferencjom? Przede wszystkim należy zapoznać się z charakterystyką poszczególnych typów. Stopy stalowe są niezwykle łatwe w przemieszczaniu się po tkaninach. Charakteryzuje je spory poślizg, jednocześnie ich wadą jest duża łatwość do zarysowań. Dlatego trzeba bardzo uważać, prasując takim żelazkiem ubrania, w których są guziki, zamki i inne twarde elementy. Przykładem takiego urządzenia jest żelazko parowe CLATRONIC DB 3703.

 

Żelazko parowe CLATRONIC DB 3703

 

Najpopularniejsze obecnie urządzenia do prasowania posiadają stopę ceramiczną. Jest ona bardzo odporna na zarysowania, co czyni żelazko niezwykle odpornym na uszkodzenia. Warto przyjrzeć się, chociażby modelowi TEFAL Ultimate Pure FV9845 o mocy 3200 W. Dodatkowe funkcje samoczyszczenia i automatyczny wyłącznik prądu aktywujący się podczas bezruchu sprzyjają wydajnemu użytkowaniu.

 

Żelazko parowe TEFAL Ultimate Pure FV9845

 

Dla bardzo wymagających osób stworzono żelazka ze stopą eloksalową. Jest niezwykle odporna na uszkodzenia i zarysowania powstające na skutek przesuwania po guzikach, klamrach i zamkach. Dodatkowo jest to dobre żelazko pod kątem braku tendencji do przywierania, można więc nim prasować każdą tkaninę. Niezwykle popularnym modelem ze stopą eloksalową jest żelazko parowe BRAUN TexStyle 7 TS775ETP. Poza wysoką mocą (2400 W) charakteryzuje się 3 strefami wyrzutu pary, obecnością systemu zapobiegającemu kapaniu i funkcją samoczyszczenia.

 

Żelazko parowe BRAUN TexStyle 7 TS775ETP.

 

Postaw na żelazko z wygodną regulacją temperatury 

Jeśli chcesz, by prasowanie było przyjemniejsze i ubrania nie uległy zniszczeniu, dobrym rozwiązaniem są żelazka z wyświetlaczem LCD. Dzięki niemu w precyzyjny sposób możesz ustawić pożądaną temperaturę. Starsze modele często posiadają pokrętła, gdzie temperatura urządzenia określana jest za pomocą kropek. Rozwiązanie to nie daje jednak tak dużej precyzji jak żelazka z wyświetlaczem.

 

Żelazko parowe ADLER AD 5030

 

Postaw na dodatkowe funkcje żelazka 

Stopa i moc urządzenia to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka. Istotne są też dodatkowe funkcje takie jak:

  • samooczyszczanie,
  • dodatkowy wyrzut pary,
  • blokowanie kapania,
  • automatyczny dobór temperatury,
  • system antywapienny.

Oczywiście nie każdy będzie potrzebował wszystkich tych dodatkowych funkcji, by stwierdzić, że posiada najlepsze żelazko. Warto jednak skłonić się ku takiemu modelowi, który maksymalnie ułatwi prasowanie ubrań bez względu na rodzaj materiału, zagniecenia i częstotliwość użytkowania. Wtedy czas poświęcony na tę niezbędną w każdym domu czynność można uprzyjemnić i skrócić.

Sprawdź inne artykuły z kategorii Poradniki.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock